Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Aktuality Zlatá stezka je unikátním systémem pěších tras procházejících přes dva kraje, Šumavu i Český les. Chystá se její prodloužení.

Zlatá stezka je unikátním systémem pěších tras procházejících přes dva kraje, Šumavu i Český les. Chystá se její prodloužení.

11. 7. 2023

Od středověku spojovala Čechy s Podunajím historická Zlatá stezka, která dostala jméno podle bohatství, jež přinášela. Systém tras se ustálil v podobě tří hlavních větví: prachatické, vimperské a kašperskohorské. Vydejte se i dnes po stopách těchto historických stezek a seznamte se s jedinečnou přírodou a unikátními pamětihodnostmi „Zelené střechy Evropy“. Sledujte nově vyznačené turistické trasy o celkové délce 631 km, které vznikly v rámci projektu Interreg a navazují na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku (Goldsteig), s níž jsou propojeny třinácti přeshraničními cestami. Putujte Jihočeským a Plzeňským krajem po trasách, které vedou po značených stezkách Klubu českých turistů a jsou vybaveny logem stezky, informačními tabulemi a odpočinkovými místy. Nyní Plzeňský kraj plánuje její prodloužení.

Tvrz Dešenice,
© Krabat77, CC BY-SA 3.0

Tvrz Dešenice, © Krabat77, CC BY-SA 3.0


Zlatá stezka vytváří českou paralelu ke stejnojmenné německé síťi Goldsteig – Zlatá stezka, což je dálková turistická stezka v Bavorsku, která je nejdelší trasou v Německu. Obě trasy se vzájemně propojují a spojují se do unikátního a největšího systému pěších tras ve střední Evropě, který nabízí nekonečné možnosti výletních variant,“ informovala mluvčí kraje Eva Mertlová. Zatímco na české straně má S v logu Zlaté stezky červenou barvu, na bavorské straně je žluté.


Radní Plzeňského kraje schválili projektový záměr dalšího rozvoje stezky a uzavření partnerské dohody s bavorským protějškem Tourismusverband Ostbayern. Schváleno bylo také předfinancování a kofinancování výdajů projektu. Novým cílem projektu je fyzické prodloužení Zlaté stezky do Karlovarského kraje a Horních Franků, kde se spojí česká a německá větev a dojde tak k ucelení cestní sítě.


„Dalším rozšířením turistické nabídky je zaměření na jednodenní návštěvníky, rodiny s dětmi, nebo turisty, jež tráví dovolenou na jednom místě a podnikají v rámci své dovolené výlety paprskovitě. Snahou je pracovat s návštěvností regionu tak, abychom pomohli místům, která jsou známá a v sezóně přehlcená turisty tím, že přesměrujeme nabídku do neobjevených či ne úplně známých lokalit,“ vysvětluje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka (STAN).


Tyto lokality jsou podle slov radního Picky pestré nejen tím, že se zde nachází mnoho přírodních atraktivit, ale ožívají tady i staré tradice, řemesla a kultura. „V takových místech vzniknou nové okruhy a ty půjdou po stopách řemesel a tradic, které nebyly dosud veřejnosti příliš představovány. Je to například krajkářství, školství nebo těžba a zpracování nerostných surovin,“ doplňuje Libor Picka. V rámci okruhů napojených na Zlatou stezku vznikne v terénu i doplňková infrastruktura, která jednotlivá řemesla představí hravou a kreativní formou.

Web stezky: https://zlatoustezkou.cz/

Autor: Jana Szczurková