Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Komentáře Elfové proti propagandě a dezinformacím

Elfové proti propagandě a dezinformacím

 

             Zdroj: https://technet.idnes.cz/

Jsou nazýváni pohádkově „elfové“ a specializují se na virtuální válku s internetovými trolly, kteří šíří (vědomě i nevědomě) dezinformace a proruskou propagandu. Celosvětově jsou jich už tisíce, v České republice zatím několik desítek. Jsou mezi nimi lékaři, vědci, učitelé, studenti i vojáci, kteří kvůli bezpečnosti tají svou totožnost. „Jsme si vědomi, že rozdělování naší společnosti a podpora extrémů jsou záměrné, stojí za nimi zahraniční zájmy a provádějí je různě motivovaní nepřátelé našich hodnot“ prohlásil pro server Aktuálně.cz jeden z otců zakladatelů slupiny těchto dobrovolníků v naší republice. „Není nám lhostejné stále hlubší rozdělení společnosti. Chceme bránit náš stát a bojovat proti ruské propagandě“.

    Elfové vstupují pod falešnými profily do komunit na Facebooku, ve kterých se masivně šíří dezinformace a hledají jejich původce. To vše ve volném čase, bezplatně a dobrovolně. V Litvě takových elfů působí stovky – dokázali se lépe poučit z vlastní historie a zkušeností s východním sousedem. U nás první známky činnosti elfů byly registrovány před 5 lety a jejich počet se odhaduje na desítky. Zakladatel českých elfů uvádí: „Dnes se pojem vlastenectví zneužívá xenofoby. Chceme chránit náš stát a bojovat proti ruské propagandě. Jsme studenti, lékaři, učitelé, hasiči, podnikatelé, kybernetičtí specialisté, umělci, řemeslníci, vědci, policisté i vojáci. Práci věnujeme kolem 6 hodin týdně. Působíme v tradičním veřejném i kybernetickém prostoru. Monitorujeme činnost nepřátel na internetu, máme informace o konkrétních osobách, napadajících základní hodnoty, na kterých stojí Česká republika. Nepřátelské sítě nejen sledujeme, ale i aktivně proti nim konáme“.

Trollové placení Ruskou federací skutečně existují, to prokázalo nezávisle na sobě mnoho investigativních novinářů z  celého světa. Mj. finská novinářka Jessika Aro. „Trollové z Petrohradské farmy pracují za 400 eur měsíčně“. Veřejně už promluvili i bývalí zaměstnanci trollích farem. BBC zveřejnila dokument Marata Mindijarova, který pracoval v petrohradském oddělení Ústavu pro výzkum internetu, který řídí činnost Federální zpravodajské agentury. Tuto agenturu ruská liberální media označují za největší trollí farmu v Rusku.

    Čeští elfové prohlašují, že jejich cílem nejsou různí individuální nešťastníci, frustovaní jedinci a lidé popletení proruskými weby, ale především mapování, kdo konkrétně stojí za záměrným šířením dezinformací a proruské propagandy. Získané informace – podle závažnosti – zveřejňují, nebo trolla veřejně zesměšní v jeho vlastní komunitě, nebo informace předají zpravodajským službám. Jako příklad uvádí pohlednou ženu s  FB jménem Dana Nováková, která má v přátelích řadu politiků (vč. Jiřího Zimoly z ČSSD, Leo Luzara z KSČM). Na profilovém obrázku je však fotka americké modelky Jennifer Nicole Lee. Další falešný profil se jménem Marie Dvořáčková, který se přátelí s poslankyní SPD Janou Levovou. Tito politikové komunikují bez skrupulí s falešnými profily a ohrožují bezpečnost našeho státu i našich spojenců.

K působení elfů se přidávají postupně i známé osobnosti. Vznikají nové komunity – např. „Smějící se bestie“ nebo „Občanská výchova“. Jedna skupina našich elfů se specializuje na řetězové e-maily, které nesou lži a zkreslující nenávistné informace. Tato činnost byla maximálně intenzivní zejména v období prezidentských voleb. „Máme k dispozici podrobný jazykový rozbor, identifikujeme mj. opakující se rusizmy, umíme identifikovat v kyberprostoru konkrétní původce a pracujeme na databázi rozboru nejčastějších řetězových e – mailů“.

    V pobaltských státech a ve Finsku si většina obyvatel na základě historické zkušenosti dobře uvědomuje nebezpečnost a účel dezinformačních kampaní řízených Ruskem. Jejich mediální vzdělanost a odolnost proti dezinformacím a účelovým lžím Ruska je na podstatně vyšší úrovni. V České republice se nejvyšším politikům, kterým chronické lhaní nedělá žádný problém (Klaus, Zeman, Babiš, Okamura, Zimola, Hašek aj.) podařilo společnost postupně rozdělit a důsledky tohoto rozdělení vidíme nejen na sociálních sítích, ale už i v běžném životě. Nepatříte - třeba i z neznalosti, osobní frustrace a nevědomě – k šiřitelům východních dezinformací a ideologií?

Zdroj: Aktuálně.cz, Tempus medicorum

 

Prosinec 2018

MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

zastupitel MOb Ostrava - Hrabová