logo

Aktuality a TZ

ilustrace článku


Archiv tiskových zpráv a aktualit STAN naleznete zde.
Archiv tiskových zpráv TOP 09 naleznete zde.



P O Z V Á N K A

II. sněm k programovým otázkám

politického hnutí
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

dne 9. dubna 2010, od 10,00 – hotel FLORET
P R A H A   -  P r ů h o n i c e, Květnové nám. 391

Registrace účastníků od 9,00.

Navržený program Sněmu:

1.    Přivítání účastníků a pozvaných hostů, schválení navrženého programu a jednacího řádu (10,00 – 10,10)
2.    Zpráva o činnosti a hospodaření za rok 2009 (10,10 – 10,30)
3.    Vystoupení pozvaných hostů (10,30 – 11,00)

4.    Program pro regiony (financování samospráv - RUD, zemědělství a venkov), diskuse (11,00 – 13,00)

Přestávka : oběd (13,00 – 14,00) – tisková konference (13,15 – 14,00)

5.    Program pro dobrou správu (legislativa, veřejná správa, enviromentální politika, kultura) a diskuse (14,00 – 15,30)

6.    Schválení změny stanov hnutí (15,30 – 15,45)
7.    Zpráva rozhodcovského a smírčího výboru a dozorčí rady (15,45 – 15,55)
8.    Závěrečná usnesení Sněmu (15,55 – 16,00)
9.    Ukončení oficiálního programu jednání, vyhotovení zápisů (16,00)

V Praze dne 3. března 2010
        
  Petr  G a z d í k
předseda hnutí        

POKYNY K ÚČASTI NA SNĚMU A POZVÁNKU S MAPKOU KE STAŽENÍ NALEZNETE ZDE.

__________________________________________________________________

Tisková zpráva  3.3. 2010
Senátoři Bedřich Moldan a Jaromír Štětina budou kandidovat za TOP 09

Předsednictvo TOP 09 po dohodě s hnutím Starostové a nezávislí na svém včerejším zasedání doporučilo Výkonnému výboru TOP 09, aby schválil Bedřicha Moldana a Jaromíra Štětinu jako kandidáty TOP 09 v senátních volbách, které se uskuteční na podzim tohoto roku. Bedřich Moldan bude kandidovat ve volebním obvodu č. 25 Praha 6 a Jaromír Štětina ve volebním obvodu č. 22 Praha 10.
 „Mám dojem, že byli zvoleni kandidáti, kteří opravdu reprezentují svůj region a nikoliv kandidáti nadiktovaní shora,“ shrnul předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
„Jsem velmi poctěn, že budu kandidovat v obvodu, kde žiji od svých studentských let, a k němuž mám vřelý osobní vztah. Chtěl bych svými celoživotními zkušenostmi přispět nejen k jeho rozkvětu, ale i k tomu, aby byly uchovány jeho výjimečné vlastnosti, pro které je tato část Prahy tak ceněna,“ řekl Bedřich Moldan, který je současným senátorem za Kutnohorsko a Havlíčkobrodsko. Na Karlově Univerzitě je profesorem v oboru ochrana životního prostředí a ředitelem Centra pro otázky životního prostředí. Bedřich Moldan je bývalý ministr životního prostředí a zastával také řadu vedoucích funkcí v rámci EU a OSN.
„Jsem rád, že jsou to právě přemýšlivé pražské obvody ‚šestka‛ a ‚desítka‛, v nichž se TOP 09 s podporou hnutí Starostové a nezávislí na podzim pustí do volebního klání. Jdu spolu s TOPkou do voleb především proto, že mi vyhovuje její zahraničně-politický program,“ uvedl současný senátor za Prahu 10 Jaromír Štětina. Jako uznávaný novinář se specializoval především na reportáže z válečných konfliktů v Evropě, Asii a Africe. Je držitelem několika prestižních ocenění včetně Státního vyznamenání Za zásluhy. Jaromír Štětina je nejen spoluzakladatelem Syndikátu novinářů a humanitární společnosti Člověk v tísni, ale i zakladatelem českého raftingu.


__________________________________________________________________

Videomedailonek Václava Horáčka, starosty Železného Brodu a lídra kandidátky TOP 09 v Libereckém kraji

http://www.youtube.com/watch?v=OQ8B3kZ2q1c

__________________________________________________________________

23. 2. 2010  ct24.cz
Předvolební Otázky Speciál: V Libereckém kraji vede těsně ODS

http://www.ct24.cz/domaci/81956-predvolebni-otazky-special-v-libereckem-kraji-vede-tesne-ods/

Praha – Podle průzkumu agentur SC&C a STEM pro předvolební Otázky Václava Moravce by volby do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji vyhrála ODS. Druhý nejvyšší počet hlasů by obdržela ČSSD, následovaná TOP 09 a komunisty. Pětiprocentní hranici překonala ještě dvě uskupení – Věci veřejné a Strana práv občanů – Zemanovci.

Občanským demokratům by dalo hlas 24 procent oprávněných voličů. Druhá ČSSD ztrácí na ODS procento, získala by 23 procent. Třetí by skončila TOP 09 (14,5 procenta), komunisty by volilo 12 procent lidí. V regionu zabodovaly ještě Věci veřejné a Strana práv občanů – Zemanovci. Získaly by 6,5 procenta hlasů, respektive 5 procent. Parlamentní Strana zelených ani lidovci by pětiprocentní hranici nepřekročili. Volilo by je jen 3,5 procenta lidí, respektive 2 procenta. Zisk ostatních stran kandidujících v regionu se pohyboval kolem jednoho procenta či méně.

