Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Stát nesmí hodit pendlery přes palubu

Stát nesmí hodit pendlery přes palubu

26. 3. 2020

Novým nařízením vlády se opět zpřísnily podmínky pro „pendlování“ zaměstnanců přes hranice. Pokud chtějí i nadále pracovat v zahraničí, musí se do čtvrtka rozhodnout, zda se za prací minimálně na tři týdny do Německa přestěhují, nebo zda zůstanou doma, přijdou o výdělek a pravděpodobně i o práci bez nároku na jakoukoliv kompenzaci. Pracovníci měli pouhé dva dny na rozhodnutí od zveřejnění opatření.

Stát nesmí hodit pendlery přes palubu

Stát nesmí hodit pendlery přes palubu

Pendleři se stali terčem kritiky, že jsou hlavními viníky šíření koronaviru. Řada z nich se setkala i s útoky a osočováním. Čistě statisticky má pendler větší pravděpodobnost nákazy třeba v Praze než v německém příhraničí. Pravdou je, že dlouhou dobu byla opatření proti koronaviru na německé straně mnohem mírnější než na české.

Jak se to prakticky dotkne života v obcích, shrnuje starosta příhraničních Všerub Václav Bernard (STAN): „V případě městyse Všeruby si troufám odhadnout, že se toto omezení dotkne až 50 % spoluobčanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní v SRN. V případě okresů Domažlice, Klatovy, Tachov jde zcela jistě o desetitisíce občanů dojíždějících za prací do SRN. V nemalé míře jde o mladé rodiny s dětmi, které se ve snaze postavit se na vlastní nohy upsaly k nemalým závazkům, jež jsou právě provázány na výhody zaměstnání v SRN. Mezi pendlery je i řada matek samoživitelek, které mají 48 h na výběr mezi svými dětmi a odloučením na tři týdny.

Česká vláda nechala pendlery – občany České republiky zcela na holičkách. Česká vláda měla s předstihem vyjednat pro „pendlery“ vhodné podmínky pro výkon práce, a hlavně záruky možnosti návratu do zaměstnání jako např.:kurzarbeit, apelovat na dodržování hygienických a bezpečnostních opatření, nezakazovat českým zaměstnancům nošení ochranných pomůcek apod. Mohlo dojít k upozornění ze strany České republiky, že pokud nedojde k zpřísnění opatření na německé straně a zajištění vhodných podmínek na pracovištích, tak bude ČR aplikovat taková a taková opatření.“

Nejcitelněji budou chybět čeští pracovníci v německém zdravotnictví, které je na pendlerech doslova závislé. Zabezpečit bezproblémové fungování zdravotnictví během koronavirové krize je extrémně důležité a jakýkoliv výpadek v akceschopnosti na straně německého zdravotnictví by mohl mít přímý negativní dopad na Českou republiku.

Chápeme, že zdraví lidí je potřeba chránit. Je to rozhodnutí vlády a je třeba ho respektovat. Ale taky je třeba zajistit, aby lidé mohli živit svoje rodiny. Vláda musí urychleně přijít s návrhem kompenzací pro ty, kterých se to týká. Nejdůležitější je vidina toho, že po skončení nejpřísnějších opatření budou mít možnost se bezproblémově vrátit na svou pracovní pozici. Pendleři nyní opravdu nemají vůbec žádné jistoty a záruky.

Jak dodává senátor Miroslav Balatka (STAN) za Sokolovsko: „Rozhodnutí vlády nevnímám jako kompromis, spíš jako přenesení svého rozhodnutí včetně dopadů na přeshraniční pracovníky, a to bez kompenzace. Vláda postavila pendlery před takovou Sofiinu volbu, jako by řekla: "Milí Pendleři – Buď se rozhodněte ohrozit své zdraví v zahraničí na tři týdny bez možnosti návratu domů a po návratu dva týdny karanténa – alespoň nějaké peníze si tak vydělejte. Nebo se rozhodněte zůstat doma, ale nedostanete nic. A tím přijdete i o práci."

Autor: Václav Cinádr