Hlavní stránka Regiony Vysočina Dotace, dotace, dotace...

Dotace, dotace, dotace...

14. 5. 2013

Slovo dotace je skloňováno ve všech pádech. Množství dotací, pobídek, grantů a příspěvků není snad nikdo schopný spočítat. Žijeme v období dalšího stupně přerozdělování finančních prostředků. Po tom, co jsme se v našem státě zbavili centrálně plánovaného hospodářství a očekávali, že naše ekonomika bude založená na pracovitosti, inteligenci, podnikavosti a schopnostech obyvatel, jsme se najednou ocitli v hospodářství založeném na dotacích. Dotace vládnou nejenom v naší republice, ale v celé Evropské unii. Potřebujete na něco peníze ? Požádejte si o dotaci. Dotací jsou stovky. Kdo má jakoukoli možnost, nějaký dotační titul vytvoří. Na všechny se někdy dostane. Vytvářet něco vlastními prostředky se nenosí, s dotací jde všechno snáz.
Dotace, dotace, dotace...

Dotace, dotace, dotace...

Je to promyšlený sytém. Na jedné straně potencionálního žadatele utvrzuje v přesvědčení, že může dostat něco zadarmo. Stačí jen ve správný čas, na správné místo, někdy i správným člověkem, podat správně vyplněnou žádost se správnými přílohami. A na druhé straně vytváří tisíce pracovních příležitostí. Někdo musí dotační titul vyhlásit, někdo zpracovat žádost, někdo doplnit odborné podklady, další musí vše formálně zkontrolovat, vyhodnotit a obodovat, vyhotovit smlouvy, zkontrolovat připravenost, zkontrolovat a dohlédnout na realizaci, přeposlat peníze, následně znovu vše a nejlépe několikrát znovu zkontrolovat. Práce pro tisíce zpracovatelů, odborníků, úředníků, kontrolorů a školitelů.

Celý systém už dnes lze označit za samostatné a specifické odvětví hospodářství. Systém, o kterém se přednáší na vysokých školách a na jehož téma zpracovávají jejich posluchači bakalářské práce. Hospodářství, kde největší slovo má ten, kdo ovládá peníze a může dotovat. Takový subjekt se stává důležitým a hlavně potřebným a nepostradatelným. A tak tendence ovládat dotační peníze jsou velice silné a každý subjekt má snahu, aby takových peněz bylo co nejvíce a co nejvíce si z tohoto balíku mohl přerozdělit on. Vrásky na čele mu dělá snad jen snaha starostů, aby těch peněz propadlo sítem od shora dolů co největší množství a aby se mohli podílet na jejich dislokaci sami a nemuseli čekat až jim to někdo odněkud nařádkuje.

V celkovém pohledu je však potřeba vzít v úvahu, že veškeré přerozdělování finančních prostředků je neefektivní, neekonomické a jeho přínos je spíše pro vybrané skupiny, než pro celou společnost. Administrativa okolo dotací, od výběru daní až po ukončení projektu, sice nepřímo, ale ve vysoké míře dotované projekty prodražuje. Za pomoci dotací se mnohdy realizují projekty, jejichž výsledný efekt je značně diskutabilní, mnoho projektů se musí přizpůsobit dotačnímu titulu na úkor reálné potřeby, mnoho projektů se dělá jenom proto, že na uvedenou činnost byla dotace vyhlášená a mnoho dotačních titulů je vyhlašováno na základě poptávky.

V úvahu je potřeba také vzít, že neexistují žádné zvláštní dotační peníze. Ani u nás, ani v jinde v Evropě. Převážná většina peněz, které s v rámci dotací točí, pochází z daní. Koupí každé potraviny, léku, oblečení, vstupenky, jízdenky, kWh energie, materiálu či čehokoliv jiného, každým finančním tokem odvedeme daň, prostřednictvím které na každý dotovaný projekt určitou malou mírou přispějeme. Tímto způsobem pak v konečné fázi všichni, dříve či později, všechny dotované projekty kompletně a včetně souvisejících nákladů, zaplatíme.

Všechny dotace nelze jednoznačně odsoudit. Jsou oblasti, kde podpora je a bude vždy potřeba. Současný systém ale nabyl takových rozměrů, že pro hospodářství našeho státu a celé EU je spíše přítěží než prospěchem. Těžko můžeme čekat sebereflexi od subjektů, které z tohoto systému úspěšně profitují, ale pokud bude tento přerozdělovací trend v nezměněné míře dále pokračovat, nelze nikde očekávat nějaké výrazné ekonomické úspěchy. Tento byrokratický, drahý a korupci podporující systém je nutné nahradit jednoduchým a systémovým hospodářstvím. Hospodářstvím, které využije potenciálu obyvatel a nebude se snažit nakládat s co největším množstvím peněz a pomocí dotací diktovat kdo, co, kde, kdy, jak a za kolik udělá.

Luboš Krátký, starosta obce Dlouhá Brtnice

 

Autor: Luboš Krátký