Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Komentáře Hejtování stále hýbe Hrabovou

Hejtování stále hýbe Hrabovou

                     Mgr. Jiří Slepička

 

  Termín komunálních voleb se blíží a internetová aktivita některých občanů se zvyšuje. Objevují se články, názory, komentáře – některé jsou pozitivní, velmi mnoho z nich však sklouzává do negace. Fenomén tzv. hejtování se zkrátka projevuje a někteří autoři si myslí, že čím více špíny, nenávisti a nesnášenlivosti vůči konkrétním lidem, tím lépe.

  Negativní kampaň zřejmě k volbám patří, ale co je moc, to už je příliš – na to, že žijeme celkem spokojeně v malém městském obvodě na okraji Ostravy a ne v Praze, kde si to v parlamentu „rozdávají“. Terčem nevybíravé kampaně se stávají zejména členové Klubu přátel Hrabové, kteří se rozhodli kandidovat v letošních hrabovských volbách.

  Příklady? Manipulativní článek Radomíra Orkáče, nezávislého kandidáta Sdružení nezávislých kandidátů Hrabované, s názvem „Jak jde Klubu přátel Hrabové o blaho a informovanost v naší obci“. Uveřejněn kde jinde než na webu Hrabová.info. Ukázka manipulace s fakty, uvádění různých smyšlenek, polopravd… No, jsme před volbami, ne? Zajímavé je, že nikdo z Klubu přátel Hrabové nepíše články typu „Jak jde Sdružení nezávislých kandidátů Hrabované o blaho městského obvodu Hrabová“.

  Další „úžasný“ text publikoval na Hrabová.info p. Milan Slíva, opět kandidát „Hrabovanů“ v letošních volbách. Článek „Nový rozměr předvolebního boje“ je opět manipulativní. Ano, Martin Slepička se rozhodl bránit veřejným hejťáckým útokům i právní cestou. Slívův text ovšem uvádí zjevné nepravdy, např. „nelze pominout, že Martin Slepička z vykonstruovaných důvodů nedávno veřejně vyhrožoval trestním oznámením i našemu obecnímu úřadu.“ Je možné, že pan Slíva je nadějným adeptem literatury typu science fiction, já bych doporučil zůstat u kritického realismu.

  Je tento typ předvolebního boje v pořádku? Hejtovat, napadat všechny, co mají jiný názor? Určitě ne, tudy cesta k budoucnosti Hrabové nevede! Biblická moudrost říká: po ovoci poznáte je. Nezbývá než věřit v jasný úsudek občanů-voličů.

  Hitem předvolební kampaně se stává stavba nové školky. Nebyl by to p. Radomír Orkáč, aby v diskusi pod textem „Opravdu nepotřebujeme novou školku?“ nenapadl manžele Poláčkovy, jak jinak. Kdo má jiný názor, ten musí jít z kola ven, alespoň na Hrabová.info. Ale teď už pozitivně. Vraťme se do dětství, třeba právě do mateřské školy, která nám vštěpovala základní životní zásady. Známý americký spisovatel Robert Fulghum je dobře vystihl ve své půvabné knížce „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“. Takže závěrem několik myšlenek slavného spisovatele:

O všechno se rozděl.
Hraj fér.
Nikoho nebij.
Vracej věci tam, kde jsi je našel.
Uklízej po sobě.
Neber si nic, co ti nepatří.
Když někomu ublížíš, řekni: promiň.

K tomu není třeba nic dodávat, nemyslíte?

Jiří Slepička