Počtem voličů je Liberecký kraj druhým nejmenším volebním krajem. V současné sněmovně zastupuje Liberecko 8 poslanců. Aby se kandidující strana dostala do sněmovny, musí získat alespoň pět procent hlasů ze všech odevzdaných v celé ČR. To, že preference strany v kraji přesáhnou pět procent, ale neznamená, že se kandidující zástupci dostanou do parlamentních lavic. Například v minulých volbách získala Strana zelených v regionu téměř deset procent hlasů, při rozdělování mandátů podle d'Hondtovy metody to ale nestačilo.

Volební účast v Libereckém kraji Volební účast v Libereckém kraji

Podle průzkumu plánují jít k volbám v tomto regionu dvě třetiny oprávněných voličů. Určitě volit půjde 41 procent lidí, spíše ano pak 28 procent. 14 procent je pak přesvědčeno, že k volbám zcela určitě nepůjde, 17 procent se domnívá, že spíše volit nepůjde.

Diskutovat se bude o dopravě v kraji nebo MS v lyžování

Ještěd Ještěd Speciál Otázek Václava Moravce z Liberce mohou diváci sledovat ve středu 24. února živě od 21:00 na ČT1 a ČT24. Hlavními hosty pořadu budou zástupci těch stran, které v průzkumu pětiprocentní hranici překonaly. Diváci se tak mohou těšit na poslance Zdeňka Macha (ODS), poslance Pavla Ploce (ČSSD), starostu Železného Brodu Václava Horáčka, advokátku Marii Nedvědovou (KSČM, Petra Skokana (Věci veřejné) a ředitelku ZŠ a ZUŠ Věru Dunajčíkovou (Strana práv občanů). Diskutovat se mimo jiné bude také o dopravní obslužnosti v kraji, o nutnosti zdravotnické nebo důchodové reformy a také o tom, zda bylo či nebylo pro region přínosné loňské Mistrovství světa v klasickém lyžování, které hostil Liberec.

Celkově OVM Speciál nabídnou 15 vydání, přičemž posloupnost krajů bude vzestupná podle počtu voličů. Posledními regiony tak budou Středočeský a Moravskoslezský kraj. Celý cyklus uzavře vpředvečer voleb duel lídrů dvou nejsilnějších stran.


___________________________________________________________________

TISKOVÁ ZPRÁVA
Zlín – 17.2.2010

EKONOMICKÝ NÁMĚSTEK KRAJSKÉ NEMOCNICE PROCHÁZKA PORUŠUJE ZÁKAZ KONKURENCE.

STAROSTOVSKÉ HNUTÍ ŽÁDÁ HLOUBKOVÝ AUDIT 
HOSPODAŘENÍ NEMOCNICE. 


Představitelé hnutí Starostové a nezávislí dnes ostře kritizovali situaci v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Podle předsedy hnutí Petra Gazdíka, krajského zastupitele, který podal trestní oznámení na členy představenstva nemocnice, se stavem nemocnice musí zabývat krajské zastupitelstvo a hospodaření nemocnice má být podrobeno forenznímu auditu. Zástupci hnutí zároveň upozornili na střet zájmů u člena představenstva krajské nemocnice Jiřího Procházky.


Situace v krajské nemocnici je podle zástupců opozice z řad hnutí Starostů a nezávislých alarmující. Nemocnice se utápí ve ztrátě, která dosahuje takřka dvousetmilionové výše, podle zprávy auditorů má docházet k vyplácení odměn neexistujícím zaměstnancům (tzv. černým duším). Již v minulosti anonym dále upozornil na údajné pletichy při výběrových řízení na nákup zařízení pro nemocnici. Zlínský kraj je přitom jediným akcionářem (zřizovatel) krajské nemocnice.

Zástupci hnutí Starostové a nezávislí dnes upozornili, že člen představenstva nemocnice Jiří Procházka (ekonomický náměstek) porušuje při své činnosti zákon. Je totiž jednatelem soukromé společnosti EMSEKO, s.r.o., která má shodnou ekonomickou činnost jako krajská nemocnice, což zákon výslovně zakazuje. Jak nemocnice, tak EMSEKO, s.r.o. totiž provozují maloobchod v nespecializovaných prodejnách. „Jde o evidentní porušení zákazu konkurence. Zákon výslovně zakazuje členům představenstva, aby jakožto statutární orgán vykonával činnost pro jinou právnickou osobu se stejným nebo obdobným předmětem podnikání,“ uvedl advokát Stanislav Polčák, místopředseda hnutí Starostové a nezávislí. Totožnost činnosti maloobchodu u nemocnice a soukromé společnosti EMSEKO, s.r.o. vyplývá přímo z registru ekonomických subjektů Českého statistického úřadu. Obchodní zákoník podle Polčáka nyní umožňuje nemocnici, aby žádala po Procházkovi vydání prospěchu, který získal z porušování zákazu konkurence.

„Pochybností nad hospodařením a fungováním krajské nemocnice je tolik, že jsem dnes vyzval hejtmana Mišáka, aby jím vedená krajská rada zajistila provedení hloubkového auditu celého hospodaření nemocnice,“ uvedl Petr Gazdík. Žádaný audit má vyhodnotit ztrátu nemocnice, její stav účetnictví a také účelnost vykazovaných příjmů a výdajů nemocnice, včetně otázek personálních a mzdových.

Přitom samotnou nemocnicí vyžádaný audit auditorské společnosti HZ Consult, s.r.o. poukazuje opakovaně na téměř dvousetmilionovou ztrátu v hospodaření nemocnice. Zatím zjištěná ztráta je již tak vysoká, že podle zákona hrozí předlužení nemocnice. „Výsledky auditu předznamenávají, že Zlínský kraj jakožto zřizovatel bude muset do nemocnice z peněz daňových poplatníků tuto ztrátu dorovnat. Kraj nemůže nechat nemocnici padnout,“ uvedl Gazdík. Podle něj však je nutné ihned vypracovat záchranný plán, který bude zahrnovat i výměnu všech členů představenstva nemocnice. Lídr opozičních zastupitelů zároveň poukázal, že na situaci v nemocnici upozorňoval osobně hejtmana už několik měsíců. „Sociální demokracie vyhrála krajské volby na slibu, jak dá zdravotnictví do pořádku. Po roce a půl vlády ČSSD se situace jen neustále zhoršuje s dopady také na pacienty nemocnice,“ řekl Gazdík.

