Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Instituce na Plzeňsku ladí strategii na podporu technických oborů

Instituce na Plzeňsku ladí strategii na podporu technických oborů

16. 4. 2013

Plzeňskému kraji chybí kvalifikovaní dělníci nebo konstruktéři. Je to dlouhodobý problém, který trápí jak odborné školy, tak výrobní firmy. Ve finále má ale tento nedostatek kvalifikované pracovní síly neblahé dopady na celý region. Významní zaměstnavatelé, politici i školy proto ladí společnou strategii, jak podpořit zájem o studium technických oborů.
Instituce na Plzeňsku ladí strategii na podporu technických oborů

Instituce na Plzeňsku ladí strategii na podporu technických oborů

Na nedostatek absolventů technických oborů upozorňuje mimo jiných i Technologická iniciativa Plzeň, která sdružuje významné zaměstnavatele na Domažlicku nebo na Plzeňsku. 

Příčinu problému není těžké odhalit. „Mnohem víc lidí dnes studuje směry humanitní a mnohem méně lidí dnes studuje a věnuje se technickým oborům, nicméně v technických oborech je dostatek práce a zde je možné očekávat uplatnění výsledků dlouhodobé práce těchto lidí na světových trzích,“ říká Pavel Duchek z vedení tohoto zájmového sdružení. 
 
Bez kvalifikovaných dělníků nebo konstruktérů se Plzeňský kraj neobejde, má totiž svá specifika. „Přidaná hodnota v Plzeňském kraji už 150 let pochází zejména z oborů, které jsou spojeny se strojírenstvím, elektrotechnikou, v poslední době i s informatikou,“ připomíná Duchek. 
 
Technologická iniciativa Plzeň proto ve spolupráci s podobným sdružením zaměstnavatelů TEO, které působí na Tachovsku, vypracovala devatero doporučení pro firmy s názvem Technika má zlaté dno. 
 
Zaměstnavatelům například radí navázat spolupráci s konkrétními školami v regionu. 
 
„Další věcí, která stojí za zmínku, je úvaha o pořádání koordinovaných dnů otevřených dveří, kdy bude v celém Plzeňském kraji možné navštívit technologické, elektrotechnické výrobní podniky, aby se lidé, kteří rozhodují o volbě svého budoucího povolání, mohli podívat, co se v těch podnicích děje,“ dodává Duchek. 
 
Do diskuse se zapojily i další instituce, které už aktivně - soutěžemi nebo finančními granty a programy - technické obory podporují. S podnikateli tak k jednomu stolu usedají zástupci Hospodářské komory Plzeňsko, hejtmanství, Západočeské univerzity nebo města Plzeň, které zřizuje základní školy. 
 
„Musíme působit na žáčky na základních školách, nikoliv osmá a devátá třída, ale dříve kolem šestého ročníku, kdy by se měli lépe seznámit s problematikou technických oborů a perspektivy,“ vysvětluje náměstek primátora Martin Zrzavecký. 
 
Další podporu technickým oborům chystá Plzeňský kraj. Založí například nepolitickou nadaci. „Měly by sloužit k určitému stipendijnímu systému právě pro žáky v rámci technického vzdělávání i k určitému financování propagace technického vzdělávání. Zaměstnavatelé jsou připraveni přispět a prohlásit, že pokud se dítě vydá touto cestou a rodič to bude od nás vidět, že mu garantují, že na konci školy dostane zaměstnání v regionu,“ potvrdil hejtman Milan Chovanec. 
 
Při probuzení zájmu o technické obory kraj i město Plzeň hodně sází na plzeňskou Techmanii. Interaktivní centrum vědy a techniky už studenty a žáky podporuje a chystá pro ně i další motivační programy. 
 
foto: Honza Ptáček