Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Tiskové zprávy Množství silnic v havarijním stavu se za poslední 4 roky v Olomouckém kraji výrazně zvýšilo.

Množství silnic v havarijním stavu se za poslední 4 roky v Olomouckém kraji výrazně zvýšilo.

12. 8. 2020

Správa silnic Olomouckého kraje si ke konci roku 2019 nechala vypracovat zprávu Hodnocení stavu vozovek. Z té bohužel pro vedení kraje vyplývají nelichotivé výsledky. Více než 53 % silnic druhé a třetí třídy je v havarijním stavu. Oproti roku 2016 jde o navýšení o 18 % z celkového počtu všech silnic.   

Množství silnic v havarijním stavu se za poslední 4 roky v Olomouckém kraji výrazně zvýšilo.

Množství silnic v havarijním stavu se za poslední 4 roky v Olomouckém kraji výrazně zvýšilo.

„Ačkoliv hnutí ANO ovládá ministerstvo dopravy už 6 let a od roku 2016 má na starosti také dopravu v Olomouckém kraji, zlepšit stav krajských silnic nedokázalo. Naopak se celkový stav všech silnic, které kraj spravuje, zhoršil. V havarijním stavu už není jen přibližně 35 % silnic jako v roce 2016, ale více než 50 %. Musíme si uvědomit, že tento stav neohrožuje pouze motoristy, ale všechny účastníky dopravy na těchto silnicích, tedy i cyklisty,” říká lídr Josef Suchánek (STAN). 

Podle zprávy Hodnocení stavu vozovek došlo sice ke zlepšení stavu krajských silnic druhé třídy, avšak u silnic 3. třídy došlo k výraznému zhoršení. Z celkového počtu 2174 kilometrů silnic 3. třídy je jich v havarijním stavu už 67 %. To je oproti roku 2016, kdy současné vedení kraje dostalo správu silnic na starost, nárůst o 30 % z celkového počtu silnic 3. třídy.

„Katastrofální stav silnic na mnoha místech našeho kraje má zásadní vliv na kvalitu života obyvatel. Lidé dojíždějí za prací, do škol i za trávením volného času a automobilová doprava je zejména v odlehlých oblastech klíčovým způsobem dopravy. Tomu by měla odpovídat i kvalita našich silnic, která je v současné době v porovnání s ostatními kraji opravdu bídná,“ říká lídryně Zdeňka Dvořáková Kocourková (Piráti).

„Řešení této situace spočívá ve změně financování. My jsme již navrhli zákonodárnou iniciativu, aby kraje dostávaly skutečně tolik peněz na opravy, kolik kilometrů silnic mají ve své správě. Současné vedení kraje ji však na rozdíl od jiných krajů nepodpořilo. Tento návrh předložíme určitě znovu,“ říká krajský zastupitel Petr Daněk (STAN) a odvolává se tak na únorové hlasování krajského zastupitelstva, kdy většina krajských zastupitelů z řad ANO, ODS a ČSSD nepodpořila zákonodárnou iniciativu o změně rozpočtového určení daní, díky které by kraje dostávaly více peněz. 


Josef Suchánek
Krajský lídr koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ
730 806 812
Josef.suchanek@stan.cz 
 
Zdeňka Dvořáková Kocourková
Krajská lídryně koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ
774 204 491
dvorakovakocourkova@gmail.com
 
Petr Daněk
Krajský zastupitel STAN
Garant programové sekce doprava
777 122 518
petrdanek@mujmail.cz
 
Tomáš Nakládal
volební manažer 
724 324 165
nakladat@gmail.com
 
 

 

Autor: Yveta Sommerová