Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Tiskové zprávy Zřízení centrály cestovního ruchu v Olomouckém kraji je plné nejasností

Zřízení centrály cestovního ruchu v Olomouckém kraji je plné nejasností

31. 10. 2019

Na zářijovém zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje byl hlasy 36 zastupitelů (0 proti, 7 se zdrželo, 3 nehlasovali, 9 nepřítomno) schválen záměr Rady Olomouckého kraje na zřízení Centrály cestovního ruchu Olomouckého kraje, s. r. o. od nového roku 2020, se základním kapitálem 1 milion korun.

Zřízení centrály cestovního ruchu v Olomouckém kraji je plné nejasností

Zřízení centrály cestovního ruchu v Olomouckém kraji je plné nejasností

Dočasným jednatelem a správcem peněžního vkladu se stal uvolněný člen Zastupitelstva Olomouckého kraje JUDr. Vladimír Lichnovský (ANO) pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu. Tuto skutečnost kritizujeme jako kumulaci funkcí. Na plénu zastupitelstva byli zastupitelé panem Lichnovským ujištěni, že je jeho role jen dočasná a na místo jednatele centrály bude vypsáno řádné výběrové řízení.

Centrála cestovního ruchu bude mít za úkol zastřešovat aktivity cestovního ruchu v kraji. Hejtmanství si od nové společnosti slibuje zvýšení konkurenceschopnosti kraje v oblasti cestovního ruchu, jakož i lepší a efektivnější koordinaci propagace nabídky turistických cílů. Argumentem pro zřízení krajské centrály bylo také to, že v Olomouckém kraji taková instituce chybí. 

Na území Olomouckého kraje fungují v současnosti dvě sdružení cestovního ruchu – Střední Morava a Jeseníky. Obě organizace se zabývají rozvojem a koordinací cestovního ruchu v regionech. Sdružují právnické osoby ze svých destinací, výraznou měrou na jejich fungování přispívá Olomoucký kraj (dalšími příjmy jsou členské příspěvky obcí a dalších subjektů, příjmy z vlastní činnosti, dotace, subvenci či dary). Argumentem pro zřízení krajské centrály je to, že obě regionální centrály údajně nedostatečně spolupracují a koordinují svou činnost.  

Ještě v roce 2019 přispěl kraj na fungování sdružení cestovního ruchu Střední Morava členským příspěvkem ve výši 2 000 000 korun. Avšak na rok 2020 došlo k radikálnímu snížení platby ze strany kraje. Po vyjednáváních na dvou třetinovou výši oproti roku 2019, tj. na 1 350 000 korun (na rok 2021 pak na 1 000 000 Kč). Sdružení cestovního ruchu Střední Morava tak musí přikročit k úsporným opatřením a ke snížení počtu pracovníků sekretariátu ze stávajících tří na polovinu (1 a půl úvazku).

V důsledku toho bude SCR Střední Morava nuceno omezit své služby, aktivity či projekty, které dosud sdružení zajišťovalo. Obdobná situace je i ve sdružení Jeseníky – sdružení cestovního ruchu. Kraj přislíbil, že tyto služby částečně převezme nová krajská centrála cestovního ruchu a částečně je tato centrála bude objednávat u obou regionálních sdružení (bude financováno prostřednictvím poplatku za služby).

Podle člena výboru pro rozvoj cestovního ruchu Ing. Petra Mudry (STAN+ProOlomouc) „panují pochybnosti o tom, zda a jak rychle se toho teprve vznikající krajská centrála zhostí, když ještě nemá k dispozici pracovníky, kteří by agendu převzali, a rovněž nebylo stanoveno žádné přechodné období“. Hrozí tak kolaps některých služeb v oblasti cestovního ruchu v Olomouckém kraji. Krajská centrála začne pracovat teprve v novém roce, regionální sdružení budou zároveň snižovat počty pracovníků a omezovat své služby.

V průběhu prvních tří let fungování bude krajská centrála navyšovat počet zaměstnanců z počátečních čtyř na celkových sedm pracovníků. Jen v roce 2020 bude krajem vynaloženo 10 milionů korun na založení centrály. V době plného provozu centrály v roce 2022 budou její plánované roční příjmy ve výši 19,4 milionů korun, z toho příspěvek kraje bude ve výši 14 milionů. To je mnohem více než musí do činností obou regionálních sdružení investovat kraj nyní, kdy členské příspěvky do obou sdružení činily 5 milionů z krajské pokladny. Neexistuje analýza, která by zmapovala, zda při navýšení prostředků z krajské pokladny do oblasti fungování cestovního ruchu, dojde také k efektivnějšímu fungování marketingu či dalších činností v této oblasti. Zdůvodnění vedoucího oddělení cestovního ruchu a vnějších vztahů Olomouckého kraje pana Mgr. Stojana, že „zefektivnění bude spočívat v tom, že rozhodovací pravomoci budou jednodušší“ a jeho slova o byznysu, kdy „je potřeba reagovat rychle na nabídky“ považujeme za více než chabé.    

Člen výboru pro rozvoj cestovního ruchu Ing. Mudra shrnuje: „Je pozitivní, že vzniká nová krajská centrála cestovního ruchu, která je potřebná pro organizaci destinačního managementu. Negativně vnímáme skutečnost, že dojde k trojnásobnému navýšení prostředků do oblasti cestovního ruchu z rozpočtu Olomouckého kraje, aniž by to bylo řádně zdůvodněno. Negativně vnímáme také to, že namísto deklarované úzké spolupráce připravované krajské centrály cestovního ruchu se Sdruženími Střední Morava a Jeseníky, zřejmě dochází k ohrožení fungujících regionálních sdružení cestovního ruchu, a to zejména v roce 2020, než dojde k plnému fungování centrály cestovního ruchu. I přesto doufám, že se do konce roku najde řešení, aby nebyla ohrožena činnost obou sdružení v roce 2020, případně i 2021. “    

 

Autor: Petr Fojtík, tajemník zastupitelského klubu Starostové ProOlomoucký kraj  |  Zdroj: https://www.strednimorava-tourism.cz/ https://jesenikytourism.cz/ https://www.olomouckadrbna.cz/zpravy/spolecnost/15422-olomoucky-kraj-chce-podporit-turismus-chysta-centralu-cestovniho-ruchu.html Podkladové materiály k 17. schůzi Zastupitelstva