Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Slovo lékaře 1: Kulaté výročí vzniku republiky

Slovo lékaře 1: Kulaté výročí vzniku republiky

  Oslavili jsme 100 let od vzniku naší republiky. Odkaz Československa je s otazníky. Šlo o fungující demokracii, ale byl to stát velmi labilní. V postatě se jednalo postupně o čtyři republiky, z nichž ta první vydržela 20 let. Svoboda pak končila s nástupem fašizmu a později socializmu. Úctu si bezesporu zasluhuje zakladatel prezident Masaryk. Měli bychom se společně zamyslet nad tímto významným datem. Žijeme v  postfaktické době. Jakákoliv historická událost se ve virtuálním světě (dez)informací na sítích postupně zpochybňuje účelovými pseudoargumenty. Původní význam slov jako pravda, věrnost ideálům, zásluhy, statečnost, slušnost, empatie, závazky apod. ztrácí původní definici a rozplývá se jejich kontura v širokém proudu manipulací, polopravd a účelových lží.

      MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

    Již druhý náš prezident v řadě relativizuje a dokonce přímo zesměšňuje a uráží vše dobré, co nám přináší demokracie ze západní Evropy a USA. Oba pánové všechno nálepkují a odmítají jako „tlak z USA“ a „diktát z Bruselu“. Proč ten překotný vývoj v jejich osobní integritě a světonázoru? Na to nám odpoví zřejmě až historie. Osobně si myslím, že pravdivé zdůvodnění nebude ani trošku voňavé.

    Na druhé straně vidíme překotnou snahu o vstřícnost vůči Rusku a Číně. Servilita k představitelům těchto zemí přerostla do tragikomedie při svazáckém vítání čínské delegace v pražských ulicích s vlajkami státu, který neuznává základní lidská práva vlastních občanů. Dokonce ani při návštěvě prezidentů Clintona a Bushe jsme nebyli svědky takové šaškárny.  A kdo z Čechů se tomu v ulicích postavil a protestoval, hrozilo mu pár facek od cizích občanů se šikmýma očima a lustrování naší policií. Nedávno zase náš prezident hrál v Číně jejich prezidentovi a Putinovi na klavír.

  Člen týmu exprezidenta Klause vydal knihu, ve které přímo viní z teroristického útoku na „dvojčata“ Pentagon a USA. Řekl někdo v USA cokoliv na tuto hrubou urážku? Nikdo nic. Mimochodem - z USA jsme od r. 1990 neodkoupili žádné zbraně ani zbraňové systémy pro naši armádu. Tak kde je ten deklarovaný „ tlak z USA“ v praxi? Navíc hluboce neplníme naše smluvní finanční závazky k NATO ohledně investic 2 % HDP do obrany státu.

    Možná se nabízí jedna odpověď. EU, USA, NATO otevřeně a často nesmyslně kritizovat lze, protože za to politikům nehrozí odveta. Mohou si to beztrestně dovolit. Rusofilové jim dokonce zatleskají. Rusko a Čína se bez následků ovšem kritizovat nesmí - bude  následovat msta. U východních národů to tak prostě chodí. Pokud je v ČR nějaký tlak a diktát, pak rozhodně pochází z východu. Nestačilo nám 21 let historické zkušenosti s  ruskou okupací? Dnes je Rusko poslední z mocností, která ještě prahne po území svých sousedů. Provádí to metodou okupace nebo anexe prostřednictvím svých zelených mužiků, většinou pod záminkou „ochrany práv ruské utlačované menšiny“ v dané zemi. Tyto menšiny předtím radikalizovaly a aktivizovaly ruské tajné služby. Stále stejný scénář. Obyvatelé Podněstří, Jižní Osetie, Luhansku, Doněcka a Krymu by o tom mohli (kdyby směli) vypovídat. Slušnost se v Rusku považuje za slabost. Vedou s  Evropou a USA internetovou hybridní válku pomocí tisíců placených trollů jejich a dezinformací, kterými se snaží ovlivnit veřejné mínění v napadených státech i u nás. Twitter zveřejnil přes 10 milionů zpráv z ‚trollích farem‘. Měly ovlivňovat brexit i volby v USA. Částečně se jim to daří. Svědčí o tom rostoucí úspěch extremistů všeho ražení ve volbách v západních zemích a i u nás. V zemích svobodného světa se poflakují jako „turisté“ důstojníci GRU s Novičokem v kapse. Mají rozkaz zabíjet ideologické protivníky, opoziční politiky, novináře a tzv. „zrádce  - přeběhlíky“.

  Místo jasného odmítavého stanoviska vlády a ministerstva zahraničí k takovým praktikám, odjede předseda parlamentu Vondráček jednat do Ruska s lidmi, kteří figurují na sankčním seznamu USA a EU.

    Že jsou Čína a Rusko velké země? Velké jsou rovněž USA a Německo – a klanět se před nimi nemusíme, ani to od nás nevyžadují. Nikdy se nám v historii republiky nedařilo tak dobře, jako nyní, když nás před hrozbami z východu chrání NATO a když dobrovolně jsme součástí EU. Jedna investovaná koruna do EU se nám vrací 3x v dotacích. Na stavu naší země je to všude znát. Kdyby někteří politikové a vysocí úředníci nekradli, mohlo se za ty peníze pořídit ještě mnohem více. Můžeme svobodně v 27 členských státech žít, studovat, pracovat nebo provozovat turistiku bez pasů a víz. Všude přijmou v bankách naši korunu. Jako lékař nemohu nevidět změny v našem zdravotnictví, které patří k nejlepším v Evropě. Pamatuji doby, kdy byla umělá ledvina jen pro vyvolené pacienty a by - pass po infarktu se prováděl pouze v Praze vysoce postaveným straníkům. Nebyly zahraniční léky. Od roku 1990 se zvýšila průměrná doba dožití Čechů u žen o cca 6 - 7 let, u mužů o 5 let. A to nehovořím o nejmenší nezaměstnanosti v rámci EU. To je pro mne osobně ta nejlepší zpráva u příležitosti 100 let naší republiky. Naši prezidenti toto vše nevidí?

    Jsme země zcela ekonomicky závislá na exportu. Do Ruska míří cca 3 % našeho exportu, do Číny asi 1%. Mimochodem naslibované čínské miliardy ještě nikdo u nás neviděl, snad kromě nešťastného a nedůvěryhodného pana Tvrdíka a jeho čínského protějšku, který ovšem zmizel náhle z povrchu země a je v Číně trestně stíhaný za korupci. Funkci poradce našeho prezidenta prý dosud zastává…Je v pořádku pro tato 4 % riskovat a zhoršit vztahy s našimi spojenci a zároveň příjemci 96 % našeho vývozu?

    První republika trvala necelých 20 let. Kdyby rozvoj tehdejší liberální společnosti nebyl ukončen dvěma totalitními režimy, nacházeli bychom se na úrovni současného Rakouska. Buďme hrdí, chtějme rovně obchodovat se všemi, ale bez potupného lísání za cenu ohrožení zahraničně politické orientace našeho státu a vazby na euroatlantickou civilizaci.

S inspirací podle Tomáše Sedláčka, ekonoma a člena Etické komise České lékařské komory.

Říjen  2018                                                                                                                           MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

                                                                                        Zastupitel městského obvodu Hrabová