Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Tiskové zprávy STAN vyzve krajské radní, aby podpořili rekonstrukci bývalé věznice

STAN vyzve krajské radní, aby podpořili rekonstrukci bývalé věznice

31. 5. 2016

Zlín – Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyzve radní Zlínského kraje, aby podpořili projekt na rekonstrukci a oživení budovy a areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti. Učiní tak prostřednictvím svých zástupců na nejbližším zasedání krajského zastupitelstva.
STAN vyzve krajské radní, aby podpořili rekonstrukci bývalé věznice

STAN vyzve krajské radní, aby podpořili rekonstrukci bývalé věznice

K myšlence zachránit tuto památku příštím generacím se před několika dny připojil ministr financí Andrej Babiš, který zároveň slíbil zajistit potřebné peníze. Nyní připravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který chátrající budovu a areál vlastní, návrh memoranda o společném postupu. Připojit se k němu mají ministerstva financí a kultury, okresní soud, město Uherské Hradiště a Zlínský kraj. 
 
Podpora vedení kraje však není jednoznačná. Podle vyjádření radního pro kultury Ladislava Kryštofa má Zlínský kraj svých památkových objektů dost. „Tento postoj je nešťastný a neuctivý k lidem, kteří v tomto žaláři trpěli. Vyzveme proto vedení kraje, aby jej přehodnotilo a projekt plně podpořilo. Naši podporu má. Pokud všechny zúčastněné strany vyvinou dostatek úsilí, může se nám konečně podařit bývalou věznici zachránit pro příští generace. Je svědectvím toho, co se nikdy nemělo stát a co se stát už nesmí,“ je přesvědčen předseda hnutí STAN a krajský opoziční zastupitel Petr Gazdík. 
 
Budova radnice, která je kulturní památkou, a celý areál by mohly sloužit například potřebám okresního soudu, okresního archivu, úřadu práce a dalším institucím. Náklady na rekonstrukci se odhadují od 350 milionů korun až po téměř miliardu. 
Věznice v Uherském Hradišti vznikla koncem 19. století. V roce 1920 zde byli zavřeni první političtí vězni, za 2. světové války zde byli nacisty vězněni čeští vlastenci. Nejsmutnější érou byly roky 1948 až 1960, kdy zde byli umístěni političtí odpůrci komunistů. Mučeni byli i elektrickým proudem. Od roku 2000 probíhají různé snahy objekt a areál rekonstruovat. 
O bývalé věznici se hodně mluvilo v roce 2013, kdy ji v rámci volební kampaně oblepila billboardy Strana práv občanů – Zemanovci. Ta nyní vládne kraji společně s ČSSD a KSČM.   
 
 
Zdeněk Hověžák
Petr Žůrek 
 
Starostové a nezávislí (STAN) je politické hnutí, které vzniklo v roce 2009. Původ hnutí je ve Zlínském kraji. Dnes je rozšířeno v celé České republice, má své zástupce v Senátu (má svůj senátní klub), Poslanecké sněmovně a v Evropském parlamentu, zasahuje tisíce obcí, má své starosty a zastupitele. Sympatizují s ním významné nezávislé osobnosti a místní nezávislá hnutí. Zaměřuje se především na praktickou službu a politiku na úrovni obcí a krajů. V Poslanecké sněmovně a Senátu hájí především zájmy obcí a měst, právní a fungující stát, subsidiaritu a spolupráci.
 
Kontakt pro Zlínský kraj: 775 208 894 a 737 401 855