Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Komentáře Proč kandidujeme společně s hnutím STAN

Proč kandidujeme společně s hnutím STAN

Klub přátel Hrabové ihned po svém vzniku prohlásil, že má zájem se zúčastnit letošních komunálních voleb. Možnosti byly dvě: buď vytvořit Sdružení nezávislých kandidátů, nebo se spojit s některým již existujícím celostátně registrovaným volebním subjektem.

V prvém případě by bylo nezbytné získat pro tento záměr podpisy nejméně 210 občanů Hrabové s volebním právem. Tato cesta se nám jevila jako nereálná. Občané Hrabové po mnohaleté stagnaci místního veřejného politického života nemají ještě stále o komunální politiku takový zájem, aby by se tímto poměrně náročným způsobem angažovali.

Druhá možnost je značně jednodušší. Jevilo se nám vhodné nabídnout spolupráci některé v Hrabové již existující politické straně. Dosavadní počet volebních subjektů v Hrabové (ODS, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, Ostravaci, ZMĚNA, se nám jevil jako optimální. Nabídli jsme svou spolupráci ODS a ČSSD, avšak byli jsme odmítnuti, a to se odůvodněním, že mají pro nastávající volby dostatek svých členů a příznivců se všemi potřebnými předpoklady vykonávat tyto náročné funkce i v příštím zastupitelstvu.

V KPH pak nastala diskuse o dalším postupu. Nakonec zvítězil názor, že je pro nás přijatelný celostátní volební program hnutí STAN. Byl proto osloven krajský tajemník tohoto hnutí, který nám poskytl podrobné informace o dalším postupu. Představitelé STAN při těchto jednáních k nám byli velice vstřícní a slíbili všemožnou pomoc.

STAN je politické hnutí, zaměřené na komunální politiku. Své zástupce má i v poslanecké sněmovně a v senátu. V různých veřejných vystoupeních působí na členy KPH sympatickým dojmem předseda STAN Petr Gazdík, poslanci Jan Farský, Vít Rakušan, senátor Jiří Růžička.

STAN již několik let ve svém volebním programu prosazuje oslabení byrokracie na všech stupních, transparentnost a otevřenost veřejné správy a právo na informace. To jsou požadavky i našeho klubu.

Abychom v letošních volbách uspěli, čeká nás ještě mnoho práce. Jsme ale všichni v našem klubu optimisté a věříme, že mezi cca třemi tisíci dospělými Hrabováky se najde dostatek těch, kterým není lhostejné dění v naší obci a další osudy Hrabové a že podpoří jak náš volební program, tak naše kandidáty do příštího zastupitelstva.

Vladimír Slavík