Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 Starostové a nezávislí ve Středočeském kraji zahájili on-line kampaň před krajskými volbami

Starostové a nezávislí ve Středočeském kraji zahájili on-line kampaň před krajskými volbami

7. 6. 2016

Komunikace na sociálních sítích, besedy s dvojkou kandidátky Danou Drábovou, bannery v ulicích, tak zatím vypadá podle šéfa krajské kandidátky hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Víta Rakušanapředvolební kampaň pro říjnové krajské volby.
Starostové a nezávislí ve Středočeském kraji zahájili on-line kampaň před krajskými volbami

Starostové a nezávislí ve Středočeském kraji zahájili on-line kampaň před krajskými volbami

„Máme k dispozici také inovativní a kreativní web pro Středočeský kraj, který jsme spustili v těchto dnech. Ten umožní třeba přímou komunikaci s námi,“ uvedl Rakušan, který je už druhé volební období také kolínskýmstarostou. Následovat bude podle jeho slov i „zásah“ tištěným materiálem, objeví se billboardy, kandidáti se výrazně zaměří na kontaktní kampaň, chtějí totiž s obyvateli regionů hodně komunikovat. „Chceme se objevovat na různých akcích, pokud možno vždy já jako lídr a někdo z konkrétního regionu. Využijeme i netradiční formy propagace,“ nastínil kolínský starosta. Kdy přesně STAN s těmito aktivitami začne, nechtěl z taktických důvodů prozradit. Upřesnil jen, že „horká“ část kampaně začne v září.

Lídr STAN Vít Rakušan, absolvent germanistiky a historie na Jihočeské univerzitě a školského managementu na Univerzitě Karlově, je podle předsedy středočeského STAN a starosty Dolních Břežan Věslava Michalika lídrem hned z několika důvodů. „Jednak jeho úspěch v Kolíně, to samo o sobě ukazovalo, že se jedná o výjimečnou postavu, jednak má šestiletou zkušenost s řízením velkého města. Je mladý, vzdělaný, dobře komunikuje,“ vysvětluje Michalik, který je sám trojkou kandidátky a v případě volebního úspěchu Starostů by se chtěl podle svých slov věnovat regionálnímu rozvoji. Už nyní na kraji působí jako člen výboru pro regionální rozvoj. „S problematikou jsem docela obeznámen. Je to věc, která mě baví, a připadá mi, že jsem schopen věci poměrně dobře analyzovat a pak dávat do strategického rámce,“ uvedl ke své případné funkci břežanskýstarosta a krajský opoziční zastupitel.

Na druhém místě kandidátky STAN je dlouholetá místostarostka obce Pyšely na Benešovsku a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která by případně chtěla být zastupitelkou, či členkou nějakého výboru.

„Velmi ráda by byla ve výboru pro školství, který by byl rozšířen jako výbor pro školství, vědu a výzkum. Umíme si ji tam velmi dobře představit,“ uvedl Rakušan. Sama Drábová pro MF DNES potvrdila, že si hodlá svoje angažmá odpracovat jako neuvolněná zastupitelka.

Bezpečí, vzdělání, hospodaření

Podle Víta Rakušana je jedním ze zásadních bodů programu Starostů hospodaření kraje. Ten patří podle jeho slov k nejzadluženějším a neumí si s tím poradit. V této oblasti by chtěl Rakušan zúročit svoje zkušenosti z Kolína, který přebíral v roce 2010 jako jedno z nejzadluženějších měst v Česku. „Stále se plýtvá, různé věci se nezveřejňují, nesoutěží se zakázky do šesti milionů, nezveřejňují se na profilu zadavatele,“ vypočítá Rakušan a zmiňuje i vysoké platy středočeských krajských úředníků. Ty jsou podle jeho slov vyšší než na ministerstvech. Další rezervy by hledal i v dotačních programech kraje.

K důležitým bodům programu STAN pak řadí i vzdělání. Uvítal by proto optimálnější nabídku oborů na středních školách vycházejících z praxe a spolupráci se soukromým sektorem. „Chceme zajistit i každodenní pocit bezpečí. Připravujeme projekt Bezpečný kraj, stejně jako máme projekt Bezpečný Kolín,“ nastínil třetí z bodů programu Rakušan a dodal, že s tím souvisí i bezpečné silnice.

V případě volebního úspěchu Starostové podle Rakušana nebudou o koalici jednat s komunisty, ale ani s jakoukoli pravicově extremistickou stranou. S ostatními stranami nemají problém jednat.

„Spíš si neumíme představit spolupráci s konkrétními osobami než stranami,“ dodal k případným jednáním kolínský starosta.

Co se týče výdajů na volební kampaň, středočeská buňka STAN počítá s výdaji zhruba pět milionů korun. Na kampaň přispívají i sami kandidáti, každý z první pětky dává padesát tisíc. Povinně přispívají i ostatní z první dvacítky, další příspěvky jsou dobrovolné.

„Nejsme bohatí jako velké strany, musíme zvažovat, kdy s čím přijít a na co vlastně máme,“ uzavřel Rakušan. Peníze jinak strana získává ze zákona, má totiž tři poslance a pět senátorů. Dary přijímá pouze formou smlouvy.

Eva Zahradnická, MF DNES, 7.6.2016

Autor: Eva Zahradnická, MF DNES