Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Ploština bude zbavena ideologických nánosů, zůstanou fakta a kouzelná příroda

Ploština bude zbavena ideologických nánosů, zůstanou fakta a kouzelná příroda

27. 4. 2020

V roce 75. výročí vypálení pasekářské osady Ploština, kde nacisté na konci války povraždili 24 lidí, začíná rozsáhlá obnova pietního místa.

 

Josef Zicha (STAN), náměstek hejtmana Zlínského kraje s odpovědností za strategický rozvoj kraje

Josef Zicha (STAN), náměstek hejtmana Zlínského kraje s odpovědností za strategický rozvoj kraje

Ještě se nezačala stavět a už má přezdívku. Nová budova, která vyroste pod památníkem na Ploštině bude mít tvar elipsy, zasazené do terénu. Po třech letech příprav se blíží k realizaci. Některé veřejné soutěže jsou vyhlášené, další zveřejní po víkendu. V ideálním případě bude na začátku léta dokončená demolice amfiteátru, na jehož místě nová budova vyroste, a podepsaná smlouva se stavební firmou. 

„Peníze na proměnu Ploštiny jsou. Z evropských fondů se nám podařilo zajistit 108 milionů korun. Nic, ani současná situace s pandemií koronaviru by ji neměla zastavit,“ potvrdil náměstek hejtmana Josef Zicha za STAN. Dalších 12 milionů na dofinancování dotace vyčlenil kraj.

Do nové éry má jít Ploština zbavená ideologických nánosů. Lidské neštěstí, které se tady odehrálo, dodnes jitří emoce. Zároveň je to místo uprostřed přírody, které má zvláštní atmosféru. Tu chtějí tvůrci nového konceptu zachovat.

Budoucí podoba Ploštiny, autor vizualizace: Muzeum jihovýchodní Moravy

Autor: Aleš Durďák