Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 10: Kritické myšlení aneb zamyšlení, proč jako společnost hloupneme

Slovo lékaře 10: Kritické myšlení aneb zamyšlení, proč jako společnost hloupneme

   

     MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D. 

Někteří publicisté a sociologové označují současnost za dobu postfaktickou. Informace se na nás valí nepřetržitým proudem ze všech stran, zejména z internetu. Nikdy jich nebyla takové množství a nebyly tak rychle a snadno dostupné. Proti očekávání však úměrně neroste obecná míra gramotnosti, vzdělanosti a schopnosti kriticky analyzovat kvanta informací. Čím více mileniálové (tzv. generace Y, narození v letech 1980 – 2000) používají „smart“ mobily a PC, tím se zvyšuje jejich naivita a hloupost. Část z nich prakticky přestala číst, studovat, psát a místo toho, aby plnohodnotně žili, tak „sdílejí“ a celý den prakticky nepouštějí mobil z ruky. Neváží si osobní svobody ani demokracie. Ztrácejí schopnost kriticky myslet a jen pasivně přejímají informace z neověřených zdrojů. Nerozlišují fake – news, účelové dezinformace, reklamu a inzerci od seriózních zpráv. Lékaři na celém světě diagnostikují nové typy patologických závislostí konzumentů na internetových médiích. Patří mezi ně např. digitální kinetóza, elektromagnetická hypersenzitivita (EHS), závislost na mobilu a hraní PC her, netholismus (závislost na internetu), selfitida (patologické pořizování a sdílení selfie) aj. Nové závislosti jsou příčinou problémů postižených v komunikaci s jejich okolím.

   Proč lidé tak snadno podléhají mediální manipulaci? „Zapomněli jsme, že k tomu, abychom mohli důvěřovat vlastnímu kritickému myšlení, potřebujeme neustálé vzdělávání. Dvacáté století přišlo s neuvěřitelným přílivem nového věku zábavy, který proměnil velkou část lidí v zábavu konzumující masu. Propaganda s tím velice umně nakládá.“ říká zkušená mediální analytička Alexandra Alvarová.

   Smutným fenoménem současnosti je relativizace základních pojmů a hodnot. Stanovme si každý své základní hodnoty, priority a orientaci a jejich prismatem posuzujme přicházející informace. Máme svobodu slova a tudíž mnohý frustrovaný polovzdělanec a grafoman s vysokým míněním o vlastní kompetenci diskutuje na internetu topornou češtinou plnou vulgarit a gramatických chyb. Publikuje nesmysly, konspirační teorie, vymýšlí a rozšiřuje fámy a hoaxy. V oblibě jsou odkazy na „křesťanské kořeny“, aniž dotyčný někdy držel v ruce bibli, „panslovanství“, „zlý Brusel“ a jiná klišé. Stačí kliknout na FB a najdete je skoro v každé diskuzi. Relativizujícímu trendu podlehli i někteří tzv. seriózní novináři a moderátoři, kteří v rámci „vyváženosti“ svých pořadů informují o výsledcích objektivního výzkumu vědeckých týmů, univerzitních učitelů a proti nim v rámci „korektnosti“ postaví názory laiků, podivínů a exhibujících aktivistů. Zpráva pro veřejnost je pak tvořena směsicí faktů a nesmyslů, polopravd a lží. Relativizace hodnot má za důsledek neúctu k autoritám. V mediálním prostoru se dnes běžně setkáváme s projevy hrubosti a arogance „absolventů školy života“ nejen vůči intelektuální elitě národa, ale vzdělanějším lidem všeobecně.

   Dalším průvodním jevem ztráty kritického myšlení je zpochybňování nejnovějších poznatků vědy. Neblahý trend se nevyhýbá ani současné medicíně. Internetem se šíří bludy typu odmítání očkování, preference domácích porodů, léčitelství (homeopatie, urinoterapie, čínská medicína, odčervování, barevné aury), „rady“ výživových poradkyň, detoxikace organizmu, detekce různých záření, geopatogenních zón aj. pseudovědecké aktivity. 

   Jako vysokoškolský pedagog a lékař slýchám názory typu „k čemu se učit, když všechno je na internetu?“ Část generace Y neustále googluje, sdílí banální nesmysly, systematicky nic nestuduje, nečte denní tisk ani beletrii (dokonce se tím na sítích chlubí), neumí sestavit a gramaticky správně napsat složenou větu. Na sítích polemizují o titulcích článků, nikoliv o článcích samotných?! Stejně jako komunisté pohrdají vzděláním, kritizují odborné texty, aniž by sami cokoli publikovali. Půjčují si na pořízení spotřební elektroniky, mobilů, dárků, dovolených a beznadějně se díky své finanční negramotnosti zadlužují. Výsledkem je milion předlužených Čechů v exekuci, kteří postupně svým vztekem a frustrací mění klima a politickou mapu společnosti, kterou iracionálně viní ze svého selhání. Jsou bezbranní, když potřebují vlastním kritickým myšlením rozlišit dezinformaci od informace, propagandu od seriózních sdělení a chybí jim finanční gramotnost.

   Nesmíme zapomínat na poměrně nový internetový fenomén. Jedná se o cílenou diverzi internetovými trolly, kteří pocházejí často z  trollích farem v Rusku. Snaží se v rámci hybridní války ovlivnit politickou situaci v zemích NATO a EU a obrátit jejich veřejnost proti demokratickým vládám. Část pokrokových prozápadně orientovaných demokratů si toto nebezpečí uvědomuje. Říkají si „elfové“ a specializují se na virtuální válku s internetovými trolly, kteří šíří (vědomě i nevědomě) dezinformace, řetězové maily a proruskou propagandu. Celosvětově jsou jich už tisíce, v České republice zatím několik desítek. 

   Závěrem si dovolím radu lékaře: komunikujme spolu přímo, nikoliv prostřednictvím  mobilu. Přímé sociální vazby nelze trvale nahradit elektronickou komunikací. Učme se v každém věku, poznávejme nové lidi a nová místa osobní zkušeností. Vraťme se ke knížkám. Je v nich obrovská moudrost a mnoho krásy, kterou nikde jinde nelze nalézt. TV se nevyrovná zážitku z návštěvy koncertu, výstavy nebo divadla. Pišme dopisy svým blízkým. Ocení to více než neosobní sms - zprávu a pisatel se naučí pracovat s mateřským jazykem. Jinak se trollům, prodejcům, šmejdům, poskytovatelům půjček, manipulátorům a sociopatům neubráníme a budeme dále hloupnout. Naše existence se zredukuje na spotřební sdílení idiotů s vymytým mozkem. V období Vánoc to platí dvojnásob. 

 

Prosinec 2018

MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

zastupitel MOb Hrabová