Hlavní stránka Volby Archiv Komunální volby 2014 Deník: Hnutí STAN chce prosadit zavedení přímé volby starostů

Deník: Hnutí STAN chce prosadit zavedení přímé volby starostů

10. 8. 2014

Praha – Parlamentní hnutí Starostové a nezávislí postavilo kandidátky pro letošní komunální volby v osmi stovkách obcí včetně Prahy. Prosazovat chce zavedení přímé volby starostů. Zasazovat se chce také o větší odpovědnost obcí za jejich obyvatele, oznámili v pondělí novinářům zástupci hnutí, které je na celostátní úrovni spjato s TOP 09 a má zastoupení na parlamentní úrovni.
Deník: Hnutí STAN chce prosadit zavedení přímé volby starostů

Deník: Hnutí STAN chce prosadit zavedení přímé volby starostů

„Heslo naší volební kampaně je: Postaráme se. Vychází ze zkušeností našich starostů postarat se o místa, ve kterých žijí," uvedl předseda hnutí a liberecký hejtman Martin Půta.
 
Hnutí chce podle svého místopředsedy a europoslance Stanislava Polčáka odbourat současný stav, kdy občan je pouze evidován na nějaké adrese. Absurditu „evidenčního principu obyvatelstva" dokazuje to, že stovky lidí jsou k trvalému pobytu zapsáni na obecních úřadech, uvedl Polčák.
 
„My se chceme vrátit k tomu, že to zlaté pravidlo ‚rodina, obec a stát' by mělo vyjadřovat příslušnost k té obci, a ta by měla mít také určité povinnosti," dodal Polčák. K přímé volbě starostů, kterou už řadu let neúspěšně slibují i jiné strany, Polčák mimo jiné poznamenal, že tuto formu zavedly už dvě třetiny evropských zemí včetně sousedů Česka.
 
Z 800 kandidátek pro obecní volby sestavil STAN zhruba šest desítek s partnerským hnutím Starostové pro Liberecký kraj. Z krajských měst bude kandidovat v Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, ve Zlíně, Ústí nad Labem a v Karlových Varech.
 
V hlavním městě mělo hnutí v minulých komunálních volbách pět kandidátek v menších městských částech. Nyní jich sestavilo 21 včetně soupisky pro volby do magistrátního zastupitelstva v koalici s KDU-ČSL a Stranou zelených. V Praze 1 zase kandiduje s lidovci a místní iniciativou občanů. Úspěch si slibují mimo jiné v Praze 6, v Praze 11 a v Praze 22, kde by chtěli otřást pozicí starosty Milana Collera (ODS).

Autor: Deník.cz, ČTK