Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Starostové Ústeckého kraje lobbovali v Praze za změnu rozdělení daní

Starostové Ústeckého kraje lobbovali v Praze za změnu rozdělení daní

10. 9. 2011

Celkem čtrnáct poslanců a sedm senátorů vyzvali starostové z Ústeckého kraje ke společnému setkání u jednacího stolu na půdě poslanecké sněmovny. Zástupci Spolku pro obnovu venkova, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a hnutí Starostové a nezávislí ze severu Čech je chtěli napříč politickým spektrem požádat o podporu novely zákona o rozpočtovém určení daní (RUD), kterou předložilo ministerstvo financí a která přináší navýšení rozpočtů všem obcím a městům v Ústeckém kraji.

 

 
Odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/211411058310831/
 
Jednání, které se uskutečnilo ve středu 31. srpna 2011 ale nelze označit za úspěšné. Pozvání starostů nakonec přijali pouze tři zástupci zvolení v Ústeckém kraji (z toho dva ministři) – čas na starosty si našli ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (poslanec za TOP 09), ministr obrany Alexandr Vondra (senátor ODS za Litoměřicko a Slánsko) a poslanec KSČM Josef Šenfeld. Z jednání se pro zahraniční cesty či jiné pracovní povinnosti omluvili poslankyně a poslanci Patricie Kotalíková (TOP 09), Ivana Řápková (ODS), Jiří Šlégr, Jaroslav Foldyna (oba ČSSD) a senátor Marcel Chládek (ČSSD). Bývalý hejtman Ústeckého kraje a poslanec ODS Jiří Šulc na schůzku vyslal alespoň svoji asistentku. Zbylých dvanáct ústeckých poslanců a senátorů bohužel na dopis s žádostí o schůzku vůbec nereagovalo. Lze se jen domnívat, zda setkání se zástupci naprosté většiny obcí a měst Ústeckého kraje nepovažují naši poslanci a senátoři za důležité, či zajímavé nebo zda došlo jen k opomenutí reagovat na schůzku, kterou zástupci obcí a měst domluvili do poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v den plánovaného zasedání sněmovny, tedy vyšli maximálně vstříc jistě náročnému programu poslanců a senátorů. I z tohoto důvodu budou starostové tento pokus o jednání opakovat s vírou, že zájmy naprosto všech obyvatel Ústeckého kraje budou pro naše volené zástupce zajímavé.
Zatímco ministr Drábek a poslanec Šenfeld vyjádřili nápravě rozpočtových pravidel jasnou podporu, s ministrem Vondrou vedli přítomní starostové dlouhou debatu a potvrdily se tak jejich obavy z postoje ODS k této novele. Ministr obrany sice uznal existenci požadavku na změnu financování měst a obcí v koaličním programu, označil ovšem téma za citlivé a odmítl změny pouze na úkor čtyř největších měst. ODS si dle jeho slov uvědomuje potřebu narovnání podmínek, bude ovšem hledat i další možné zdroje navýšení příjmů. To podpořil i vzkaz poslance Šulce, že odborná komise ODS bude tomuto návrhu věnovat mimořádnou pozornost.
Plánovaná novela zákona o rozpočtovém určení daní napravuje některá neopodstatněná zvýhodnění části velkých měst v neprospěch téměř šesti a půl tisíce českých měst a vesnic a především nastavuje jasný systém, který dosavadnímu způsobu rozdělování financí státu obcím chyběl. Připravovaná změna by mohla navýšit nejen prostředky na běžné výdaje, na investice do infrastruktury v podobě místních komunikací, chodníků, kanalizace či financování provozu škol a školek, ale přinesla by i omezení potřeby přerozdělovat finanční prostředky prostřednictvím neprůhledných a administrativně náročných dotačních programů.
"Tato novela zákona je přijatelným kompromisem a nezpochybnitelným přínosem pro všechny obce a města v Ústeckém kraji bez rozdílu velikosti a významu. Napravuje neopodstatněné pozůstatky, kdy 4 největší města po dobu 10 let pobírala neoprávněně prostředky určené pro chod okresních úřadů, které dříve zajišťovala a které již byly zrušeny." uvedl po setkání Petr Liška, předseda krajského výboru hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Ústeckého kraje a starosta obce Malé Žernoseky u Lovosic. „Malé obce opravdu hospodařit umí.“ dodala Alena Vacková, starostka obce Žalhostice na Litoměřicku.
Starosty ze severu bude dle jejich slov i nadále zajímat, jaký mají jednotliví poslanci a senátoři na změnu rozpočtového zákona názor. Snaha o narovnání nerovnoprávného postavení jejich obcí a měst pro ně zůstává i nadále aktuálním tématem, například i vzhledem k událostem, kterými v současné době rezonuje Šluknovsko.

 

Autor: tisková zpráva