Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 STAN představili dvě silné dvojice a spanilé jízdy Dany Drábové do krajů

STAN představili dvě silné dvojice a spanilé jízdy Dany Drábové do krajů

28. 1. 2016

Ve Středočeském a Zlínském kraji získali Starostové a nezávislí významné zastoupení už v předešlých krajských volbách. Nepřekvapuje proto, když do čela těchto dvou kandidátek míří dvě silné dvojice: úspěšnému kolínskému starostovi Vítu Rakušanovi bude sekundovat Dana Drábová a dvojkou lídra zlínské krajské kandidátky, zlínského primátora Miroslava Adámka, bude Petr Gazdík.
STAN představili dvě silné dvojice  a spanilé jízdy Dany Drábové do krajů

STAN představili dvě silné dvojice a spanilé jízdy Dany Drábové do krajů

Primátor Zlína Miroslav Adámek chce navázat na svůj volební úspěch, kdy STAN v roce 2014 zvítězili v Baťově městě se ziskem přes 31 procent hlasů a poprvé v moderních dějinách Zlína obhájil jako primátor svůj post, tentokrát ovšem na krajské úrovni. „Chceme do krajské politiky přinést postupy, které se osvědčily při vedení Zlína. Uvědomujeme si, jak moc důležitá je spolupráce tohoto statutárního města s vedením kraje, která teď není nejlepší. Chceme otevřít Zlínský kraj, jako jsme otevřeli zlínskou radnici a poskytovat občanům celého kraje dobrou veřejnou službu, jako se nám to daří nejen ve Zlíně, ale i v řadě dalších měst a obcí. Jediným způsobem, jak kraj změnit, je jít do voleb. Nerad bych se opět dočkal komunistů ve vedení kraje,“ vysvětluje Miroslav Adámek důvod, proč kandiduje na hejtmana.

Záda mu na zlínské kandidátce kryje Petr Gazdík, 1. místopředseda hnutí STAN a místopředseda Poslanecké sněmovny. „Jsem přesvědčen, že některé parlamentní hnutí a strany se opět pokusí lákat voliče na celostátní témata. My ve spolupráci s regionálními uskupeními nabízíme voličům dobrou znalost problémů krajů a jejich občanů. Nepřipravenost a neodbornost se ukázaly jako zásadní problém po komunálních volbách, kdy se plynule rozpadají vedení mnoha měst. Pokud by toto měla být neradostná budoucnost krajů, snad tomu voliči předejdou volbou v komunální politice osvědčených kandidátů,“ vysvětluje strategii hnutí STAN Petr Gazdík.

Podobně silnou „dvojku“ staví STAN ve Středočeském kraji. Lídrem a kandidátem na hejtmana je starosta Kolína Vít Rakušan, který při posledních volbách dostal důvěru více než 63 procent voličů. Jeho „dvojkou“ je Dana Drábová, známá jako předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost, zároveň ale mnohaletá místostarostka středočeské obce Pyšely.

„Dana Drábová je zárukou odbornosti, ale i zkušenosti z komunální politiky. Ačkoliv bude na kandidátce dvojkou, ve skutečnosti jsme rovnocennými partnery. Voličům tak společně můžeme nabídnout program propracovaný do hloubky a podložený fakty, ne vzdušné zámky,“ říká Rakušan. Dana Drábová se neomezí jen na Středočeský kraj, ale podpoří hnutí i celostátně, spolu s představiteli hnutí objede „spanilými jízdami“ všechny kraje. S voliči bude diskutovat mimo jiné o uprchlické krizi, kde STAN již navrhl místo laciného populismu věcné řešení (viz Deset bodů pro bezpečnější Evropu), nebo o energetické bezpečnosti, což je součást volebního programu.

STAN představil polovinu lídrů kandidátek pro krajské volby už v prosinci, lídry ve zbylých krajích představí do konce února tohoto roku.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN