Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Tiskové zprávy Starostové našeho kraje se nevzdávají

Starostové našeho kraje se nevzdávají

29. 1. 2016

Starostové Moravskoslezského kraje nevzdávají boj o vyšší příjmy pro obce a města.

Vláda se rozhodla svým návrhem navýšit zpět pouze příjmy krajů. Takový návrh je diskriminační, neboť jak podíl krajů, tak ale i podíl obcí na celostátním hrubém výnosu daně z přidané hodnoty (dále jen „DPH“) byl snížen s účinností od 1. ledna 2012 v souvislosti se zahájením druhého pilíře důchodové reformy.

V současnosti již byl zákonem č.376/2015 Sb. druhý pilíř důchodové reformy zrušen, navýšení podílu DPH se ale dle vlády nepochopitelně mělo týkat jen vyšších územních samosprávných celků - krajů. Obce přitom ročně tratily mezi 4 až 5 miliardami korun. Reforma pak připravila obce o 30 % podíl na daních z příjmů fyzických osob. V Senátu následně napravení tohoto stavu neprošlo o jeden hlas a horní komora zejména zásluhou senátorů za ČSSD nakonec schválila pouze dílčí zmírnění, kdy zvýšila podíl obcí z 20,83 % na 21,4 %. Přitom není sebemenší důvod zavádět horší úpravu pro obce a pro kraje než v roce 2012.

Zastupitelé krajů za hnutí  Starostové a nezávislí usilují ve svých krajích, aby jejich krajská zastupitelstva podala návrh novely zákona týkající se financování obcí z výše uvedených důvodů.

Přestože naše hnutí Starostové a nezávislí nemá v krajském zastupitelstvu Moravskoslezského kraje v současné době žádné zastoupení, bude krajský výbor hnutí STAN vyvíjet snahu, aby i Moravskoslezský kraj, resp. jeho politická reprezentace využila právo dané krajům k předkládání zákonů do Poslanecké sněmovny.

Budeme hledat krajské zastupitele napříč politickým spektrem, kteří budou ochotni návrh novely zákona o RUD na jednání krajského zastupitelstva předložit. Pokud se nám to nepodaří, půjdeme cestou petice. Nechceme, aby Moravskoslezský kraj zůstal pozadu v řešení otázek financování města a obcí ze státního rozpočtu i přesto, že vedení kraje v čele s ČSSD  o to zřejmě zájem nemá.

Současné vedení kraje tak dává jasně najevo, jak jsou jim města a obce v kraji lhostejné.

 

Ladislav Honusek, tajemník KV STAN

Autor: Ladislav Honusek