Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Před 20 lety vyrostl v ústecké Matiční ulici plot, který se stal symbolem rasismu a segregace

Před 20 lety vyrostl v ústecké Matiční ulici plot, který se stal symbolem rasismu a segregace

16. 10. 2019

Před 20 lety, 13. října 1999, vyrostl v Ústí nad Labem v Matiční ulici u městských domů skoro dvoumetrový keramický plot. V domech bydleli neplatiči nájemného a svým chováním obtěžovali ostatní obyvatele ulice.

Všechny tři činžáky v Matiční ulici jsou vybydlené, dva patří městu | foto: Gabriela Hauptvogelová

Všechny tři činžáky v Matiční ulici jsou vybydlené, dva patří městu | foto: Gabriela Hauptvogelová

Matiční ulice je v současnosti prakticky prázdná – nikdo už tam nebydlí. V jednom z domů, kde bývala městská policie, chce město od příštího podzimu zřídit krizové byty.

Jediné, co tady funguje, je nízkoprahový klub neziskové organizace Člověk v tísni. „Jsme tady pro celou tu lokalitu – chodí sem i děti, které bydlí na druhé straně kolejí, například z ulice 1. máje, Drážďanské, nebo Družstevní. Děti z této lokality vědí, že sem mohou přijít a jsou v bezpečí,“ vysvětluje Jana Pánková, která v nízkoprahovém klubu pracuje.

Dva z neobydlených činžáků patří městu, ve správě je má obvod Neštěmice. „Oba ty domy jsou zničené, vybydlené. Opakovaně to zazdíváme a okamžitě je sem navezeny odpad. Máme s tím jen starosti,“ shrnuje neštěmická starostka Yveta Tomková a dodává: „Do budoucna bych to viděla spíš na demolici.“

To je i názor náměstka primátora Pavla Tošovského z ODS. Na pozemcích by pak podle něj mohl být park nebo by je město nabídlo podnikatelům.

Tošovský vysvětlil, proč magistrát už dávno domy nezboural: „Zbourat jen ty dva domy by byla práce na půl, protože by tam jako maják zůstal vztyčený ten třetí dům, který nám nepatří. S vlastníkem už jednání byla, ale nebyl jsem u nich. Určitě mám v plánu se s nimi o tom znovu pobavit.“

Většinu bývalého plotu z Matiční ulice využila ústecká zoo, část je v depozitářích ústeckého muzea. Problémy v soužití ale této části města přetrvávají. Starousedlíci se přitom z vyloučené lokality můžou odstěhovat jen těžko.

 

 

Autor: Gabriela Hauptvogelová  |  Zdroj: Český rozhlas