Právník Stanislav Polčák zároveň upozornil, že pokud ztráta nemocnice dosahuje auditem deklarovanou výši 180 miliónů přesahuje tak hodnotu základního jmění nemocnice (176 mil. Kč), je zákonnou povinností představenstva navrhnout zřizovateli zrušení společností. „Jinou možností je právě zvýšení základního jmění či provedení jiného opatření z peněz daňových poplatníků, na jehož základě bude zjištěná ztráta hrazena z rozpočtu kraje. To by si však vyžádalo nemalé finanční náklady na straně Zlínského kraje,“ uvedl advokát Polčák.

Členka dozorčí rady za hnutí Starostové a nezávislí senátorka Jana Juřenčáková je situací v nemocnici znepokojená. „Dotáži se pana Procházky, zda neporušuje zákon, když působí ve dvou společnostech, které mají obdobný předmět činnosti. Pokud zákon porušuje, budu žádat, aby se nemocnice domáhala vydání prospěchu, který získal z porušování zákazu konkurence,“ uvedla Juřenčáková. Ta doplnila, že teprve ve čtvrtek obdržela od představenstva audit obsahující závěry o černých duší. „Situací se intenzivně zabývám, protože již z obchodního rejstříku plyne, že pan Procházka zároveň jedná jako jednatel a je rovněž 50% vlastníkem další společnosti EMSEKO CZ, s.r.o. Tato společnost je 98% vlastníkem právě společnosti Area Medica, v níž mají zmíněné dvě sestry pracovat. Ta provázanost budí podezření, že z prostředků nemocnice jsou placeni zaměstnanci soukromé společnosti,“ uvedla senátorka Juřenčáková. Černými dušemi mají být zdravotní sestry, které vykonávají práci pro soukromé zdravotnické zařízení Area Medica. V nemocnici však mají pobírat mzdu, aniž dochází na nemocniční pracoviště. Juřenčáková si posteskla, že se cítí jako soukromý detektiv, který si musí informace takto dohledávat a že nejsou obsaženy v žádný zprávách, které jako členka dozorčí rady nemocnice obdržela.

Hnutí Starostové a nezávislí požaduje, aby výsledky forenzního auditu byly k dispozici pro jednání krajského zastupitelstva, které by se situací mělo podrobně zabývat.


info@starostove-nezavisli.cz

____________________________________________________________________


9.2. 2010 E15
Další průzkum: ČSSD potvrzuje náskok před ODS

Další volební průzkum potvrdil, že favoritem květnových voleb jsou sociální domokraté. Podle volebního modelu společnosti Factum Invenio by ČSSD začátkem roku získala 31,8 procenta a ODS by volilo 25,5 procenta lidí, kteří jsou rozhodnuti k volbám jít. Socialisté by tak pravděpodobně získali 76 mandátů, občanští demokraté 61 mandátů. Do sněmovny by se dostali i komunisté, lidovci a TOP 09.

Třetí příčku pomyslného žebříčku by podle průzkumu obsadila KSČM, hlas by jí dalo 13,3 procenta lidí, získala by 29 mandátů. TOP 09 společně s hnutím Starostové a nezávislí by ve volbách podpořilo 11,4 procenta voličů, ve sněmovně by měli asi 22 mandátů, KDU-ČSL kandidující s Evropskou demokratickou stranou by dostala 6,6 procenta hlasů a 12 mandátů.

Těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny se ocitla strana Věci veřejné s SNK ED. Zelení by získali dvě procenta, uvedl průzkum.
 

_____________________________________________________________________


TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha – 2.12.2009


STAROSTOVÉ ZVOU MÍSTOPŘEDU NEČASE  

ZA POZNÁNÍM ŽIVOTA V MENŠÍCH MĚSTECH A OBCÍCH

Starostovské hnutí odmítá tvrzení místopředsedy ODS Petra Nečase, že návrh příspěvku menším městům a obcím ve výši 2 miliard představuje známé poslanecké pomníčky (porcování medvěda). Hnutí vyzvalo všechny starosty měst a obcí, aby místopředsedovi Nečasovi objasnili situaci menších měst a obcí, v nichž žije téměř polovina obyvatel ČR.


Poslancům při projednávání státního rozpočtu byl předložen pozměňovací návrh verze rozpočtu poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) na rok 2010. Je jím návrh na příspěvek ze státního rozpočtu všem obcím a městům do 10.000 obyvatel v celkovém objemu 2,033 miliardy Kč. Starostovské hnutí odmítá tvrzení místopředsedy ODS Petra Nečase, že takový návrh je poslaneckým pomníčkem (porcováním medvěda). „Takový výrok pramení buďto z nepochopení podstaty návrhu nebo neznalosti situace drtivé většiny obcí a měst naší země anebo z faktu, že poslanec Nečas již poslancuje téměř 18 let a je tak odtržen od reality. Všechny tři možnosti jsou špatné,“ oponuje předseda starostovského hnutí Petr Gazdík.

V důsledku hospodářské krize se totiž vyostřila finanční situace prakticky všech samospráv, když nejhůře tuto situaci nesou menší města a především obce. Nečekaně vysoké výpadky ve svých rozpočtech zaznamenávají představitelé samospráv (až na hranici -25%) a představují vážnou hrozbu pro financování již rozpracovaných projektů, kofinancování čerpání z evropských fondů, ohrožení výkonu samosprávy atd. Menší samosprávy na rozdíl od větších sídelních celků si nejsou schopny zajistit prostředky na povinnou spoluúčast při čerpání evropských peněz jiným způsobem, než se dále zadlužit. Banky však preferují především zajištění komerčními nemovitostmi, kterými pochopitelně menší samosprávy disponují jen omezeně.

