Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Jak vznikla základna STANu v Olomouci

Jak vznikla základna STANu v Olomouci

11. 3. 2020

2. díl

“V roce 2018, těsně po prezidentských volbách, se ozval první adept na registrovaného příznivce STANu v Olomouci Michal Frantík. Přihlásil se na oficiálních stránkách STANu…,” tak začíná první článek o vzniku olomoucké buňky STANu a já bych na něj rád navázal.  

 

Jak vznikla základna STANu v Olomouci

Jak vznikla základna STANu v Olomouci

Musím říci, že mě opravdu moc těší, jak všichni, co jsme s touto značkou resp. hnutím Starostové a nezávislí spjatí, a vzájemně a v pozitivním duchu spolupracujeme. Když si uvědomím, že naše skupina v Olomouci vznikla teprve nedávno, tak si myslím, že je za námi vidět kus práce, ať už jde o podílení se na komunálních volbách, volbách do evropského parlamentu nebo jiných aktivitách.

Ve městě Olomouci jsme v zastupitelstvu v opozici. Ovšem díky našim skvělým a opravdu moc pracovitým zastupitelům Josefu Suchánkovi, Andree Hanáčkové a Markovi Zelenkovi (a nesmím zapomenout i na další tři zastupitele z řad Pirátů, se kterými jsme v koalici Piráti a Starostové) o nás ostatní strany a hnutí ví, protože nenecháváme nic náhodě. Nově jsou naše řady posíleny o Petra Daňka. Všichni zmiňovaní se na každé jednání zastupitelstva pečlivě připravují a zásadní témata opodstatněně připomínkují. Zvlášť co se týče oblasti kultury nebo financí, protože nám není jedno, na jaké akce město vynakládá peníze a snažíme se o transparentnost v této oblasti. 

Po jednáních o sobě dáváme vědět. Pokaždé v jiné městské části se scházíme společně s místními obyvateli u jednoho stolu. Vzájemně sdílíme informace, diskutujeme a takto dáváme lidem možnost podílet se na fungování města. Ve velkém počtu jsme zastoupeni také v odborných komisích. 

Naším velkým a dlouhodobým tématem je životní prostředí a příroda. Při loňské akci Ukliďme Česko jsme přispěli doslova troškou do mlýna a vyčistili mlýnský potok od „věcí nevídaných“. V rámci akce Den za obnovu lesa, ke které nás vybízel i sám Vítek Rakušan, zasadili naši „staňáci“ pár stromů v okolí pevnosti FORT Radíkov. Moc rádi jsme přijali pozvání na akci Na bicyklech Němčickem. Byla to nezapomenutelná a moc povedená sobota, během níž projížděl na kole předseda hnutí Vítek Rakušan v doprovodu bývalé profesionální cyklistky Jiřiny Ščučkové a společně s námi mikroregionem. Naše první neformální setkání s širokou krajskou základnou se konalo na Levandulovém statku v Bezděkově, kde jsme mohli navázat přátelské vztahy a trochu se navzájem poznat. Stejně tak jsme se účastnili dvoudenního setkání v Slatinicích a podíleli se na přípravě programu do krajských voleb. Rád fotím, tak se snažím zaznamenat pár momentek z každé akce, které se účastním. 

Co nás všechny baví, je právě setkávat se s občany a debatovat s nimi o tématech z veřejného života. Mám radost, že témata a hodnoty STAN lidi oslovují, a tak se rozrůstáme o nové příznivce. Reflektujeme také problémy mladých. Rádi se potkáme v kanceláři v Olomouci s lidmi z mSTANu. Krajskou kancelář jsme už společnými silami vybavili nábytkem a vyzdobili logem Starostů a nezávislých i fotografiemi z naší krátké historie, které jsem díky své profesi mohl vytisknout na velkoplošné digitální UV LED tiskárně EffeJet. Společně se staráme o květinu - bonsai, což nás motivuje k týmovosti. Těšíme se, jak zavedeme pravidelné debaty našich zastupitelů pro veřejnost.
Uvědomuji si, jak překrásné a historické město máme, kolik významných osobností v daleké minulosti až po současnost Olomouc navštívilo (Václav III., Marie Terezie, W. A. Mozart, Franz Josef, Jan Pavel II. …) a tak bych si přál, abychom pracovali na tom, ať zůstane ve své kráse i pro další generace. Nejvíce mě právě baví to, že u nás ve STANu nerozhoduje pohlaví, věk, vzdělání, povolání nebo odvětví, ve kterém pracujeme, ale spojuje nás myšlenka práce pro Olomouc, kraj a vůbec pro Česko. Myslím, že bychom tuto myšlenku měli předávat dál těm, co přijdou po nás.

Michal Frantík
registrovaný příznivec STAN


1. článek Jak vznikla základna v Olomouci najdete zde.