Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Komentáře Volební kampaň v Hrabovských listech vesele i trošku vážně

Volební kampaň v Hrabovských listech vesele i trošku vážně

  Právě mi do schránky doručili poslední rozšířené Hrabovské listy. Pane šéfredaktore Žižko, odvedl jste velmi dobrou práci. To pivo, na které už se nějakou dobu domlouváme, zaplatím jako výraz respektu k vašim profesionálním kvalitám já. Pro poutavé čtení jsem dokonce vynechal sledování milované crazy - TV Barandov.

               MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

    Jako lídr (brr, strašné slovo) jedné z volebních stran si dovolím malý komentář ke konkurenci. Jak už je u mne zvykem, částečně budu lehce ironický, částečně se pokusím být seriózní.

  Jedničky na kandidátce (sebe v hodnocení vynechávám a nechám to na konkurenci): všichni lídři jsou evidentně inteligentní a respektovaní lidé, místní patrioti. Žijí tady – až na jednu výjimku – minimálně 50 let nebo jsou rodáky.

Komunisté životopis své lídryně (brr) nedodali.

Volební strany se představují:

č. 2 a č. 5 chtějí pro nás dobro, č.2 dokonce k dobru i blaho. My ostatní bychom se měli stydět, že to nechceme také,
č.5 předložili volební program. Jasný kvalitativní posun, nebylo to v minulosti zvykem. Navíc ten jejich program má hlavu i patu! Jako jedni z mála měli odvahu  napsat, co se povedlo, co nepovedlo. Nebudu tady a teď diskutovat, jestli těch „nepovedlo se“ nemělo být trošku více, ale pro mne hodně dobrý,
č. 2 a č. 8. mají vysoký průnik volebních programů nehledě na skutečnost, že jsou zde z obou stran některé chronické osobní averze,
č. 4 jsou velmi sebevědomí, jejich evidentně lepší časy začaly před 3 roky s výměnou starosty. Starší minulost (vládnou v koalici 12 let) je nezajímá. Z mého pohledu jim koaliční partner dává trochu na zadek snahou o sebereflexi. Konkrétně nic moc neslibují, spokojují se s konstatováním „vytvářet podmínky pro spokojený život lidí“. Někomu pro spokojený život stačí pivo, jiný chce kulturní dům. Těžko se pak kontroluje plnění a volá k zodpovědnosti. Poučili se. A navíc mají svou vizi,
č. 6 ve velké Ostravě nám chtějí zakázat jezdit do centra autem sebráním neplacených parkovacích míst k  radosti důchodců a nemocných. V Hrabové podpoří čistý vzduch, školství, seniory (když už nebudou smět autem do centra), kulturu, knihovnu a budou smysluplně utrácet naše společné peníze. Zruší některé komise, aby se šetřilo. Jízlivá poznámka: snad zruší komisi mediální, kterou se jim vést opravdu  nepodařilo a byla zadarmo drahá,
č. 7  mne potěšili, že v Hrabové nechtějí vládnout všeobecným referendem, obkroužit obec ostnatým drátem a odpojit lživou veřejnoprávní TV. Radostně konstatuji, že jejich snaha o přejmenování Vratimovského mostu na Hrabovský most je jen fámou místních sluníčkářů a č. 1.

  Podivuji se nad bodem „voda zpět do českých rukou“ – bude se v Hrabové znárodňovat? A už vůbec nerozumím bodu „stop ubytovnám“. Které Hrabovské ubytovny zavřeme? Nebo je snad budou šikulové sami pronajímat podle vzoru svých celorepublikových lídrů (brr)?

  Komunisté se představili pouhým seznamem svých kandidátů, nic více nám sdělit nepotřebují a nehodlají.

Placená reklama: v tomto ohledu je na tom Hrabová skvěle. 7 z  8 volebních stran nelitovalo umírněné částky 1000,- Kč. Ty bohatší byly sponzorovány svými mateřskými stranami. Č. 1 se museli prý složit mezi sebou, protože městská organizace musela půjčit jejich senátorskému kandidátovi. Manželka mu vzala 5 mega z trezoru a neměl na vlak. Č. 2 vybrali na neckyádě (bankovky byly podle pana Žižky ještě mokré), č. 7 prý vybrala peníze před ubytovnou od slušných občanů a č. 8 na pivu Ve Dvoře.
Komunisté nevybrali nic. Marxismus – leninismus takové prozápadní zbytečné rozhazování majetku pracujícího lidu nepodporuje.

     Závěrem jsem přišel po přečtení Hrabovských listů na geniální myšlenku: volební programy demokratických volebních stran jsou si natolik blízké, že v té naší Hrabové můžeme fakt udělat a postavit společně strašně moc. Jen nesmíme (platí samozřejmě i pro pisatele, jak právě dodala paní mého srdce a žaludku) být ješitní, závistiví, nemyslet si, že máme patent na rozum. Co takhle potlačit osobní ambice, které jsou stejně vždy trošku legrační a hlavně kontraproduktivní, mít zájem o komunikaci, vzájemný respekt a snahu se domluvit? Hrabová za to určitě stojí a naši tátové a dědové nás shora určitě pozorují, jak se tady hemžíme.  

  Poznámka: tohle svěží dílko berte prosím jako relaxační antistresové člení z rukou lékaře v náročném předvolebním období, které nás všechny čeká.