Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Zahájení výuky v Moravskoslezském kraji

Zahájení výuky v Moravskoslezském kraji

3. 9. 2020

V Moravskoslezském kraji zahájily výuku všechny školy. Dobrou zprávou je, že prozatím žádná z nich není nucena být v karanténě. Žáci tedy usedli do školních lavic. 

Jan Lipner

Jan Lipner

Je začátek září. Žákům a studentům začíná školní rok. Prohlášení o bezinfekčnosti a přinejmenším dvě roušky s sebou, to vše přibalí rodiče dětem ke svačině v září roku 2020. Opakované dezinfekce povrchů, skupiny v jídelnách a rozestupy o přestávkách. Protože opatrnosti není nikdy nazbyt a školy dělají to, co jim nařizuje ministerstvo. Jak se ale bude situace vyvíjet dál, to nikdo neví. 

Jsou školy schopny zajistit všechny tyto podmínky? 

“ V našem programu se mimo jiné také zabýváme školstvím. Je pro mě nesmírně důležité, aby bylo žákům v našem kraji poskytováno kvalitní vzdělání. Absolventi by se v ideálním případě ihned po studiu  měli uplatnit v našem regionu, tak, aby nebyli nuceni odcházet do velkých center. Nejsem si ale jistý, jestli je naše školství připraveno na avizovanou druhou vlnu koronavirové pandemie. Manuál vydaný ministerstvem je dle vládního zmocněnce Prymuly málo konkrétní, není z něj například vůbec zřejmé, kdo půjde do karantény, když se objeví nakažený žák. Školy se údajně v případě nákazy covidem připravují na distanční výuku, snad se k tomu jednotlivé instituce postaví lépe, než jako tomu bylo na jaře. Tehdy zdaleka nebyli podchyceni všichni žáci a takzvaná výuka na dálku často pouze prohloubila sociální rozdíly mezi nimi. Mají opravdu, po těchto zkušenostech, všechny děti přístup k počítači a internetu? Je už na to naše školství připraveno?!  “ okomentoval návrat žáků do škol lídr hnutí STAN Jan Lipner 

Jedná se o vzdělání našich dětí. Nám to není jedno.

Autor: L Honusek 2