Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová Hobby Jmelí v Moravskoslezském kraji i v Hrabové

Jmelí v Moravskoslezském kraji i v Hrabové

  Náš kraj patří k nejpostiženějším regionům v republice, jsou zde jmelím napadeny tisíce stromů. Uvítala jsem, že i v Hrabové je vytvořena pracovní skupina, která bude řešit revitalizaci zeleně a její údržbu v obci. Doposud tomu tak nebylo, stačí se projít po Hrabové a dívat se na léta neudržovanou zdevastovanou zeleň. Neošetřované stromy s množstvím náletů, uschlých větví, nestříhané keře, stromy napadené jmelím.

   Jmelí  se těší mezi lidmi oblibě jako tradiční vánoční dekorace a také léčivka.

   Jenže všeho moc škodí, zelené větvičky s typickými kuličkami jsou pro stromy stále větší hrozbou, napadají  zejména lípy, vrby, topoly, javory, akáty, ale i ovocné stromy, hlavně jabloně.

   Dle dendrologů jsou na vině drozdovití ptáci, kteří se bobulkami jmelí živí, ty pak projdou jejich trávicím traktem a vylučováním skončí na dalším stromě. Rostlina se uchytí na větvi a její kořínky prorostou až k nejmladším letokruhům stromu. Odtud jmelí čerpá živiny a vodu. Jmelí hostitelský strom nezahubí hned, protože je na něm závislé, postupně jej oslabuje a trvá  i několik desetiletí než   strom definitivně zničí. Takto napadené stromy jsou nebezpečné, uschlé odlamující se větve mohou někoho zranit nebo poškodit majetek.

   Ochrana je velice náročná, malá napadení lze vyřešit ořezáním napadených větví. Důležitý je včasný zákrok až do živého dřeva a následné ošetření stromu na řezných plochách. Velmi postižené stromy musí být vykáceny. Při nedostatečném vyřezání zůstane ve větvi stromu kořenový systém jmelí a za několik let opět naroste a často větší než před jeho odstraněním. Při ořezu je nutná výšková technika a stromolezci. Chemická ochrana je ve fázi testování a je finančně velmi náročná.

   Jmelí je nutné odstraňovat i z ovocných zahrad, kde to nebývá tak velký problém.Tato parazitická rostlina se přiřadila ke škůdcům jako je klíněnka jírovcová nebo bolševník.

Nemáte také na své zahradě tohoto nevítaného škůdce?

 

Ludmila Gromnicová