Předložený pozměňující návrh přináší všem obcím a městům částku 2,033 miliardy Kč, o které se rozdělí obce a města do 10 tis. obyvatel. Z celkového počtu 6244 obcí a měst se pozitivní dopad projeví na 6111 z nich, v nichž žijí čtyři milióny občanů. Na jednoho obyvatele tento mimořádný příspěvek na rok 2010 činí 517 Kč, je v rovné výši pro každého. Tento návrh krátí výdaje státního aparátu v jiných kapitolách státního rozpočtu a nezvyšuje tak zadlužení státu, ke kterému by jinak dalším zadlužením obcí a měst došlo. Ministerstvo financí již nyní eviduje zvýšené zadlužování obcí, které je vyvoláno snahou realizovat rozpracované projekty. Pozměňující návrh tak je vnitřní úpravou spotřeby ministerstev ve prospěch obcí a měst bez negativního dopadu na již schválený objem celkových výdajů státního rozpočtu a je určen na financování projektů, podíl na kofinancování čerpání z evropských fondů.

Vyjádření místopředsedy Nečase zcela pomíjí realitu tohoto návrhu, kterým se snižuje vládní spotřeba, umožňuje obcím o částku 2 miliard se dále nezadlužovat a zabránění zvýšení veřejného dluhu. „Pozval jsem místopředsedu Nečase na návštěvu naší obce, kde bych mu rád na konkrétních projektech a analýzy finanční situace obce vysvětlil, že situace je skutečně vážná a vyžaduje rozpočtové řešení,“ podotkl Petr Gazdík, starosta obce Suchá Loz. Jím vedené hnutí včera rovněž vyzvalo starosty, aby ve svých obvodech oslovili své poslance a objasnili jim situaci svých obcí. „Předpokládáme, že se nám podaří hovořit téměř se všemi poslanci. Většina schůzek proběhne v pondělí 7. prosince,“ uvedl Gazdík. Ten sám míří za poslancem …, jehož požádá o podporu tomuto pozměňujícímu návrhu.


Organizační oddělení hnutí    604 345 806    info@starostove-nezavisli.cz

Více informací:
Petr Gazdík, předseda hnutí, starosta obce Suchá Loz (605 707 757, starosta@suchaloz.cz)


_____________________________________________________________________


TISKOVÁ ZPRÁVA TOP 09
Praha - 1.12.2009
TOP 09 navrhuje pomoc pro menší obce a města


Hospodářská krize způsobuje propad příjmů nejenom státnímu rozpočtu, ale i rozpočtům obcí a měst. To způsobuje stále větší problémy ve financování základních standardů veřejné služby, které obce poskytují svým občanům. Výrazně také narůstá riziko neschopnosti kofinancovat rozvojové projekty dotované buď ze strukturálních fondů EU, nebo národních zdrojů. Obcím většinou nezbývá, než prostředky na kofinancování získat úvěrem. Je zřejmé, že menší města a obce mají z důvodu malého zajištění mnohem horší přístup k úvěrovým zdrojům než velká města.

Proto poslanci TOP 09 navrhnou úpravu ve vnitřní struktuře státního rozpočtu, která spočívá v mírném snížení vládní spotřeby v jednotlivých kapitolách státního rozpočtu o celkem 2,033 mld. Kč. Tyto prostředky by pak byly v průběhu roku 2010 použity na kompenzaci propadů rozpočtových příjmů v obcích a městech do 10 000 obyvatel v maximální výši 517 Kč. na jednoho obyvatele.

Uvědomujeme si, že se nejedná o systémové řešení, je to řešení krizové, proto také nemůže být ideální. Jeho přijetí však bude znamenat významnou pomoc pro běžný život 4 milionů občanů ČR, a proto požádáme Poslaneckou sněmovnu o podporu našeho pozměňovacího návrhu.

Video z tiskové konference můžete sledovat zde:

http://www.youtube.com/watch?v=muqpC9IjC_M&feature=player_embedded

V Praze dne 1. prosince 2009



____________________________________________________________________



TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha  22. 09. 2009

TOP 09 oznámila, že kandidátky do řádného termínu voleb nezmění

TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí nebudou měnit nynější podobu svých kandidátek a použijí je i pro parlamentní volby v řádném termínu příští rok na jaře. Novináře o tom dnes po jednání celostátního výboru hnutí Starostové a nezávislí informovali Miroslav Kalousek z TOP 09 a lídr hnutí starostů Petr Gazdík.

Prodloužení termínu do voleb poté, co se politikům nepodařilo uskutečnit je v říjnu či v listopadu, chce hnutí i strana využít ke zvýšení počtu členů, představení kandidátů i uskutečnění řádných ustavujících sjezdů.

"My jsme společně s TOP 09 vybrali na kandidátky ty nejlepší z nejlepších v jednotlivých krajích, lidi, kteří jsou známí svou prací," vysvětlil Gazdík rozhodnutí. Sedm měsíců do řádných voleb na takové skutečnosti nemůže nic změnit.

Předseda přípravného výboru a zřejmý budoucí předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg poznamenal, že stana bude až do květnového termínu voleb "velmi intenzivně pracovat". Podle Kalouska se TOP 09 kandidáty neměnit už rozhodla dříve, s oznámením ale čekala až na dnešní jednání orgánů spřáteleného hnutí.

"Nemáme důvod cokoliv měnit. Nestalo se nic jiného, než že jedna významná politická strana porušila všechny dohody a termín odsunula," vysvětlil. Nyní má TOP 09 podle Kalouska možnost, aby její kandidáti navštívili "skutečně každé město, každou obec, vesnici" a ve spolupráci s hnutím starostů doladila volební program.
zdroj CTK

______________________________________________________________________

TISKOVÁ ZPRÁVA
Zlín: 7.8.2009

PETR GAZDÍK:
Chceme zabránit velké koalici ODS a ČSSD a našli jsme nejméně deset dalších důvodů, proč nebýt v říjnu 2009 lhostejní k budoucnosti naší země.



