Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Aktuality Michaela Matoušková a její tři roky ve funkci náměstkyně pro zdravotnictví

Michaela Matoušková a její tři roky ve funkci náměstkyně pro zdravotnictví

28. 12. 2023

Tři roky ve funkci náměstkyně Pardubického kraje pro zdravotnictví má za sebou Michaela Matoušková. Pojďme si zrekapitulovat, co se jí ve funkci povedlo. A že toho není málo…

 

Michaela Matoušková a její tři roky ve funkci náměstkyně pro zdravotnictví

Michaela Matoušková a její tři roky ve funkci náměstkyně pro zdravotnictví

Aktuálně krajské zdravotnictví žije dvěma důležitými tématy. Jedním z nich je finišující stavba centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici. „Začínáme s kolaudací a předběžným provozem, který bude trvat celou první polovinu roku 2024. Zhruba v březnu bychom měli stěhovat operační sály a od 1. 7. by měl být plný provoz. Harmonogram se vyvíjí podle toho, jak se mění situace, ale zatím to vypadá, že bychom měli všechno stihnout podle plánu,” říká Michaela Matoušková.

Druhé téma se týká především personálu a rezonuje napříč regiony. Lékaři po celé zemi protestovali proti změnám ve zdravotnictví, zejména v souvislosti s přesčasy, někteří podali výpovědi. „Chceme ujistit nejen lékaře, ale veškerý personál nemocnic, že se nemocnicemi počítáme dál tak, jak jsou dnes nastaveny. Samozřejmě uvítáme, pokud se zapojí do pracovního procesu v novém roce. Od toho se bude odvíjet, jak bude dostupná péče v našem Pardubickém kraji, a pro nás je její zajištění prioritou,” zdůrazňuje Matoušková.

Už začátek mandátu v roce 2020 byl pro náměstkyni zodpovědnou za zdravotnictví pořádně náročný, protože musela dennodenně řešit záležitosti spojené s covidem – testování, očkování nebo překlady pacientů z akutních na následná lůžka. Když už byl od covidu klid, začala ruská invaze na Ukrajinu a s tím spojený příliv uprchlíků. Kromě toho, že se Pardubickému kraji podařilo jim pomoci a ubytovat je, tak řada z nich také našla zaměstnání v nemocnicích a dalších příspěvkových organizacích kraje. 

Michaela Matoušková se svým týmem spustila dva důležité projekty. Během roku 2023 dostalo 29 obcí v Pardubickém kraji dotaci na pořízení automatizovaného externího defibrilátoru (celkem přes 1 milion korun). Tyto přístroje budou umístěny na veřejných místech, třeba u hasičské zbrojnice, která jsou hůře dostupná pro zdravotnickou záchrannou službu. Jde o nenahraditelnou pomoc v případě náhlých událostí.

Druhým projektem je proškolení takzvaných first responderů. Zapojilo se do něj 37 obcí a 366 členů jednotek požární ochrany. Opět v případě náhlé události jsou takto proškolení lidé schopní podat odbornou první pomoc. First respondeři jsou napojení (mnozí i ve svém volném čase) na zdravotnickou záchrannou službu, takže pokud jsou poblíž jakékoliv události, mohou na vyžádání zasáhnout dřív, než dorazí sanitka. 

Velké investice v posledních měsících plynuly i do samotné zdravotnické záchranné služby, přesněji do výjezdových základen. Nové jsou v Moravské Třebové (39 mil. korun) nebo na Seči (19 mil.). V roce 2024 začne výstavba základen v Litomyšli (48 mil.) a ve Svitavách (117 mil.). Připravuje se také výstavba nové základny v České Třebové (54 mil.) a výstavba výcvikového střediska v Pardubicích (37 mil. korun).

Tím investice do krajského zdravotnictví zdaleka nekončí. Už byla řeč o centrálním urgentním příjmu v Pardubické nemocnici za necelé dvě miliardy korun. Hotový už je také centrální urgentní příjem v Orlickoústecké nemocnici za necelých 400 mil. korun. Za takřka 300 mil. korun vyrostl v Moravské Třebové nový objekt nemocnice následné péče. Odborný léčebný ústav Jevíčko má zrekonstruovaný pavilon S za 72 mil. korun. Do Albertina, odborně léčebného ústavu v Žamberku, putovalo na rekonstrukci Albertovy vily 59 mil. korun. Ve Svitavské nemocnici vyšly sloučení JIP a investice do přístrojového vybavení na 100 mil. korun.

Velký důraz klade Michaela Matoušková se svými kolegy také na nábor a stabilizaci personálu. V roce 2023 šlo do vzdělání zaměstnanců 6 milionů korun, další prostředky putují pravidelně na projekt Přátelská nemocnice, který se zabývá firemní kulturou a vzájemnou slušností.

I na rok 2024 jsou nachystané smělé plány. Na zajištění kybernetické bezpečnosti následné péče poputuje 62 mil. korun. Rekonstrukce budovy ve Vysokomýtské nemocnici vyje na 20 mil, pavilón interny v Litomyšlské nemocnici na 14,5 mil. a rozšíření parkovací plochy v Chrudimské nemocnici na 8,5 mil. korun.

Autor: Jana Rosenbergerová