Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Školská problematika Škola hrou aneb Hra se školstvím

Škola hrou aneb Hra se školstvím

 

                      Mgr. Jiří Slepička

Tak nám začal nový školní rok. Že si děti ve škole jenom nehrají, to věděl i Jan Ámos Komenský. Spíše to vypadá, že si zodpovědní politici se školstvím zahrávají. Chlapci a děvčata se vzdělávají podle školních vzdělávacích programů a všichni chceme, aby se jim ve školách dobře vedlo. Naše školství má však bohužel řadu problémů, doplácí na nekoncepčnost (co ministr, to nový nápad) a zažívá permanentní revoluci. Novelizace školského zákona už nestihají sledovat ani odborníci.

O čem se mluví?

  • Platy učitelů – v poslední době se zvyšují, nicméně ve školách stále chybějí muži pedagogové pracující raději v soukromých firmách.
  • Společné (inkluzivní) vzdělávání – děti s handicapem jsou ve školách vítány, ovšem žáci se specifickými poruchami (těžké formy autismu, psychické poruchy aj.) mají své místo ve speciálních školách s odborným personálem.
  • Povinná maturita z matematiky – velký strašák, ale matematiku se učíme od 1. třídy základní školy a je pro život důležitá. Sotva ji zavedeme, zase se volá po změně.
  • Počet míst ve školkách – situace se naštěstí zlepšuje a odpadla povinnost umisťovat do mateřinek od roku 2020 i dvouleté děti. Povinný poslední rok předškolního vzdělávání stále platí, dokud někdo nepřijde s „originálním“ nápadem to zase zrušit.
  • Šikana ve školách – v nějaké podobě je bohužel téměř všude a souvisí se stavem společnosti, v níž žijeme. Velkou roli sehrává krize rodiny a hodnot s ní spojených. Možná se dočkáme ve školách i soukromých bezpečnostních agentur dohlížejících na žáky, kamery už mnohde jsou.

  Co můžeme udělat? Jako občané ve volbách podpořit ty, kteří to s námi i se školstvím myslí dobře. Raději méně změn a více důvěry v učitele a ředitele škol. Nemají to vůbec jednoduché, i když mají ty prázdniny, že ano. Zaslouží si je.

 

Mgr. Jiří Slepička

autor je členem Klubu přátel Hrabové