Hlavní stránka Volby Archiv Komunální volby 2014 MF Dnes: Zatím jsme se na ničem nezasekli, těší Adámka

MF Dnes: Zatím jsme se na ničem nezasekli, těší Adámka

21. 10. 2014

Miroslav Adámek jako vůbec první primátor v novodobé historii Zlína začne druhé funkční období.
MF Dnes: Zatím jsme se na ničem nezasekli, těší Adámka

MF Dnes: Zatím jsme se na ničem nezasekli, těší Adámka

Zlínskou radnici povede další čtyři roky Miroslav Adámek. Muž, který se nejvíc zasadil o to, že hnutí STAN ve volbách jasně vyhrálo. Na koaliční spolupráci se dohodl s hnutím ANO a teď řeší personální složení rady. „Všechno se děje v konstruktivním duchu,“ říká Adámek.

* Proč jste zvolil právě dvojkoalici s ANO?

Stálo mě to pár bezesných nocí. Nakonec mně vyšla jako nejvhodnější. Vím, že měli problémy před volbami, ale dali mi slovo, že jsou důvěryhodný partner. I my máme řadu nových zastupitelů. Přesto věřím, že vláda bude stabilní.

* Nemáte strach, že zase budete hlídat pytel blech, jak jste nazval minulou koalici, která se vám sypala pod rukama? A proč jste nezval do koalice kvůli větší stabilitě ČSSD či KDU-ČSL?

Další subjekt by znamenal další nové lidi. A více lidí už by se hůře kočírovalo, navíc bychom je museli ještě učit.

* Někteří opoziční zastupitelé už teď naznačují, že koalice do příštích voleb nevydrží.

Taky jsem to slyšel. Jestli to ale půjde takto dál, dobře to dopadne. Uzavřeli jsme memorandum o koalici a teď budeme řešit personální věci. Všechno se děje v konstruktivním duchu. Do týdne se chceme na všem dohodnout.

* Na jakých investicích jste se už shodli?

Prošli jsme si „Desatero“ (Adámkův výčet klíčových bodů, které chce prosadit – pozn. red.) a odškrtávali projekty, s nimiž nebyly problémy. Šlo třeba o opravu Mostní ulice, která je připravena po stavební povolení. Další věcí byla oprava Památníku Tomáše Bati, na kterou máme přislíbenou finanční podporu od vlády. Zatím jsme se na ničem nezasekli.

* Hrálo v dohodě o dvojkoalici roli také to, že s lídrem ANO Patrikem Kamasem se dobře znáte z hokejového klubu?

Mám s ním dobrou zkušenost. Všechno, co kdy řekl, platilo. Vrátil hokej do černých čísel.

* Nezůstanou teď jiné sporty trochu stranou, když radnici a hokejový klub budou řídit stejní lidé?

V žádném případě. Pokud bude dost peněz, budeme chtít podporovat i další sporty a hlavně mládež. Dělali jsme to už v minulém období.

* V poslední době po vás opozice hodně šla, mnohdy to byly osobní antipatie. Tušíte, jaké to může být v dalších čtyřech letech?

Byl bych rád, kdyby byla opozice jiná než dříve. Od sociální demokracie máme příslib, že bude konstruktivní opozicí. Doufám, že diskuse na zastupitelstvu budou mít vyšší intelektuální úroveň a nebudeme se hádat kvůli politice, ale při řešení věcných problémů. Určitě zase dáme opozici prostor v komisích a výborech.

* Co znamená fakt, že pokračujete ve funkci primátora, pro vaši praxi chirurga?

Musím se rozhodnout, zda si udržím jeden den v týdnu lékařské praxe jako doposud. To je minimum, abych mohl tuto práci zase v budoucnu vykonávat. Dělal jsem to tak poslední čtyři roky a bylo to náročné. Chodil jsem do nemocnice o víkendech i v noci, na to už nemám energii. Musím si to rozmyslet.

***

Miroslav Adámek

Narodil se v roce 1963. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, v roce 1989 se přestěhoval do Zlína, kde od té doby žije. Pracoval jako chirurg, v 90. letech byl i týmovým lékařem zlínských extraligových hokejistů. V roce 2010 se stal primátorem Zlína za TOP 09/Starosty a nezávislé (STAN), dva roky poté byl zvolen zastupitelem Zlínského kraje. V letošních komunálních volbách vedl kandidátku STAN, která se ziskem 31,5 procenta jasně vyhrála.

Autor: Milan Libiger, MF Dnes