Hlavní stránka Volby Archiv Komunální volby 2014 Metro: Městské části dostávají ze státních peněz od magistrátu jen almužnu

Metro: Městské části dostávají ze státních peněz od magistrátu jen almužnu

16. 9. 2014

Hlavní město dostává od státu na jednoho obyvatele 32 tisíc korun, městským částem ale posílá na jednoho obyvatele jen 2400 korun. Uvedli to dnes zástupci hnutí Starostové a nezávislí (STAN), kteří chtějí tento poměr změnit. Podle nich nyní pražské městské části nemohou z této částky zajistit všechny potřebné věci, jako je chod škol, úřadu a údržba parků. Hlavní město ale financuje některé celoměstské služby, jako je provoz veřejné dopravy či údržbu hlavních komunikací.
Metro: Městské části dostávají ze státních peněz od magistrátu jen almužnu

Metro: Městské části dostávají ze státních peněz od magistrátu jen almužnu

Starostům, kteří do Sněmovny kandidovali společně s TOP 09, se v minulém volebním období podařilo prosadit změnu rozpočtového určení daní, díky níž dostaly přidáno menší obce. Podle předsedy STAN Martina Půty na této úpravě netratila ani velká města. Podle místopředsedy Petra Gazdíka loni stouply daňové příjmy Prahy o dvě procenta, v Brně o jedno procento a v Liberci o sedm procent.

Praha své peníze přerozděluje špatně

„V Praze ale selhává vnitřní rozdělení financí, 92 procent zůstává na centrální úrovni a na městské části se pouští jen osm procent,“ řekl šéf pražských zelených Petr Štěpánek, který je společným kandidátem STAN, zelených a lidovců na pražského primátora. Radnice městských částí, z nichž některé odpovídají velikostí krajským městům, tak dostávají podle Štěpánka na jednoho obyvatele jen 2400 korun. To podle Trojkoalice odpovídá osmi procentům.

„Z této minimální částky musí městské části zaplatit chod všech škol na svém území, údržbu parků i dětských hřišť, provoz úřadu, údržbu komunikací a spoustu dalších věcí. Přidělené peníze nám rozhodně nestačí,“ uvedla starostka Prahy - Slivence a kandidátka do pražského zastupitelstva Jana Plamínková. Podle Štěpánka je nutné, aby se městské části v příštím volebním období dohodly s magistrátem na tom, kdo bude zodpovědný například za výstavbu škol a bytů, a na základě toho by se měl poměr přerozdělení peněz změnit.

Autor: ČTK, Metro