Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Zdraví přeje připraveným

Zdraví přeje připraveným

17. 8. 2020

Krajská hygienická stanice v Moravskoslezském kraji čelí v posledních dnech kritice ze strany občanů i politiků. Situaci v kraji údajně podcenila a chytrá karanténa spíše nefunguje, než funguje. Dá se ale na koronavirovou pandemii, jejíž průběh je pro všechny mimořádný a nový, připravit?

KHS v Ostravě

KHS v Ostravě

Ostravský rodák, lékař a patriot a také kandidát do Senátu za hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ Rostislav Gromnica má dlouholeté zkušenosti nejen jako lékař, ale i jako vysokoškolský pedagog na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Smutné období úpadku hygienické služby měl možnost sledovat nejen z pohledu lékaře, který 30 let profesně spolupracoval se Zdravotním ústavem v Ostravě a Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje, ale i z  pohledu konzultanta dvou ministrů zdravotnictví a dlouholetého předsedy a místopředsedy odborných komisí, zřizovaných ministerstvem zdravotnictví pro oblast pracovního lékařství.

Těžiště působnosti hygienických stanic před pandemií tvořila kontrola kvality vody v koupalištích a rybnících, stavu kuchyní a WC v restauracích. V chřipkových sezonách občas některý krajský hygienik vyhlásil k radosti školáků stav epidemie a umožnil ředitelům škol vyhlásit chřipkové prázdniny. A teď se kvůli pandemii tato paralyzovaná instituce s nedostatkem kvalifikovaných odborníků, zastoupená na vedoucích místech často pouze středoškoláky a magistry, stala ze dne na den centrem veřejného i politického zájmu. Politici v nouzi od hygieniků požadují nemožné. Vlastně považuji skoro za zázrak, co všechno hygienici, ve spolupráci s armádou a Ústavem zdravotnických informací a statistiky, nyní dokázali. Se znalostí situace bych očekával větší chyby, než vytýkanou nečinnost a opožděné uzavření karvinských šachet a následné neuváženě rychlé vyhlášení restrikcí v MSK s okamžitou platností, které zdevastovalo skomírající kulturu a cestovní ruch, “ okomentoval stav hygienické služby kandidát do Senátu Rostislav Gromnica

Proč nefunguje chytrá karanténa?

Hrstka zbývajících odborníků udělala za dané situace maximum možného. Rostislav Gromnica také upozorňuje na to, že do doby realizace legislativní a personální reformy hygienické služby není reálné očekávat více. Současná hygienická služba je ne vlastní vinou zastaralá, unavená a málo sebevědomá. Chytrá karanténa je nad její síly a možnosti. Nemá k dispozici mladé počítačové techniky a motivované lékaře – hygieniky a epidemiology s pravomocemi. Nemá na ně tabulková místa ani peníze.

Česko potřebuje reformu hygienické služby v čele s kompetentními lékaři – odborníky,  nikoliv úředníky a politiky. Jedině tak budeme připraveni na další pandemie, “ dodal kandidát do Senátu MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.