Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Komentáře Situace v kraji a zodpovědnost

Situace v kraji a zodpovědnost

Šachty měly být zavřeny v době, kdy tam byly prokázány max. desítky případů. Bez zásahu hygieniků na karvinských dolech nadále týdny fárali zdraví s nakaženými. Nepochopitelná nečinnost hygieniků ohledně státního podniku OKD na počátku nákazy horníků je neomluvitelná, navíc státní správa (KHS) má ve státním podniku plné kompetence. Neudělali nutná základní karanténní opatření a tím umožnili rozšíření infekce. Za nynější katastrofu v MSK odpovídá státní dozor, nikoliv sami horníci, jak se snažili veřejnosti namluvit z ministerstva zdravotnictví. Dodnes dle svědectví prof.Prymuly nejsou vytrasovány všechny kontakty horníků a jejich rodinných příslušníků v karanténě – a přesto jsme ujišťováni, že infekce na dolech je eradikována a pod kontrolou.


Nákaza do OKD přišla z Polska prostřednictvím nakažených horníků – pendlerů. Stejnou cestou do našeho kraje přišla infekce od polských pendlerů do Nového Jičína a Vratimova. Tady se logicky nabízí jediné a nutné epidemiologické opatření: zastavit okamžitě cesty pendlerů k nám. Všechna další opatření jsou samozřejmě potřebná, ale jsou pouze paliativní, neřešící příčinu rozšiřování infekce.


Včera byla veřejnost přímým svědkem poměrně tragické tiskovky na veřejnoprávní TV. Slyšeli jsme, jak krajská epidemioložka Martínková tvrdí, že je šíření infekce v kraji pod kontrolou, později přiznává trojnásobný nárůst onemocnění posledních hodinách (?!), neumí odpovědět z hlavy na opakovanou základní otázku novinářky o počtu nových nakažených, zoufale hledá tuto bazální informaci v papírech, nakonec ji zachraňuje připravenější hejtman, který odpovídá za ni.


Celé vystoupení budí dojem nesamostatnosti, nepřipravenosti, nekompetentnosti a bezradnosti. Jsou oprávněné pochyby, že zmíněné dvě dámy jsou schopné řešit a vyřešit vážnou epidemiologickou situaci v kraji, která se – i díky jejich několikatýdenní nečinnosti – rychle zhoršuje.


Další průšvih bude návrat nepoučitelných dovolenkářů z Chorvatska, Řecka, Bulharska, Polska. Vzpomeňte, co u nás provedl návrat lyžařů ze severní Itálie. Nyní bude návrat dovolenkářů početně mnohonásobný. Když k tomu všemu připočteme tradiční chřipkové podzimní období, tak je čím dále zřetelnější, že nás čeká horký konec léta a podzim s pravděpodobným návratem mnoha osobních omezení, mezi kterými bude povinnost nosit roušky patřit k těm nejméně obtěžujícími.


Situace volá po neodkladných personálních změnách v oblasti hygienicko-epidemiologického řízení činnosti v kraji a do budoucna bude nezbytná reforma hygienické služby vč. návratu lékařských odborníků. Vzpomene si ještě někdo, že republika měla hygienické fakulty, které vychovávaly desítky odborníků připravených na epidemiologické situace podobné dnešku? Tito odborníci bohužel byli při nešťastné reformě hygienické služby v 90. letech nahrazeni nezdravotnickými pracovníky a úředníky. Takové opatření v čase nouze nemůže fungovat. Nynější situace v SMK moje slova dokladuje.

MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D