Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Komentáře Pravice a levice v dnešním postfaktickém světě, aneb proč je společnost tak hluboce rozdělená?

Pravice a levice v dnešním postfaktickém světě, aneb proč je společnost tak hluboce rozdělená?

       MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

  Je-li na tom ekonomika špatně, uvědomí si pravičák, že je třeba vyhrnout si rukávy a začít něco dělat, neutrácet a nezadlužovat se. Je-li na tom ekonomika špatně, hořekuje levičák na zlé zaměstnavatele, kteří si cpou kapsy, okrádají zemi a on je oběť. Organizuje stávku a protesty. Žádá okamžité zvýšení všech dávek sociálního zabezpečení.

Pravičák si zpravidla nepůjčuje na chod domácnosti, s výjimkou nákupu nemovitostí. Levičák si půjčuje velmi rád - na dovolenou, Vánoce, nové mobily, nepotřebnou elektroniku. Při nevyhnutelném následném zadlužení kritizuje exekuční mafii a volá po plošném oddlužení.

Pravičák volí konzervativně, požaduje od svého politika vzdělání, určitou vizi, věrohodnost a osobní integritu. Levičák volí populisty, slibující nereálné zítřky a nezávislou budoucnost typu Švýcarska. Rád baští koblihy a sní o státu s ostnatým drátem na hranicích, který nás odizoluje od zlého Bruselu a imigrantů.

Nemá-li pravičák rád zbraně, nekupuje je. Nemá-li levičák rád zbraně, chce je zakázat.

Když je pravičák vegetarián, nekonzumuje maso. Když je levičák vegetarián, organizuje kampaně proti živočišným proteinům a chovům zvířat v klecích.

Když je pravičák homosexuálem, užívá v klidu svého života. Když je levičák homosexuálem, požaduje od společnosti, aby ho respektovala, pořádá Prague Pride, chce adoptovat děti a mít právo na sňatky.

Když pravičák přijde o práci, přemýšlí, jak by se z této situace co nejrychleji dostal. Když přijde o práci levičák, stěžuje si na diskriminaci a jde na úřad práce.

Když se pravičákovi nelíbí televizní diskuse, televizi vypne. Když se levičákovi nelíbí televizní diskuse, chce ty idioty zažalovat, mluví o zkorumpované veřejnoprávní TV a žádá zrušení ČT nebo alespoň koncesionářských poplatků.

Když je pravičák nevěřící, přečte si Bibli a nechodí do kostela, do synagogy ani do mešity. Když je levičák nevěřící, chce zakázat, aby se na veřejnosti objevovaly jakékoli náboženské symboly, většinou nezná Starý ani Nový zákon, ale velmi rád hovoří o křesťanských tradicích.

Když je pravičák nemocný, jde k  lékaři, koupí si léky a většinou nepobírá nemocenskou. Když je levičák nemocný, užívá si nemocenské hlavně v období letních a zimních sportů, apeluje na národní solidaritu chudých s bohatými a zvýšení nemocenských dávek.

 

MUDr. Rostislav Gromnica, Ph. D.

zastupitel Městského obvodu Hrabová