Lídrem kandidátky pro Zlínský kraj strany TOP 09, které do voleb podporuje hnutí  Starostů a nezávislých, byl nominován starosta obce Suchá Loz a předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Kandidátky TOP 09 budou představeny do konce srpna.


Podpis smlouvy mezi starostovským hnutím a stranou TOP 09 vyvolal řadu dotazů zástupců médií i od starostů samotných. Předseda hnutí Starostové a nezávislí proto představuje jedenáct hlavních důvodů, které vedly Celostátní výbor starostovského hnutí k jednomyslnému schválení spolupráce s TOP 09. Poslední smluvní ujednání bylo podepsáno dne 31.7.2009 a o obsahu vzájemných dohod informuje představenstvo hnutí.


1)    Starostové a nezávislí komunální politici požívají vysoké důvěry veřejnosti. Občané na jejich práci vidí a každodenně ji mohou kontrolovat. Zároveň jsou to právě starostové, kteří přichází jako první do kontaktu s nově přijímanými zákony a nařízeními. Mnohdy se nestačíme divit, jak špatné zákony Parlament vydává, jak neuvěřitelně roste byrokracie a administrativa. Založili jsme proto celostátní hnutí Starostové a nezávislí s cílem prosazovat náš program, založený na čtyřech pilířích:

a)    systémové financování obcí a měst a odstranění stávající diskriminace občanů menších měst a obcí, zprůhlednění finančních toků veřejných rozpočtů,
b)    politika šetrnosti (nakládání se státními prostředky, přírodním bohatstvím atd.)
c)    důraz na investice do vzdělávání, spolupráci s nevládním sektorem, ochranu tradic,
d)    vyšší účast občanů na rozhodování o veřejných otázkách (přímá volba prezidenta, starostů, primátorů a hejtmanů, odvolatelnost politiků)

Výsledky voleb nás přesvědčují o tom, že občané vítají důvěryhodná spojenectví, chtějí volit alternativu na politické scéně, nepřejí si roztříštěnost vyzyvatelů parlamentních stran. Jednali jsme s řadou subjektů o možné spolupráci. Nejvyšší míru názorové i personální shody jsme nalezli s představiteli TOP 09. Takovéto předpoklady dávají pevný základ tohoto spojenectví.

2)    Chceme zabránit uvažované velké koalici ODS a ČSSD, která popírá výsledek a význam parlamentních voleb. Starostové tento model vládnutí znají hned v několika krajích, kde vítězí nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky, klientelismus hraničící s korupcí, chybí jakákoli opoziční kontrola. Zároveň nás krajně znepokojuje i možnost posílení vlivu KSČM v Parlamentu, pokud by se do Sněmovny dostaly pouze strany ODS, ČSSD a KSČM.

3)    Názorová shoda se zástupci TOP 09 a prosazení programu Starostů a nezávislých.

4)    Osobnost Karla Schwarzenberga jakožto předsedy TOP 09, důstojného, zkušeného a čestného kandidáta na premiéra ČR. Nezpochybnitelné odborné kvality Miroslava Kalouska, který ve funkci ministra financí prosadil rychlou novelu diskriminujícího zákona o rozpočtovém určení daní a zahájil práce na novém a moderním zákonu o financování samospráv.

5)    Možnost nominace zkušených nezávislých starostů na kandidátky TOP 09 do voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Dlouhodobá strategická spolupráce do roku 2013 s možností dalšího prodloužení (viz bod 9).

6)     V případě úspěchu a zisku mandátů vznik parlamentního klubu s názvem „TOP 09 a Starostové“. Účast zástupců hnutí Starostové a nezávislí na vyjednávání o vzniku vlády.

7)    Odpovědnost za směřování České republiky. Starostové právě s ohledem na  každodenní styk s občany a zároveň vzhledem k dennodennímu boji s úředním aparátem a špatnými zákony se dlouhodobě nemohou tvářit, že se jich parlamentní politika netýká.

8)    Propojení starostovské hnutí a již získaného zastoupení ve městech, obcích a krajích s nejvyšší úrovní, získat vliv a zázemí na celostátní úrovni a prosazovat tak starostovský program.

9)    Dlouhodobost spolupráce s TOP 09, nejde o projekt pro jedny volby. Dohoda se týká i voleb komunálních (obecních a městských 2010), i voleb regionálních (krajských 2012). V těchto volbách nebude TOP 09 stavět kandidátky proti starostům z řad hnutí. V regionálních volbách budou na společných kandidátkách preferováni zástupci nezávislých starostů.

10)    Dohoda o společném financování kampaně, závazek transparentního financování, zveřejnění všech dárců hned při přijetí darů (tj. zákon ukládá zveřejnění do konce března 2010).

11)    Ve dvou se to lépe táhne. Samostatnými kampaněmi bychom stěží mohli konkurovat dvěma nejsilnějším stranám.


  Petr   G a z d í k    
 předseda hnutí        
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ   


_______________________________________________________________________


TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha – 2.7.2009
STAROSTOVSKÉ HNUTÍ SCHVÁLILO SPOLUPRÁCI S TOP 09

V předčasných volbách bude kandidovat „TOP 09 s podporou starostů“. Na premiéra bude společně TOP 09 a hnutím STAROSTŮ nominován Karel Schwarzenberg.

Celostátní výbor hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ schválil volební spolupráci s TOP 09. V podzimních předčasných volbách budou kandidáti starostů nominováni na kandidátní listinu TOP 09.

