Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Kamila Buráňová: Startovací byty pro mladé jsou opakovaný omyl, který se často zmiňuje u všech politických seskupení

Kamila Buráňová: Startovací byty pro mladé jsou opakovaný omyl, který se často zmiňuje u všech politických seskupení

23. 11. 2020

Kamila Buráňová je novým registrovaným příznivcem z Uherského Brodu. Zde je známá díky řadě iniciativ, kdy dokázala poukázat na řadu palčivých témat. Pomyslným vstupem do hnutí STAN ve Zlínském kraji byla její kandidatura v krajských volbách. Více o ní a jejich aktivitách se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Kamila Buráňová, reg.příznivec hnutí STAN ve Zlínském kraji

Kamila Buráňová, reg.příznivec hnutí STAN ve Zlínském kraji

Jaká je vaše profese? V čem se prolíná s politikou?

Jsem realitní makléřka, která působí v celém Zlínském kraji víc jako 10 let. Sama s překvapením zjišťuji, jak velký dosah má práce má. Řeším rozličné životní situace s lidmi všeho věku, sociálních skupin, vesnic i měst v regionu. Tím pádem se potkávám s reálnými požadavky a komplikacemi, které pořizování bydlení provázejí.

Najednou jsem začala vidět odlišně  i rozhodování politiků v kraji a začala si utvářet vlastní názor, který někdy popírá zažitá klišé… Například startovací byty pro mladé jsou dle mého názoru tolikrát opakovaný omyl, který se zmiňuje u všech politických seskupení. Mladý pár může být v práci klidně 12 hodin denně, dojíždět za prací. Nic ho neomezuje v tom, že si dokáže na vlastní bydlení vydělat. Více ohroženější a zranitelnější je skupina matek samoživitelek. Ty jsou omezeny dětmi v časovém harmonogramu dle školky, školy, blízkosti práce a bydliště. A na tuto skupinu by se mělo více myslet. Z této pozice jsem začala více komentovat dění v okolí, protože je mám podložené  z praxe, ne od úřednického stolu.

V čem tedy osobně spatřujete svou přidanou hodnotu pro své spoluobčany?

Praxe v realitách mi přinesla i další benefit. Naučila jsem se vysvětlovat srozumitelně a důkladně své záměry a umím propojovat věci do souvislostí. To je dle mého velmi častý nedostatek v komunální politice, kde se automaticky předpokládá, že tomu běžný občan porozumí a když ne, tak za vysvětlování to již nestojí.

Věřím, že každý dělá komunální politiku s nejlepšími úmysly a ne pro svůj prospěch, ale doba se zrychlila, svět online potřebuje jasnou a přímou komunikaci prakticky hned a s tím komunální politici ne vždy počítají.

Snažím se tedy „překládat“ řeč politiků běžným lidem v mém městě.  Věci vytažené z kontextu, často napáchají větší škodu a vedou k zjednodušeným soudům.

Jste činorodá na sociálních sítích, na Facebooku jste založila skupinu Uh. Brod - LEPŠÍ A KRÁSNĚJŠÍ MĚSTO PRO NÁS PRO VŠECHNY, která je hojně navštěvovaná. Jak mohou sociální sítě přispívat ke zkvalitňování života občanů v místě, kde žijí?

Založení této stránky byla trochu náhoda a shoda okolností. Na mém osobním profilu na facebooku se strhla vášnivá diskuze ohledně politiky v Uh. Brodě. Pro takové diskuze je vhodnější skupina, kde se může bez cenzury vyjádřit kdokoli a která bude místem, kde se záležitosti města projednávají pouze s těmi, které to zajímá. Skupina má dnes přibližně čtyři tisíce členů, je to už asi dost velký VOX POPULI na město s 16 tis obyvateli.

