Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj „Jermanová škodí kraji,“ říká Petra Pecková

„Jermanová škodí kraji,“ říká Petra Pecková

10. 9. 2020

Jednou z favoritek na hejtmanské křeslo je současná starostka Mnichovic Petra Pecková.

„Jermanová škodí kraji,“ říká Petra Pecková

„Jermanová škodí kraji,“ říká Petra Pecková

Říká o sobě, že je drzá. I kvůli této vlastnosti si dokázala „vydupat“ schůzku s premiérem Andrejem Babišem poté, kdy vláda sebrala obcím peníze v rámci rozpočtového určení daní. Nyní stojí před osudovým milníkem její nedlouhé politické kariéry. Starostku Mnichovic Petru Peckovou, která vede do krajských voleb hnutí STAN s podporou KDU-ČSL a SNK ED, zlomilo při váhání o kandidatuře na post nové hejtmanky až osobní setkání nad pěnivým mokem. „Zašla jsem na pivo s jadernou fyzičkou Danou Drábovou. A pak už jsem měla jasno, že do toho půjdu,“ říká pro MF DNES energická matka dvou dětí.
Máte ráda česnek?
Mám, ale jsem zároveň ohleduplná, takže jsem ho nějakou dobu neměla (úsměv).
Ptám se proto, že hnutí STAN si jako symbol probíhající předvolební kampaně vybralo právě česnek…
Ano a musím říct, že ten český, který je z čerstvé sklizně z Velvar, fakt píše. Při kampani a setkáních ve městech z něj připravujeme třeba polévku nebo pomazánku. A docela se nám hodí, že jsou teď doporučované ty odstupy mezi lidmi, protože je ten česnek echt ostrý a je opravdu hodně cítit (smích).
Vy jste si tuhle gastronomickou ingredienci ale nevybrali náhodou. Při zahájení kampaně váš předseda Vít Rakušan řekl, že česnek čistí, a dokonce zahání zlé duchy. Koho si mám pod tímto výrazem na krajském politickém kolbišti představit?
Pro mě je to jednak duch bývalého hejtmana Davida Ratha, který se podle mě na chodbách a v kancelářích krajského úřadu stále ještě vznáší. A pak je to současná koalice ANO, ČSSD a KSČM. Úřad totiž není otevřený a nepatří lidem. To chci změnit. Jenže na to nestačí česnek, k tomu je potřeba tvrdá a poctivá práce.
Tvrdíte, že v případě zvolení skoncujete s papalášskými manýry na kraji. Máte na mysli kauzy hejtmanky Pokorné Jermanové, které obletěly média?
Nejen je. Je to obecně styl vystupování a komunikace s lidmi. Chování nynějšího vedení považuji za papalášství toho největšího kalibru. Chybí vstřícnost, otevřenost a komunikace s obcemi i občany. Je to uzavřený úřad. Už jenom když na něj přijdete, stojíte frontu u turniketů a jste kompletně prolustrovaný. Proboha, vždyť je to úřad, a ne sídlo NATO! A jen na okraj, ty turnikety bychom chtěli v případě úspěchu ve volbách jako symbol změny k otevřenosti ihned zrušit. Ale zpět k vaší otázce: Podívejte se, jak třeba narostly žádosti o informace podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Odmítnutých žádostí a stížností je na kraji v porovnání s předchozími lety trojnásobně více. To přece není možné!
Čím si to vysvětlujete?
Tím, že mají na hejtmanství asi co tajit. Kraj třeba dává některým lidem různé podivné externí smlouvy za spoustu peněz a pak nedokáže vysvětlit komu, a hlavně co je výstupem jejich práce. Klidně ať si s odborníky uzavírají podobné smlouvy, to je přece legitimní. Ale pakliže to dělám a nestydím se za to, tak proč to lidem neřeknu? Jde přece o veřejné peníze, tak musí být vše transparentní. A když někdo z úředníků dostává pravidelně měsíční odměny, které dosahují výše jeho standardního platu, a pak při ukončení pracovního poměru navíc ještě odstupné půl milionu, tak je přece ve veřejném zájmu, aby se vědělo, za co to bylo. A ať se pak hejtmanka nediví, že novináři žádají o informace, když jim je neposkytuje. Jsem přesvědčená o tom, že hejtmanka škodí kraji.
Pojďme od současných poměrů na kraji k vaší kandidatuře. Váhala jste dlouho, zda se budete z pozice lídryně hnutí STAN ucházet v říjnových volbách o hejtmanské křeslo?
Nerozhodla jsem se hned. Prvotní impulzem byla nabídka od předsedy hnutí STAN Víta Rakušana, zda bych o tom neuvažovala. To bylo loni v létě. Nechala jsem si měsíc na rozmyšlenou a nakonec řekla ano. Ale pod podmínkou, že projdu vnitřními „primárkami“ STAN a budu cítit důvěru krajského výboru. To vše se nakonec podařilo.
A jak se na vaše rozhodnutí tvářili doma?