„Rozhodnutí zástupců všech krajů bylo jednomyslné, dokázali jsme se shodnout na programových prioritách a spolupráci. Zároveň celostátní výbor nominoval jako volebního lídra - kandidáta na premiéra Karla Schwarzenberga,“ oznámil po jednání předseda hnutí Petr Gazdík, který doplnil, že společný program bude představen do poloviny srpna.

Spolupráce hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ s TOP 09 bude dlouhodobá, zahrnuje sestavení společných kandidátních listin do předčasných parlamentních voleb 2009, do Senátu v období 2009 – 2012, komunálních (obecních a městských voleb 2010) a krajských (regionálních) voleb 2012. Dohoda je oboustranně strategická, uvedli dnes zástupci obou subjektů. „TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí chtějí představit alternativu stávajících parlamentních stran, přesvědčit občany o potřebě jejich aktivní účasti ve volbách a odmítnout politiku osobního napadání, odrazující občany od účasti na veřejném dění,“ stojí ve společném prohlášení obou subjektů.

Smlouva o spolupráci a Společné prohlášení budou podepsány do poloviny července a zveřejněna na zvláštní tiskové konferenci.

Pro úplnost uvádíme, že odpověď předsedy hnutí Starostů Petra Gazdíka na výzvu předsedy ODS Mirka Topolánka ke společnému postupu pro předčasné parlamentní volby byla zveřejněna dne 19.6.2009 a je přístupná zde http://starostove-nezavisli.cz/aktuality-a-TZ/tiskove-zpravy Do dnešního dne zatím reakce ODS nebyla hnutí Starostové a nezávislí doručena.

Organizační oddělení hnutí 604 345 806 info@starostove-nezavisli.cz

Více informací:
Petr Gazdík, předseda hnutí, starosta obce Suchá Loz (605 707 757, starosta@suchaloz.cz)
Stanislav Polčák, místopředseda hnutí a právník (603 16 30 16, polcak@email.cz)


_____________________________________________________________________


Otevřený dopis předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka předsedovi ODS Mirkovy Topolánkovi - reakce na jeho výzvu ke sjednocení nelevicových sil pro podzimní předčasné volby.

Vážený pane předsedo,

obdržel jsem Váš dopis, vyzývající ke sjednocení nelevicových sil pro podzimní předčasné volby. Děkuji Vám za nabídku ke spolupráci a ke společné diskusi.
Naše hnutí vychází z regionů, vzniká zezdola od starostů a nezávislých komunálních politiků. Ti jsou většinou prvními, kteří přichází do styku s problémy občanů, kteří se potýkají s neuvěřitelným rozmachem byrokracie, administrativní zátěže a také korupčního či klientelistického jednání ve státní správě. Z těchto důvodů již odmítáme pouhé prázdné ideologické fráze, pouhá gesta. Naopak důvěřujeme konkrétním krokům, které řeší problémy veřejného života.

kompletní otevřený dopis Petra Gazdíka naleznete zde.



_____________________________________________________________



TISKOVÁ ZPRÁVA


VAJÍČKOVÝ ÚTOK NAHRADÍ BOJ TERMITŮ O HLASY VOLIČŮ
Zlín – 2.6.2009

V návaznosti na vajíčkový útok se Starostové a nezávislí – Vaše alternativa rozhodli představit jinou formu odlehčení a oddechu voličům a voličkám. „Každý si může zahrát internetovou hru TERMITI. Tato malá zvířátka vykazují dle názoru mnohých společné znaky s chováním některých politiků a političek, které lze využít pro potřeby kultivovanější zábavy, než je házení vajec,“ uvedl předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, starosta obce Suchá Loz.

Podoba termitů s dnešní politickou scénou je v některých znacích očividná. Termiti jsou všekazi, sociální hmyz, žijící v koloniích, jenž vytváří hnízda. Tato hnízda termitů mají ohromnou spotřebu potravy, kterou je potřeba neustále zajišťovat. Termiti jsou škůdci dřeva a pro svou schopnost strávit prakticky cokoli, mohou působit lidem značné škody. Z hlediska ekosystému jde spíše o škůdce, kteří v poměrně krátké době dokáží narušit rovnováhu ve svém nejbližším okolí.

V čem se shodné znaky s termity nenašly? Například historické doložení původu, který byl u termitů bezpečně zjištěn již ve třetihorách. Takovou historickou vazbu u politického druhu nelze dohledat. Také délka života se pohybuje od několika týdnů u některých druhů dělníků až po dvanáct let u některých druhů královen. Politický druh přežívá nehledě na aféry většinou mnohem déle (zdroj wikipedia.org).
A jak si můžete zahrát i Vy? Stačí kliknout na odkaz: http://www.starostove-nezavisli.cz/hra-volby2009/, kde se objeví tento banner:
 

Kliknete-li na start, hra se spustí. Návod naleznete pod heslem: „Jak hrát“. Cílem hry je, donést co největší počet volebních lístků do urny ve prospěch Starostů a nezávislých. Cesta k urně ale není jednoduchá! Je plná jiných, „hlasuchtivějších“ termitů. Z jakého hnízda konkrétní termiti pocházejí, poznáte zejména podle barevně odlišených dresů, které mají na sobě. Pro pohyb na herním poli se používají šipky. Termit, který Vás cestou k urně dožene, schramstne Váš hlas a přidá jej do svého hnízda. Upozornění! Velmi dobře si rozmyslete, komu dáte svůj hlas. Hra končí po vypršení časového limitu. Na závěr pak uvidíte Vaše aktuální skóre a celkové výsledky. Dnes tak byla spuštěna kampaň boje o hlasy voličů s TERMITY na podporu kandidátky s číslem 22 „STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA“.