Několik příspěvků významně ovlivnilo dění v Uherském Brodě, například neuskutečněný prodej budovy města Katolické školy, který by bez sociálních sítí prošel tak nějak bez povšimnutí, dokud by nebylo po všem. Dalším příkladem je prostor pro diskuze. Pro nás občany Uherského Brodu se jednalo o  významné téma podoby a umístění nového venkovního bazénu versus staré Koupelky. Pokud vím, tak z těchto informací čerpají i novináři regionálního tisku při svých příspěvcích.

V Uherském Brodě jste byla jedna z iniciátorek veřejného projednávání již zmíněného koupaliště nazývaného Koupelky. Jak tato kauza probíhala? Co z tohoto závěru kauzy pro občany plyne?

Celá kauza kolem venkovního koupaliště je dle mne typická ukázka nezvládnuté komunikace o záměru města směrem k občanům. Do určité fáze pouhé minimum občanů vědělo, že výstavba nového venkovního bazénu znamená, že se zruší milované Koupelky.  Tato informace vyvolala velké reakce a vyvrcholila snahou skrz petici Koupelky zachovat.  

Zástupci petice mne oslovili s žádostí o pomoc s medializací a radou, jak získat pro svůj záměr co nejvíce lidí. Po jejich vyslechnutí jsem získala dojem, že není dostatek informací, které by buď jejich záměr podpořily nebo jim ukázaly, že jejich snaha je marná.  Sama jsem cítila, že mi chybí informace pro to, abych se rozhodla pro jednu z variant. S takovým vstupem se  těžko přesvědčují další lidé o svém záměru.

Navrhla jsem, že by se měli setkat tváří v tvář přímo na radnici s kompetentními osobami a projednat situaci formou dialogu. Setkání se uskutečnilo a já se snažila působit jako mediátor dvou stran a najít mezi nimi spojnici a  společnou řeč. Výsledkem bylo, že město souhlasilo s veřejným projednáváním záměru výstavby bazénů, které mělo představit obě varianty. Toto projednávání trochu zklamalo mé očekávání, protože to byl spíše monolog města, ale tohle právě je do budoucna cesta, která by měla vést k pochopení kroků radnice směrem k občanům.

Proč jste se rozhodla pro hnutí STAN?

Nedávno jsem objevila zprávu z poloviny roku 2015, kdy jsem psala Petrovi Gazdíkovi s vyjádřením své podpory.  Není to tedy žádné nové prozření, ale dlouhodobý souhlas s politikou, která je vedena odspodu a slušnou formou. Praktici, kteří denně prokazují své kvality v terénu,pro mne mají větší váhu než teoretici ve sněmovně, kteří  praxí nikdy neprošli.

Jsem vděčná za zkušenosti s krajskými volbami, kde jsem poznala další velmi schopné lidi ze STAN v regionu a také kupodivu zjistila, že mám díky své praxi potřebný nadhled, který jednotliví starostové zavaleni běžnou exekutivou mít nemohou. Jedním z nedoceněných a málo probíraných témat v našem Zlínském kraji je obrovský potenciál v rozvoji cestovního ruchu. Náš region je totiž skutečně neobjevená perla.

Jaké jsou vaše ambice do budoucna?

Připadalo by mi pokrytecké pouze ‘’remcat’’ a poučovat na sociálních sítích, aniž bych byla ochotna převzít zodpovědnost a mít odvahu se aktivně na komunální, případně krajské politice podílet.Za posledních pár let jsem nasbírala více zkušeností a pochopila, že je třeba spolupracovat a domlouvat se, nikoliv pouze hrnout svůj názor hlava, nehlava.

Na tomto má velký podíl krajský tajemník STAN, Aleš Durďák, který mě upozornil na  můj potenciál a dodal mi potřebnou sebedůvěru k tomu, abych byla vhodným adeptem pro komunální politiku. Ráda bych, aby STAN měl v mém městě takovou výchozí pozici v zastoupení i, aby bylo možné reálné dění skutečně ovlivňovat.

 

 

Autor: Aleš Durďák