Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Jsme venkované městského stylu

Jsme venkované městského stylu

3. 6. 2020

Jsme venkované městského stylu

Jsme venkované městského stylu

JSME VENKOVANÉ MĚSTSKÉHO TYPU. Tuto větu říkal můj syn v době, kdy byl malým klukem a já jsem nechápala, kde přišel na podobnou formulaci. Líbila se mi, a proto si ji pamatuji dodnes. Měl pravdu, chováme se jinak než naši předkové. Moje babička žila na venkově a byla skvělá pokroková žena. Všechno dění ji zajímalo, chtěla mít tehdy nové a moderní věci, které ji pomohou v kuchyni a v hospodářství. S mým dědou soukromě hospodařili a ještě provozovali hospodu. Skoro všechno si vypěstovali a nakupovali jen to nejnutnější. Obchod na venkově existoval, protože v polovině 20. století nikoho nenapadlo tak často „vycestovat za nákupy“. 

Já jako správný potomek umím skvěle uvařit, udržuji některé rodinné recepty po babičce, umím vypěstovat trochu zeleniny a ovoce, ale na větší nákup jezdím do „města“, vždy jednou za týden. Tady už mi bliká v hlavě synova věta: „Jsme venkované městského typu“. 

Překlopím se do pohledu starostky. Je mnoho lidí na venkově, kteří si nemohou, a nebo nechtějí zajet do města na nákup. Stará paní nezvládne hravě nastoupit do autobusu a „dovléct“ domů tašky s nákupem, nemá na to sílu. Je už třeba sama a auto nikdy neřídila. A přesto si chce nakoupit sama podle svého přání, ocení tedy i skromný obchůdek v obci. Krajská samospráva slyší starosty a odpovědí na to je, že podporuje dotacemi prodejny na venkově, a to od roku 2009.

Moje kamarádka Dana Drahošová, starostka z Makova mi řekla: „Asi před 4lety obchod převzala firma COOP Havlíčkův Brod. U nás to tehdy vypadalo na zavření prodejny. Tržby byly nízké, paní prodavačka se bála objednávat a vznikl začarovaný kruh. Sehnala jsem novou aktivnější prodavačku přímo z naší vsi a ta pozvedla úroveň prodeje a rozšířila nabídku zboží. Jsem moc ráda za dotaci a považuji obchod v obci za nezbytný.“

„Bez obchodu bychom se neobešli“, to mi řekl starosta Pepa Vít z Nových Sídel. Objekt obchodu vlastníme, stejně tak i veškeré vybavení prodejny. Toto vše pronajímáme soukromnici, která obchod provozuje. Má tam spoustu věcí. Z vesnice tam chodí všichni, všechny věkové kategorie. Má to tam pěkné, čisté. Otvírací doba je celý týden dopoledne a třikrát i odpoledne. Jsme moc spokojeni a dotace nám pomáhá, aby byl obchůdek dobře vybavený.“

Venkov je potřeba podporovat a napomáhat udržet služby obyvatelům. My z hnutí Starostové a nezávislí si to uvědomujeme a snažíme se posilovat a pracovat na rovnoměrném rozvoji kraje tak, aby lidé venkov viděli jako příjemné a přijatelné místo k bydlení a životu.

Hana Štěpánová (STAN), radní Pardubického kraje zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace

Autor: Jana Rosenbergerová