Hlavní stránka Regiony Vysočina První krok k propojení vodárenských soustav: radní budou schvalovat zadání veřejné zakázky

První krok k propojení vodárenských soustav: radní budou schvalovat zadání veřejné zakázky

30. 1. 2022

Propojení vodárenských soustav Vysočiny a jižní Moravy bude zase o kus dále. Na únorovém zasedání budou krajští zastupitelé schvalovat smlouva o společném zadání veřejné zakázky na pořízení studie proveditelnosti.

První krok k propojení vodárenských soustav: radní budou schvalovat zadání veřejné zakázky

První krok k propojení vodárenských soustav: radní budou schvalovat zadání veřejné zakázky

„Studie proveditelnosti je v podstatě prvním krokem v rámci přípravy komplexního řešení, proto se na jejím pořízení budou podílet rovným dílem oba kraje. Předpokládané náklady na zpracování studie jsou osm milionů korun,“ uvádí Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Na Vysočině budou odborníci posuzovat jedenáct projektů v oblasti vodárenství a na území Jihomoravského kraje čtrnáct. „U nás se bude většina akcí týkat propojení skupinových vodovodů nebo jejich zaokruhování. Bude však řešena i modernizace úpravny vody Vír či zřízení nových objektů k odběru vody z vodní nádrže Vranov. Studie bude řešit i napojení části těchto systémů na vodárenskou nádrž Švihov na Želivce,“ přibližuje Pavel Hájek.

K výsledkům studie budou mít přístup všichni vlastníci a provozovatelé. Zpracovatel studie s nimi bude spolupracovat již v průběhu projekčních prací. „Kraj Vysočina nemůže být nositelem konkrétních projektů staveb, protože není vlastníkem vodárenských soustav ani souvisejících objektů. Investorem konkrétní akce mohou být obce a jejich svazky nebo vodárenské společnosti, které jsou vlastníky případně provozovateli majetku vodovodů, vodních zdrojů, úpraven vody a podobně,“ vysvětluje radní.

Vlastní příprava, povolení a realizace jednotlivých akcí je však během na dlouhou trať. „Počítáme po dokončení studie proveditelnosti i s podporou dalších navazujících aktivit, v první řadě dalších stupňů projektové přípravy. Vzhledem k velkým finančním nákladům však podpora vlastní realizace uvedených akcí musí být předmětem podpory z národních či evropských zdrojů dotací,“ komentuje Pavel Hájek.

Memorandum o společném zájmu a postupu ve věci propojování vodárenských soustav a spolupráci při přípravě opatření ke zvýšení zabezpečenosti dodávky pitné vody na svém území uzavřel Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj loni v září. Cílem je do budoucna vytvořit robustní vodárenské soustavy zajišťující spolehlivé zásobování obyvatelstva pitnou vodou v případě dlouhodobého sucha a nedostatku vody v části zájmového území i s ohledem na dopady klimatické změny.

„Spolupráce obou krajů v oblasti vodního hospodářství, zejména při zajištění zásobování obyvatel pitnou vodou, je nezbytná. Oba kraje dlouhodobě spojuje zájem o významné zdroje povrchových vod. Vodní nádrž Vranov v Jihomoravském kraji slouží jako vodní zdroj k zásobování pitnou vodou velké části okresu Třebíč a naopak vodárenská nádrž Vír na Vysočině slouží jako jeden ze zdrojů k zásobování brněnské aglomerace,“ podotýká Pavel Hájek.