Hlavní stránka Regiony Vysočina Dům sociálních služeb Pacov slavnostně otevřen

Dům sociálních služeb Pacov slavnostně otevřen

11. 12. 2019

V pátek 6. prosince proběhlo za účasti poslance Víta Rakušana (STAN) slavnostní otevření Domu sociálních služeb Pacov. 

Vít Rakušan u otevřené nového Domu sociálních služeb v Pacově

Vít Rakušan u otevřené nového Domu sociálních služeb v Pacově

Areál navštívily stovky lidí nejen z regionu, ale i z okolních obcí, zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, zástupci Kraje Vysočina (náměstek hejtmana Pavel Franěk a zaměstnanci Odboru sociálních věcí) a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (poslanec Vít Rakušan – předseda STAN a dlouholetý starosta Kolína).

Tímto se završilo více jak desetileté úsilí o vybudování tohoto projektu. Příprava vize projektu, projekční práce, shánění financování – dotačních programů, provádění stavebních prací, instalace vybavení atd. trvalo dohromady více jak 10 let.

Obsahem projektu je vybudování 100 nových lůžek pro klienty v kategorii tzv. domova ze zvláštním režimem, tedy pro klienty, kteří potřebují celodenní péči. Celková kapacita zařízení se zvyšuje o 80 míst, jelikož část klientů přejde ze současného zařízení, kde se díky tomu zvýší standart pobytové péče a klienti už budou na pokoji pouze po dvou. Kromě 100 nových lůžek došlo k vybudování společenských a technických prostorů, prostorů pro terapie a úpravě okolí zařízení. Celkové náklady byly přibližně 150 mil. Kč. Projekt byl dotován Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, a to částkou 87 mil. Kč a Krajem Vysočina, který přispěl částkou 20 mil. Kč.

Souvisejícími investicemi byla modernizace kuchyně ve stávajícím zařízení, vybudovaném v roce 1997, které jídlem zásobuje nový objekt a modernizace ulic Malovcova a Hronova.

Novostavbu domu sociálních služeb realizovaly desítky společností, mezi nejvýznamnější patří:

  • dodavatelem stavebních prací byla společnost PKS stavby a.s.
  • dodavatelem nábytku a vybavení interiérů byla společnost Profil nábytek, a.s.
  • dodavatelem zdravotnických lůžek a stolků byla společnost Linet, spol. s r.o.
  • dodavatelem gastrotechnologie a vybavení kuchyně ve stávajícím objektu byla společnost ARTRANS a.s.

Poděkování patří nejen dodavatelům stavebních prací a vybavení, ale také architektům - VYŠEHRAD atelier s.r.o.

Samotné zařízení se aktuálně začne naplňovat novými klienty a zaměstnanci. Naplnění na 100 % kapacity plánujeme v horizontu cca 2 let, a to s ohledem na systematiku provozního financování sociálních služeb v ČR. Pacovské zařízení bude aktuálně svým rozsahem jedno z největších v ČR, což na jednu stranu přináší nemalé příležitosti pro rozvoj regionu, ale také o to větší opatrnost v managementu provozu a provozního financování.

Pro město Pacov se jednalo o největší projekt v posledních desetiletích, jsem pevně přesvědčen, že projekt je vymyšlen smysluplně, kvalitně technicky zrealizován a našemu regionu přináší řadu příležitostí.

Autor: Lukáš Vlček