Hlavní stránka Volby Archiv Krajské volby 2016 STAN: Kraje by měly získat více pravomocí

STAN: Kraje by měly získat více pravomocí

20. 11. 2015

Starostové a nezávislí dnes představili celostátní programové priority pro krajské volby v roce 2016. I nadále se hnutí společně se svými regionálními partnery bude zasazovat o rozhodování o věcech veřejných co nejblíže k občanům, dostupnější veřejné služby, motivační finanční benefity nejlepším učitelům a přípravu krizových plánů pro mimořádné situace v krajích. Celý program pro krajské volby hnutí chválí na celostátním sněmu v dubnu 2016.
STAN: Kraje by měly získat více pravomocí

STAN: Kraje by měly získat více pravomocí

„Přiblížit rozhodování co nejblíže občanům je klíčový bod programu Starostů a nezávislých. V praxi to znamená, že chceme přesunout více pravomocí na obce a kraje, a to i s penězi. A státu náleží role tam, kde je nezastupitelný, tedy v oblastech bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky," říká zastupující předseda STAN Petr Gazdík.

„Uvědomujeme si, že kraje neplní své povinnosti tak, jak by měly. Jednou z našich společných priorit je dostupná lékařská péče v krajích. Budeme prosazovat, aby zdravotní pojišťovny při uzavírání smluv s lékaři zahrnuly do podmínek i povinnost lékaře otevřít a udržovat ordinaci v místech pod deset tisíc obyvatel,“ říká Martina Berdychová z hnutí Východočeši a doplňuje: „Pokusíme se prosadit i benefity pro lékaře, například pronájem ordinace zdarma, aby existovala rozsáhlá síť praktických lékařů.“

„Události ve Vrběticích na Zlínsku ukázaly, že bezpečnostní složky státu nejsou schopné rychle reagovat na nenadálé události a svůj postup efektivně koordinovat se samosprávami. Na migrační vlnu nebyla Česká republika ani Evropa jako taková připravena, bude nutné připravit podrobné krizové plány,“ říká předseda zlínského hnutí ZVUK12 Jiří Kašík.

„Kraje musí být transparentní a nekorupční. Peníze krajů musí sloužit pro rozvoj všech regionů kraje, ne bez odůvodnění jen pro některé vyvolené. Budeme prosazovat zpřísnění odpovědnosti politiků a krajských úředníků za rozhodování. Není myslitelné, aby jediným škodným byl krajský daňový poplatník,“ říká Jiří Rudolf z olomouckého hnutí Nezávislá volba.

„Zajistit prosperující a soběstačné kraje mohou pouze vzdělaní a konkurenceschopní občané. Chceme podporovat nejlepší učitele v krajích přidáním motivační finanční složky do učitelských platů a zavést vysokorychlostní připojení, které umožní lidem pracovat z domova,“ uvádí Jiří Uhlík z plzeňského hnutí Občané Patrioti, „obě dvě tyto kompetence spadají do působnosti krajů,“ dodává.

Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN