Hlavní stránka Volby Archiv Komunální volby 2014 Hospodářské noviny: Starostům díky webu prudce přibyli kandidáti

Hospodářské noviny: Starostům díky webu prudce přibyli kandidáti

11. 8. 2014

Zájem regionálních osobností kandidovat klesá, povzdechl si letos na jaře tehdejší předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík v souvislosti s tím, že policie stále častěji stíhá komunální politiky za jejich rozhodnutí ve funkcích zastupitelů.
Hospodářské noviny: Starostům díky webu prudce přibyli kandidáti

Hospodářské noviny: Starostům díky webu prudce přibyli kandidáti

Jeho hnutí však recept našlo – zřídilo speciální webovou stránku. A tak zatímco před čtyřmi roky podalo něco přes pět stovek kandidátek do komunálních voleb, letos se Starostové o volební vítězství budou ucházet v 811 městech a obcích. Začínají se tak dostávat do společnosti velkých stran – například sociální demokraté oznámili, že budou kandidovat v 1285 místech. 
 
Dvoutřetinovému nárůstu pomohl právě web, který strana před několika měsíci spustila. Stránka Chci kandidovat, přes kterou se zájemci Starostům hlásili, se podle současného předsedy hnutí Martina Půty jednoznačně osvědčila. „Přes webové stránky se nám podařilo oslovit řadu nových lidí,“ pochvaluje si liberecký hejtman Půta. 
 
Celkem se přihlásilo bezmála devět set kandidátů, ne všechny z nich ale krajské výbory hnutí schválily. „Důvodů mohlo být spousta, buď jsme dostali špatné reference, nebo si to prostě nakonec někdo rozmyslel,“ vysvětluje mluvčí Starostů Karel Kreml. 
 
K opatrnosti při přijímání kandidátů ostatně vyzýval i předseda hnutí Půta. „S těmi lidmi se sejdeme, snažíme se zjistit, jaká je jejich motivace. Určitě to není tak, že bychom každému, kdo se nám ozve přes internet, vystavili nějaký bianko šek,“ ujišťoval v době, kdy se přes webový portál začaly hlásit první desítky zájemců. 
 
Pro jiné volby než do obecních zastupitelstev však zatím Starostové „kandidátské“ internetové stránky zřizovat nehodlají – líhní například pro krajské volby mají být právě jejich úspěšní politici z komunální úrovně. 
 
S portálem však nyní mají jiné plány. Chtějí z něj vytvořit nástroj pro komunikaci s lidmi, kteří za ně kandidují. Ti v mnoha případech zůstávají bez stranické příslušnosti a nejsou ani registrovanými příznivci hnutí. „Taková komunikace je obtížná a myslím, že ani klasickým stranám se to moc nedaří. No a my teď díky portálu máme kontakty na všechny, kdo za nás kandidují,“ vysvětluje šéf hnutí Půta. Po komunálních volbách tak chce například přes portál řešit i tvorbu celostátního programu Starostů. 
 
Hospodářské noviny, 11. srpna 2014
 

Autor: Aleš Měřička