Řešila jsem to především se svými dětmi (Pecková má dceru Agátu a syna Jakuba, pozn. red.). S manželem – ačkoliv máme nadále výborný přátelský vztah – jsem se nedávno rozvedla. Obě děti mi můj plán na jednom z výletů schválili, takže jsem prošla i domácími „primárkami“ (úsměv). Probrala jsem to také u nás v Mnichovicích s kolegy, kteří mě v kandidatuře utvrdili. Poslední důležité „požehnání“ mi pak dala má kamarádka Dana Drábová. Prostě jsme zašly na pivo, kde jsem ji požádala o její názor. A když mě ujistila, že mě bude podporovat, měla jsem definitivně jasno.
Zůstanete v případě zvolení do vedení hejtmanství nadále starostkou Mnichovic?
Nyní jsou na stole dvě varianty. Buď bych byla nadále starostkou, ale už ne uvolněnou, anebo si s neuvolněnou místostarostkou jen prohodíme posty. Každopádně již nebudu starostkou na plný úvazek. Ale mohu všechny občany ujistit, že rozhodně Mnichovice neztratím ze svého zřetele.
Nebudou to přesto někteří Mnichovičtí považovat za jakousi „malou zradu“, když vašemu uskupení Mnichovice – město na Vaší straně dali v komunálních volbách před dvěma lety úctyhodných 82 procent hlasů?
Já bych to přirovnala k bývalému starostovi Kolína Vítu Rakušanovi, který na tom byl podobně. V okamžiku, kdy jsou s námi ve vedení obce lidé spokojení, tak nás nechtějí pustit do vyšší politiky. Těší to, ale i svazuje. Kolegové mě však ujistili, že Mnichovice budou i nadále v dobrých rukou. A protože jsem nechtěla, aby se mou kandidaturu do krajských voleb v čele hnutí STAN dozvěděli obyvatelé Mnichovic z médií, poslala jsem jim před Vánocemi osobní dopis s vysvětlením.
Ještě jsme nemluvili o vašem programu. Přijde mi, že všechny strany a hnutí včetně Starostů v nich mají totožná témata; ať už boj s nedostatkem vody nebo investice do dopravy a zdravotnictví. Proč by měli Středočeši volit právě vás?
Je asi logické, že žádná strana nebude opomíjet citlivá témata, která lidi trápí a na která slyší. Důležitější však je, jak se jim v případě zvolení podaří tato témata uchopit v praxi. A k tomu jsou potřeba zkušenosti. Myslím si, že právě proto by lidé měli volit STAN. V obcích lidé vidí hmatatelné výsledky našich starostů. A když se podíváte na naši kandidátku, tak na ní nenaleznete jediného starostu, který by tam byl „z leknutí“. Jsou na ní lidé, kteří jsou opakovaně prověření komunálními volbami a kterým voliči dlouhodobě důvěřují. Takže snad tu práci neděláme špatně.
V minulých krajských volbách obdrželo hnutí STAN 18,4 procent hlasů, čím jste zhruba o dvě procenta zaostali za vítězným hnutí ANO. Byla byste spokojená, kdybyste za měsíc dosáhli podobného výsledku jako v roce 2016, nebo by to byl nyní už neúspěch?
To teď nemůžu říci. Politická mapa se od té doby hodně změnila. Jsou tu Piráti, kteří před čtyřmi lety ve volbách chyběli, máme tady také třeba Trikolóru. I to se na celkových výsledcích projeví. Zklamaná bych byla v případě, kdyby na kraji po podzimních volbách zůstaly stejné mocenské poměry, jako jsou tam nyní. A co se našeho výsledku týká, přála bych si, aby to bylo nad dvacet procent hlasů.
Jste již s některým uskupením dohodnutí na povolební spolupráci?
Ano, předběžně víme, s kým bychom případně skládali koalici. Dobré vztahy máme s Piráty a ODS, neodmítáme ani jednání s TOP 09. Vždy se mi osvědčilo, když voliči věděli, s kým chci po volbách spolupracovat. S některými dalšími stranami však naopak spolupráci jednoznačně vylučuji.
S jakými?
S hnutím ANO, komunisty a SPD. A co se týče potenciální spolupráce s některým z dalších uskupení, uvidí se. Vystudovala jsem totiž politologii a pamatuji si na jedno zcela zásadní pořekadlo, které říká, že koalice se skládají až po volbách...
Adeptka na „šéfku“ kraje „Zásadní rozhodnutí dobře zvaž, ale neodkládej.“ Tak zní životní i pracovní motto Petry Peckové. Foto: STAN
Fakta Petra Pecková
Čtyřiačtyřicetiletá rodačka z Mnichovic vystudovala na Masarykově univerzitě v Brně obory žurnalistika a politologie a na Karlově univerzita v Praze obor veřejná a sociální politika. Po studiu působila v TV Nova v redakci zpravodajství a publicistiky jako reportérka, scenáristka a režisérka. Od roku 2014 je starostkou Mnichovic. Má dvě děti a ve volném čase ráda běhá.

Autor: Aleš Kubelka redaktor MF DNES