Více informací:
Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí,
starosta obce Suchá Loz,
605 707 757
starosta@suchaloz.cz

Edita Nezvalová, organizační manažerka
604 345 806
info@starostove-nezavisli.cz



____________________________________________________________



TISKOVÁ ZPRÁVA
Zlín – 20.5.2009

Volební TV spot STAROSTŮ A NEZÁVISLÝCH pro volby do EP naleznete na webových stránkách zde:
http://www.starostove-nezavisli.cz/

Tento spot obsahuje kromě předpovědi počasí pro Evropu také videa osobností, které podporují kandidátku STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA a to například: herec a režisér Ladislav Smoljak, režisérka Helena Třeštíková, zpěvák Pavel Bobek, architektka Eva Jiřičná a architekt Jan Kasl.

Ti a mnozí další vyjádřili svou podporu lídrovi kandidátky senátoru Jaromíru Štětinovi a jím vedené společné kandidátce. Řetěz podpory naleznete zde: http://www.youtube.com/watch?v=5epOg5xWd1Y

Ve prospěch kandidátky STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA odstoupila z voleb strana Spojení demokraté – Sdružení nezávislých /SD-SN/ (vol. č. 17). Informovala o tom již 13.5.2009 například ČT24 zde: http://www.ct24.cz/evropske-volby/54610-strana-sd-sn-odstupuje-z-eurovoleb-podpori-kandidatku-starostu/

Tento krok na společné tiskové konferenci SD-SN a STAN ocenili zástupci kandidátky senátor Štětina, senátorka Paukrtová a trojka kandidátky dr. Hůla. Podporu uskupení na konferenci osobně vyjádřili Hana Marvanová a Jan Kasl.

Spojení demokraté – Sdružení nezávislých /SD-SN/ (vol. č. 17) odstoupení kandidátky ve prospěch STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA deklarují ve svých volebních spotech.


_____________________________________________________________



TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha – 14.5.2009


VE PROSPĚCH KANDIDÁTKY STAROSTŮ A NEZÁVISLÝCH ODSTUPUJE Z VOLEB STRANA NEZÁVISLÝCH KANDIDÁTŮ

LÍDRA KANDIDÁTKY STAROSTŮ PODPOŘILY OSOBNOSTI VEŘEJNÉHO ŽIVOTA

Strana Spojení demokraté – Sdružení nezávislých (volební číslo 17) se rozhodla odstoupit z voleb do Evropského parlamentu ve prospěch společné kandidátky Starostů a nezávislých – Vaše alternativa (volební číslo 22). Podle preferenčních výzkumů má totiž pouze jedno uskupení nezávislých šanci překročit 5% hranici. Sdružení nezávislých se proto rozhodlo z voleb odstoupit.

Výzkumy veřejného mínění naznačují, že ve volbách do Evropského parlamentu mohou Starostové a nezávislí, vedení lídrem kandidátky Jaromírem Štětinou, překročit 5% hranici nutnou pro zisk mandátu. V červnových volbách kandiduje 33 uskupení, nyní se jedno z nich rozhodlo z voleb odstoupit a podpořit kandidátku „Starostové a nezávislí – Vaše ALTERNATIVA“. „Je to dobrý signál pro voliče, kteří mohou podpořit neparlamentní uskupení a tím i  změnu na české politické scéně,“ ocenil dohodu předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, starosta obce Suchá Loz. Ten doplňuje, že Starostové a nezávislí budou kandidovat také v předčasných podzimních volbách do českého parlamentu.

Předseda odstupující strany Spojení demokraté – Sdružení nezávislých Jakub Zvoníček poukázal, že jeho strana postavila kandidátku složenou z mladých lidí a nestranických odborníků a odbornic. „Výzkumy preferencí ukazují, že šanci má pouze jeden subjekt nezávislých. Proto jsme se rozhodli podpořit Starosty a nezávislé a lídra kandidátky senátora Štětinu a z voleb ve prospěch tohoto hnutí odstoupit," uvedl předseda Zvoníček. Spojení demokraté – Sdružení nezávislých je právní pokračovatelka strany Evropští demokraté, které vedl bývalý pražský primátor Jan Kasl, který již z aktivní politiky odešel.

Lídr kandidátky senátor Jaromír Štětina i dvojka kandidátky senátorka Soňa Paukrtová oceňují především komunální zázemí starostovského hnutí a rovněž i otevřenost společné kandidátní listiny. „Starostovské hnutí přímo sdružuje téměř deset procent všech starostů v zemi. Je to již nepřehlédnutelná politická síla, které dali voliči důvěru v komunálních i krajských volbách,“ poznamenal senátor Štětina. Reprezentanti společné kandidáty totiž v loňských krajských volbách získali hned ve čtyřech krajích celkem 21 mandátů, na rozdíl třeba od parlamentní Strany zelených, která nezískala ani jeden mandát! Senátorka Paukrtová dále doplnila, že kandidátka nabízí alternativu především zklamaným voličům parlamentních stran. „Hnutí má kvalitní dlouhodobý program. V evropských strukturách chceme především obhajovat zájmy našich regionů, požadovat odstranění přebujelé administrativy a umožnit efektivnější cestu evropským prostředkům přímo do obcí a měst,“ konstatovala senátorka.

Společnou kandidátku Starostů a nezávislých – Vaše ALTERNATIVA již podpořili také další neparlamentní strany, například: Aktiv nezávislých občanů, Demokracie, Klub angažovaných nestraníků, Nezávislí starostové, Starostové pro Liberecký kraj, Strana práce, Strana pro otevřenou společnost, Unie svobody – Demokratická unie, Volba pro město, Zlínské hnutí nezávislých a další regionální uskupení.

Lídra kandidátky senátora Jaromíra Štětinu dnes také prostřednictvím videovzkazů na tiskové konferenci podpořily osobnosti veřejného života, například: herec Ladislav Smoljak, zpěvák Pavel Bobek, architektka Eva Jiřičná, fyzik Jiří Grygar, režisérka Helena Třeštíková, spisovatel Ivan Klíma a další. Osobně na tiskové konferenci senátora Štětinu podpořila advokátka Hana Marvanová či bývalý pražský primátor Jan Kasl. Ten vyslovil přání, aby se pod kandidátkou starostů sjednotily do voleb neparlamentní strany a nabídly volbu i v předčasných volbách na podzim. „Myslím, že šance pro hnutí Starostů a nezávislých  zde je. Voliči nejsou odsouzeni volit jen stávající parlamentní strany. Každý může svobodně zvolit změnu,“ uzavřel architekt Kasl.

