Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Komentáře A zase půjde vzduch krájet

A zase půjde vzduch krájet

 

     Mgr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

  V celém světě se posledních dvacet let intenzivně řeší kvalita ovzduší a snižování jeho znečišťování. Zásadním mezníkem byl rok 1997, kdy 83 států podepsalo tzv. Kjótský protokol o snižování emisí. A skutečně se v mnoha ohledech daří naplňovat předsevzetí a situace se pomalu, ale jistě, lepší.   

  Jen u nás mám pocit, že to zlepšení nepozoruji a necítím. Dokonce se v zimě opakovaně dovídáme, že v Ostravě a okolí je nejhorší ovzduší z celé Evropy. Ostrava je však kraj razovity! My si z toho děláme totiž spíše legraci, než aby se tlačilo na změnu. Každý zná vtipy o tom, že jen Ostraváci vidí svůj vzduch a že mají speciální „ostragen“, skrze který jsou odolní vůči podobnému znečistění. Paradoxní je pak skutečnost, že pravděpodobně největší znečišťovatel – Mittal -  přebírá ocenění za ekologii… Přitom se všude v Ostravě šušká, že drahé filtry se nasazují pouze před kontrolami. A kontroly jsou u nás zásadně dopředu hlášené. Třešničkou na dortu je pak investice do elektrických aut, které jsou s velkou pompou předávány jednotlivým městským obvodům. V kraji, kde se většina elektřiny vyrábí spalováním uhlí.. A tak je to se vším a situace se logicky nelepší.

  U nás v Hrabové byla dlouhá léta smradlavým favoritem celulózka Paskov a její nasládlý zápach vždy, když vítr šel od hor. A ani dnes situace není o mnoho lepší. Střídá se tu jeden zápach s druhým, a tak pořád dokola. Někdy je slabší, jindy ostřejší. Nejhorší to bývá večer a v noci, když chce člověk spát u otevřeného okna. O znečistění ovzduší se dnes hovoří zejména v souvislosti s výrobní činností firem Brembo, ITT a Biocel Paskov. Údajně se prý jedná o nedodržování technologických postupů. Sliby o tom, jak bude naše průmyslová zóna ekologická, již dávno vzaly za své.

  A co je typické, opět selhává i kontrola. Klub přátel Hrabové nelenil a zjišťoval, proč tomu tak je. Problémem je, že průmyslové exhalace nemusí být nutně zdraví škodlivé, ale jen obtěžující. Pak se těžko kvantifikují, navíc kterému úředníkovi se bude chtít měřit v noci?

  Již pár dnů pozorujeme změnu počasí. Chladnější období každoročně přináší drastické zhoršení ovzduší. Člověk si to ale nejlépe uvědomí, když vycestuje pár kilometrů od Ostravy. Kobka! Tolkienův Mordor! To jsou první slova, která mě napadnou, když se ohlédnu. Země, kde nastane polární smogová noc a slunce vyjde zase až na jaře. Nenechme si to už líbit! Toto není normální stav! Získá-li v nadcházejících komunálních volbách KPH-STAN vaši podporu, bude ještě intenzivněji spolupracovat při hlídání kvality ovzduší s Českou inspekcí život­ního prostředí a dalšími orgány. Společně pak vyvineme tlak na hlavní znečišťovatele!

 

Mgr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

člen Klubu přátel Hrabové

kandidát č. 2 za STAN – KPH v komunálních volbách