Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Tiskové zprávy Zastupitelstvo odmítlo návrh hnutí STAN

Zastupitelstvo odmítlo návrh hnutí STAN

17. 2. 2020

Zastupitelstvo odmítlo návrh hnutí STAN, díky kterému mohl Olomoucký kraj získat do rozpočtu na údržbu silnic o stovky milionů korun navíc. 

Zastupitelé za STAN

Zastupitelé za STAN

Zastupitelstvo Olomouckého kraje neschválilo zákonodárnou iniciativu hnutí STAN, která upravuje rozpočtové určení daní. Podle tohoto návrhu měly kraje dostávat peníze podle skutečného počtu kilometrů silnic 2. a 3. třídy ve své správě. Kraj by tak dostal potřebné množství peněz na jejich údržbu, které mu každý rok chybí. 

„Mrzí mě rozhodnutí většiny zastupitelů z hnutí ANO, ČSSD a ODS kteří odmítli podpořit náš návrh. V minulosti dostaly kraje do své zodpovědnosti správu silnic 2. a 3. třídy. Nedostaly k tomu však adekvátní množství peněz, proto se ty silnice mnohdy nacházejí v tak špatném stavu. Bez více peněz v rozpočtu krajů se jejich stav nezlepší,“ říká předseda krajského zastupitelského klubu STAN Radim Sršeň.

Návrh novely hnutí STAN o rozpočtovém určení daní počítal s tím, že by část výnosů ze silniční daně a ze spotřební daně z minerálních olejů šla místo do státního rozpočtu přímo do krajských rozpočtů. 

„Navrhovali jsme, aby necelých 9% z celostátního hrubého výnosu silniční daně a spotřební daně z minerálních olejů šlo přímo krajům. Kraje by tak získaly stovky milionů korun navíc, které by jim umožnily řádně se starat o silnice ve své správě,“ říká předseda olomoucké krajské organizace STAN Radek Brázda.  

„Pan náměstek pro dopravu na dnešním zastupitelstvu naříkal, že nemá dost peněz na správu silnic. O to víc mě zaráží fakt, že náš návrh nepodpořil. Podle našeho návrhu by Olomoucký kraj mohl do svého rozpočtu získat o 390 milionů ročně navíc. To by umožnilo dát do pořádku postupně většinu krajských silnic druhé a třetí třídy. Tyto peníze by v případě potřeby šlo využít i na jiné projekty než jen na opravu silnic. Mohla se za ně například každý rok ve všech obcích postavit dětská hřiště, nebo parky,“ doplňuje Radim Sršeň.

Podobný návrh již dříve schválilo zastupitelstvo Libereckého kraje. Olomoucký kraj se k této iniciativě mohl přidat. Pro bylo pouze 20 zastupitelů, což na schválení nestačilo. 

„Chování pana hejtmana a dalších zastupitelů především z řad hnutí ANO, ČSSD a ODS nerozumím. Tato iniciativa byla konzultována s Asociací krajů ČR a ostatní hejtmani z hnutí ANO a ČSSD s ní souhlasili. Mohli jsme na toto téma zahájit diskusi a finální podobu návrhu doladit. Takhle zůstane stav krajských silnici nadále na mnoha místech špatný,“ dodává Radek Brázda. 

„Je vidět, že i kdyby opozice přinesla těch 390 milionů na zlatém podnose, tak koalice jejich přijetí neschválí. A to pan hejtman Okleštěk neustále vykládá, jak zastupitelstvo bere jako celek a nemá rád rozdělování na koalici a opozici. Evidentně to není pravda,“ uzavírá Radim Sršeň.


Kontakty:

Radim Sršeň
Předseda krajských zastupitelů
603 578 141
radim.srsen@stan.cz

Radek Brázda
Předseda STAN Olomoucký kraj
737 260 606
radek.brazda12@gmail.com

Yveta Sommerová
tajemnice STAN pro Olomoucký kraj
734 114 964
yveta.sommerova@stan.cz

Petr Fojtík
Tajemník krajského zastupitelského klubu STAN
774 084 259
petr.fojtik@stan.cz

Tomáš Nakládal
volební manažer 
724 324 165
nakladat@gmail.com