Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Newsletter Květen

Květen

Informační měsíčník Starostů a nezávislých
aneb Květen pod STANem ve středu Čech

Vážení členové a příznivci STAN,

prožili jsme politicky poměrně hektický měsíc. Celostátní koaliční krizi jsme sledovali asi všichni, tady na kraji jsme zase měli problém s kotlíkovými dotacemi. Jak už jsem sděloval do médií, udělám vše pro to, aby další kolo bylo maximálně transparentní a spravedlivé. Další důležité novinky si opět můžete přečíst níže. A pokud byste věděli o někom, kdo by se k odběru tohoto newsletteru také rád přihlásil, může to udělat online přímo tady.

Užívejte hezkých (už skoro letních) dní
Věslav Michalik
předseda Středočeské organizace STAN

Co nového v hnutí STAN
Dvoukoalice vyráží s novým logem
Lídři KDU-ČSL a hnutí STAN představili nové logo, pod kterým budou jako dvojkoalice kandidovat v říjnových volbách do Sněmovny.
(Číst více)
Rakušan: Představujeme stát, který roste zespoda
Chceme stát, který má rozhodování posunuto co nejblíže k lidem a odmítáme koncept, že všechno řídí jeden autoritavní šéf, řekl Vít Rakušan pro ČT24. (Číst více)
Co se děje v našem kraji
4. května u nás na kraji proběhlo neformální diskusní setkání registrovaných příznivců s radními. Tématy byly především koaliční vládnutí v kraji, stav silnic a školky. Řeč přišla i na celostátní politickou krizi.
Děkujeme všem za hojnou účast!
Středočeský kraj pomůže zvýšit počet míst v mateřinkách
(číst více)
Středočeský kraj podporuje budování Geoparku J. Barranda
(číst více)
Jak hodnotí dopravní obslužnost Středočeského kraje Věra Kovářová
Dopravní obslužnost je na dobré úrovni, ale stále je co zlepšovat. Jde hlavně o řešení přetížených spojů v příměstské dopravě do Prahy a zlepšení dopravy v regionech Středočeského kraje, aby byla pro lidi atraktivnější a méně jezdili autem.
Atraktivnější i efektivnější veřejná doprava je i hlavní důvod, proč rozvíjíme integraci veřejné dopravy společně s Prahou. Chceme, aby lidé mohli jezdit na 1 jízdenku vlaky i autobusy napříč celým krajem, včetně MHD v Praze i ve středočeských městech. A to do konce roku 2018 – pochopitelně ve spolupráci s městy a obcemi. Na přelomu března a dubna 2017 se rozšířila integrace hned ve třech oblastech – na Nymbursku, Sedlčansku a Benešovsku. Nové linky přinesly kromě cestování na 1 jízdenku rovněž zjednodušení vedení linek, lepší koordinaci jízdních řádů, a také nové spoje. Podle prvních zkušeností z provozu s novými spoji přibyli i cestující, a to i o víkendech!
Na některých příměstských linkách roste počet cestujících stále rychleji. Posílit autobusy není úplně jednoduché, protože kromě financí existuje ještě řada dalších limitů – například průjezdnost silnic nebo nedostatek řidičů autobusů. Snažíme se tudíž o nasazení kloubových autobusů, které mají vyšší kapacitu o 50%, ale vícenáklady jen asi 20%.
Tím více potřebujeme využívat železnici, přestože i tady bohužel narážíme na propustnost železničních tratí, jejíž navýšení po SŽDC trvale požadujeme. Nyní se připravuje již jízdní řád na rok 2018 – měla by v něm být řada zlepšení, nové spoje i vyšší kapacita vlaků. Děkuji všem, kteří se na jeho přípravě podílejí, i členům Výboru dopravy a Rady kraje za podporu navýšení financí na tato opatření. Věřím, že to mnoha lidem pomůže!
Kalendář návštěv obcí radního Věslava Michalika:
31.5. Mikroregion Kněževes (Kněževes)
31.5. Region Dolní Berounka (Černošice)
7.6. DSO Novostrašecko (Nové Strašecí)
9.6. Region Jihozápad (Ořech)
13.6. DSO RTB (Žitovlice)
Nechcete tento newsletter dostávat? Stačí se odhlásit.

Kontakt:
Eva Šleichertová
tajemnice Středočeské organizace STAN 
mobil: 603 961 566
e-mail: eva.sleichertova@stan.cz