Seznam osobností všech osobností je uveden na www.starostove-nezavisli.cz.


Více informací:

Jaromír Štětina, senátor a lídr kandidátky         602560702    stetinaj@senat.cz

Petr Gazdík, starosta obce Suchá Loz        605 707 757    starosta@suchaloz.cz

V říjnu 2008 zvolen jako lídr nezávislých starostů do Zastupitelstva Zlínského kraje. Na konci srpna 2008 přiměl Pavla Béma k vzájemné výměně křesel primátora a starosty, kdy si pražský primátor vyzkoušel řídit obec s malými příjmy a starosta Gazdík zase na oplátku na týden primátorské křeslo.

Mgr. Soňa Paukrtová, předsedkyně Klubu otevřené demokracie 602 479 594 paukrtovas@senat.cz
Působila rovněž jako místostarostka Jablonce n. Nisou. Senátorkou zvolena v r. 2000 a opakovaně v r. 2006.

Jakub Zvoníček, předseda strany Spojení demokraté – Sdružení nezávislých    info@sd-sn.cz  774 337 914

Jan Kasl, architekt,     602 175 766    info@jankasl.cz



Edita Nezvalová, organizační manažerka    604 345 806    info@nezavislistarostove.cz


_____________________________________________________________




Zlín – 27. dubna 2009
STAROSTOVÉ OBCÍ DONUTILI STÁT KOMPENZOVAT SAMOSPRÁVÁM VÝDAJE NA DPH.

JAKÝ BUDE DALŠÍ POSTUP?

Vážení přátelé, starostky a starostové,

dovoluji si Vám sdělit radostnou informaci, že se stát přes původní jednoznačné negativní stanovisko obcím rozhodl nově kompenzovat výdaje, které budou mít v rámci 5. kola svých úspěšných projektů z Programu rozvoje venkova. Všechny obce, které uspěly se svou žádostí v rámci 5. kola PRV, tak budou mít výdaje na DPH ze strany státu kompenzovány, nejsou-li plátci DPH (u plátců problém nevzniká). Dotčených obcí je více než 400 z celé ČR.

Navazuji tak na informaci rozesílanou dne 14.4. a 20.4. stran problému neuznatelného DPH v Programu rozvoje venkova.

Dnešní pochod za ministrem zemědělství potvrdil, že pokud se dá skupina starostů dohromady a přitlačí na vládu a úřední aparát, je možné dosáhnout nápravy zjevných nesmyslů. Bylo zřejmé, že tento problém nezpůsobily obce, ale stát změnou podmínek takříkajíc v průběhu hry, a proto bylo účelné zvolit razantnější formu nesouhlasu. Mě osobně dnešní sraz starostů před Ministerstvem zemědělství přesvědčil, že pouhá jednání mnohdy nikam nevedou, a je potřeba přímočaré akce, jež donutí představitele státu, aby napravili vlastní pochybení.

Chtěli bychom předeslat, že podpoříme podobnou aktivitu i na poli rozpočtového určení daní, tj. tlaku na změnu financování obcí a měst ze sdílených daní, jež v současnosti evidentně diskriminuje občany měst a obcí do 100 tis. obyvatel.

Před ministerstvo zemědělství dnes dorazilo odhadem 150 starostů. Náš protest se pochopitelně musel změnit v poděkování za nalezení řešení alespoň pro stávající 5. kolo PRV. Teprve v neděli večer mi osobně zavolal pan ministr zemědělství a sdělil informaci, že se podařilo nalézt prostředky na úhradu DPH obcím. Protest již však nebylo možno odvolat, proto jsem panu ministrovi přislíbil, že shromáždění starostů před ministerstvem dostane nový formát, což jsme též dodrželi.

Dnes jsme se mimo jiné s panem senátorem Jaromírem Štětinou a paní senátorkou Soňou Paukertovou účastnili jednání s Ing. Pavlem Sekáčem, ředitelem sekce rozvoje venkova. Z jednání vzešly tyto závěry:
-    obce, jejichž projekty byly schváleny v rámci 5. kola příjmu žádostí a které ještě návrh Dohody o poskytnutí dotace nepodepsaly, budou v nejbližší době přímo osloveny pracovníky platební agentury, Státního zemědělského intervenčního fondu a bude jim předložen k podpisu nový návrh Dohody o poskytnutí dotace,
-    ty obce, které již původní návrh podepsaly, podepíší dodatek k uzavřeným Dohodám,

-    je nezbytné vést diskusi nad bodováním žadatelů, protože stávající systém bude zvýhodňovat plátce DPH, kterými však obce vesměs nejsou; ohledně bodování v dalších kolech bude probíhat diskuse, které se budou účastnit všechny relevantní subjekty,
-    ke zvážení je, zda by stát mohl najít více zdrojů na financování v rámci Programu rozvoje venkova; tím by byla pokryta vyšší potřeba veřejných zdrojů v tomto programu.    
 
Zároveň z jednání vyplynulo jako jednoznačný společný zájem více států EU, aby došlo ke změně stanovisko Komise EU. V této věci se již obrátil na Komisi EU senátor Jaromír Ště
Anketa

Zrušit nenárokové dotace ze st. rozp. a převést je na všechny obce a města?
ano (55 %)
55 %
ne (45 %)
45 %
Celkový počet hlasů: 15477
Jaromír Štětina
Jaromír Štětina
Soňa Paukrtová
Soňa Paukrtová
Jana Juřenčáková
Jana Juřenčáková
Jan Horník
Jan Horník