Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Slovo lékaře Kam se ubírá moderní stomatologie

Kam se ubírá moderní stomatologie

 

                MUDr. Marcela Poláčková

Tak jako ve všech medicínských oborech i ve stomatologii došlo k značnému rozvoji a modernizaci ve všech jejich odvětvích - konzervační stomatologii, ústní a čelistní chirurgii, parodontologii, ortodoncii, protetice i dětské stomatologii.

  Pozastavím se více u konzervační stomatologie, protože ta bude čtenáře zřejmě nejvíce zajímat. Jde o tu část stomatologie, která se zabývá prevencí zubního kazu a napravováním škod kazem způsobených. Zubní kaz je totiž nejčastější onemocnění lidí, i když by tomu tak nemuselo být. Proč? Protože čisté zuby se nekazí. Zjednodušeně řečeno. Kdyby se totiž lidé naučili dokonale odstraňovat povlak-plak, který se na zubech každému tvoří, zubním kazem by netrpěli. I když se osvěta u nás stále zlepšuje, tak ještě mnoho procent dospělých lidí si neumí správně a dokonale vyčistit zuby, o dětech ani nemluvě. A když se k tomu přidá nevhodná strava, chudá na vápník a bohatá na uhlovodany, hlavně jednoduché cukry, tak je vznik kazu téměř jistý. Většina dospělých se ale velmi urazí, když se dozvědí, že si neumí správně vyčistit zuby, protože je přesvědčeno, že to umí. Pokud se však nepoužije správný kartáček, správná technika čištění, mezizubní kartáček, jednosvazkový kartáček a zubní nit, tak výsledek nemůže být dobrý. 2 minuty ráno a večer ke správné domácí péči opravdu nestačí. Pasta při čištění není vůbec důležitá a na různé ústní vody rovnou zapomeňte. Na dědičnost se také není třeba vymlouvat, dědí se pouze ortodontické vady, kazivost nikoli. 

  Proto se zdravotní pojišťovny rozhodly, že budou pacientům proplácet jen preventivní péči a jen ty nejjednodušší, základní úkony. Zbytek, což je většina, si musí pacient hradit z vlastní kapsy. A při moderních postupech s použitím lupy, drahých přístrojů, materiálů, atd. to není vůbec levná záležitost.

  Je to diskutabilní situace, protože řadu chorob si mnozí lidé také vyrobí vlastní vinou nezdravým způsobem života s nedostatkem pohybu a nevhodnou stravou. A to ani nemluvím o alkoholu, návykových látkách, kouření. A léčení všech chorob těmito aspekty způsobenými, pojišťovny proplácejí. Musíme se však smířit s tímto nastavením proplácení zdravotní péče a hlavně by to mělo motivovat všechny pacienty k lepší péči o svůj chrup. A samozřejmě nejdříve začít u dětí.

  Škoda, že jsme dosud nepřevzali tzv. švýcarský model. Tam se věnuje spoustu peněz na prevenci. Zubní hygienistky navštěvují školky a školy několikrát za rok a děti až do věku 18 let jsou pod přísnou kontrolou a několikrát za rok prakticky edukovány v péči o chrup. Docílilo se toho, že si všichni opravdu umí správně vyčistit chrup.  Zubní kaz a jeho následky jsou v této zemi už u dvou generací velkou vzácností. Ale žijí tam úplně stejní lidé jako u nás! Což je jasný důkaz o účinnosti prevence. A jaká je další motivace? Stomatologické ošetření je tak drahé, že si odbývání péče každý rozmyslí.

  Co pro svůj zdravý chrup může udělat český pacient? Bedlivě se řídit radami svého stomatologa a zubní hygienistky, naučit se správnou techniku čištění, používat všechny pomůcky a upravit stravu. Správnost techniky čištění si může každý nechat ověřit u svého stomatologa, existují detekční tabletky a roztoky. Pak nebude nikoho ošetření u stomatologa tolik finančně zatěžovat a hlavně se bude radovat ze zdravého chrupu. Málokdo si totiž uvědomuje jak zdraví, či vlastně nemoci dutiny ústní mohou ovlivnit zdraví celkové. Třeba neléčená parodontitida může způsobit onemocnění ledvin, srdce, cév, zvýšit četnost infarktů. Problematika je natolik rozsáhlá, že zde nelze se všemu věnovat a proto se chystám pro zájemce udělat v Hrabové přednášku na toto téma.

MUDr. Marcela Poláčková

 Kandidát č. 6 na kandidátce STAN-KPH