Hlavní stránka Třebíčské noviny: Zákaz hazardu bude platit (XII/2013)

Třebíčské noviny: Zákaz hazardu bude platit (XII/2013)

1. 12. 2013

Odložit vyhlášky zakazující hazard v Třebíči navrhla rada města zastupitelstvu. Místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) to odůvodnil tím, že tuto záležitost by mělo řešit nové zastupitelstvo zvolené na podzim příštího roku. Vyhláška by proto měla začít platit místo od 1. ledna 2015 o rok později, pokud ji nové zastupitelstvo odsouhlasí.
Třebíčské noviny: Zákaz hazardu bude platit (XII/2013)

Třebíčské noviny: Zákaz hazardu bude platit (XII/2013)

"Tyto vyhlášky obcházejí různá sdružení, pro která dokonce provoz hazardu legalizoval ústavní soud. Stát také prozatím odmítl vyrovnat ztrátu, která by městům vznikla," zdůraznil. Připomněl, že se jedná o příjem zhruba třináct milionů korun, které putují zejména sportovním organizacím a na sociální služby.

"A o takové částečce by skutečně mělo rozhodnout až nové zastupitelstvo," podotkl Pacal. Nastínil, že v poslední době přijalo město různá opatření proti hazardu, kdy například provozovatelé nesmějí používat reklamu. Díky nim státní i městská policie konstatovala, že v této souvislosti nedochází v Třebíči k nárůstu trestných činů.

Do Pacala se pustil Jaromír Barák (Heřman zpátky na radnici!!!). "Ty peníze se promrhaly v různých zbytečných projektech, jako je kruhová křižovatka v Borovině," argumentoval. Jako zápor neviděl ani ponížení rozpočtu o zmiňovanou částku. Věří, že se s tím zastupitelstvo vyrovná. Apeloval na kolegy, aby se rozpomněli na prvotní hlasování a rozhodovali stejně.

Baráka částečně podpořil Petr Vašíček (ČSSD). Navrhl, aby se o vyhlášce hlasovalo až po sestavení rozpočtu na příští rok. Místostarosta Pacal oponoval, že stávající vyhláška do rozpočtu v příštím roce nezasáhne.

Vladimít Malý (ČSSD) oproti tomu třináct milionů korun nepovažoval za malou částku. Vyslovil také obavu, že se hazard přestěhuje těsně za hranice města a to z toho nebude nic mít.

Vašíček zopakoval svůj návrh rozhodnutí přesunout na začátek příštího roku.

Julie Dolejší (KSČM) souhlasila s Pacalem, že je velice nevhodné přenést dluh na další zastupitelstvo, které o tom nemůže rozhodnout. "Chápu, že je to odložení problému, ale nemohu se rozhodnout jinak, než hlasovat pro odložení účinnosti," zdůraznila. Návrh podpořila Irena Hejzlarová (TOP 09). "Pokud se herny přesunou za hranice města, možná přilákají víc hráčů než ty stávající," varovala.

To ovšem Barák nemohl pochopit. Poukázal například na dlouhodobý pronájem plaveckého areálu Laguna, kam z rozpočtu každý rok míří pět milionů korun a má obavu, že to není konečná částka. "A tady nám vadí třináct milionů," bagatelizoval problém rozpočtu.

Pacal zopakoval, že toto by měla být příležitost nového zastupitelstva. Starosta Pavel Heřman připomněl, že v době přijímání vyhlášky panovala zcela jiná situace.

Všichni věřili, že konečné řešení nastíní stát. Ten se k tomu ale zatím nemá, a proto je problém posunutý někam jinam.

Ovšem Barák se nevzdal a zopakoval svoje argumenty. Petr Škarabela (Heřman zpátky na radnici!!!) přiznal, že se mu zákazy příliš nelíbí, protože povětšinou nikam nevedou. Nakonec ale návrh rady přes opakované hlasování přijat nebyl.

Místostarosta Pavel Pacal s odstupem několika dní rozhodnutí respektuje, ale nechápe, že někteří z těch, kteří hlasovali pro odložení, se později vyjádřili, že by to byl dobrý počin.

"Slyšel jsem názory, že nechtějí, aby je někteří novináři označovali jako příznivce hazardu," podotkl Pacal. I když si uvědomují, že to pro následující zastupitelstvo bude nemalý problém. Nakonec mu nezbude podle Pacala nic jiného než snížit investice.