Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Hobby Podzim na zahradě

Podzim na zahradě

  V tomto období se začíná stmívat dříve, dny se krátí, ráno nás překvapí jinovatka. Listy stromů se barví do rozmanitých odstínů. Nás zahradníky však čeká spousta práce na našich milovaných zahradách.

  Vzhledem k letošnímu horkému a suchému létu budeme muset všem rostlinám a stromům dodat vodu, do zámrazu můžeme pravidelně zalévat. To platí zvláště pro stálozelené rostliny, které odpařují vodu i v zimních měsících.

  Také trávník si zaslouží naši pozornost, provedeme proto vertikutaci. Nože vertikutátoru prořežou trávník, prořezáním dojde k provzdušnění a zajistí se větší propustnost vody a kyslíku ke kořenům. Vertikutace se provádí za suchého počasí. Pokud nemáme vertikutátor k dispozici, můžeme trávník důkladně vyhrabat, zbavit odumřelých zbytků rostlin a mechů. Nakonec přihnojíme podzimním trávníkovým hnojivem s nižším obsahem dusíku. Trávu již nesečeme nízko, aby lépe přezimovala. Pravidelně shrabujeme a odstraňujeme spadané listí. Trávník naposledy posečeme koncem října.

  Postupně sklízíme dle doby zrání podzimní odrůdy ovoce, posbíráme spadané a shnilé plody, vyřežeme poškozené větve a rány ošetříme stromovým balzámem. V užitkové zahradě sklidíme zeleninu a bylinky, zbytky rostlin odstraníme ze záhonů. Velmi důležité je zbavit záhony veškerého plevele. Zem můžeme obohatit kompostem nebo chlévským hnojem a zryjeme. Připravíme si záhon na výsadbu česneku a zimní cibule. Česnek a zimní cibuli vysazujeme koncem listopadu někdy i začátkem prosince, záleží na počasí. Také můžeme zasít některá semínka zimních druhů zeleniny, např. zimní salát, mrkev, petržel. V zemi přečkají zimu a časně na jaře vyklíčí.

  Ostříhané větvě stromů a keřů můžeme štěpkovat, nebo drtit, vzniklý materiál, shrabané listí a zbytky rostlin z užitkové zahrady jsou výborné pro kompostování.

  V okrasných zahradách odstraňuje odkvetlá a uschlá květenství, svážeme okrasné trávy, vyčistíme záhony trvalek a vysazujeme cibuloviny. Vyryjeme choulostivé hlíznaté a cibulovité rostliny. Hlízy osušíme a uložíme nejlépe do sklepa, kde je chráníme před zmrznutím. Přihnojíme okrasné rostliny podzimním hnojivem. Rostliny zakryjeme chvojím nebo netkanou textilií. Říjen je ideální měsíc pro výsadbu ovocných stromů a keřů. Můžeme vysazovat také živé ploty s listnatých dřevin. Po výsadbě vydatně zaléváme. Pokud chceme, aby rostliny na naší zahradě přečkaly zimu v dobré kondici, musíme je na to dobře připravit. Stejně jako je důležitá dobrá a vydatná zálivka před zimou, tak rostliny musíme i dobře pohnojit podzimním hnojivem. Podzimní hnojení obsahuje méně dusíku a naopak větší množství draslíku. Ten pomáhá vyzrávání rostlinných tkání a zvyšuje tak odolnost rostlin proti mrazům. Dalším důležitým prvkem v podzimním hnojivu je hořčík. Zabraňuje předčasnému žloutnutí listí a hnědnutí jehličí. Vhodné je přihnojit konifery například tzv. hořkou solí.

  Když už máme tyto základní práce hotové, vyčistíme prázdné truhlíky a květináče, očistíme nářadí a uložíme je pro další zahradnickou sezonu.

  Na zahradě pamatujeme i na drobné ptactvo, které v našich končinách zimuje. Vyčistíme krmítka a s prvním sněhem můžeme začít přikrmovat.

Ludmila Gromnicová