Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Proč je horní komora pojistkou demokracie?

Proč je horní komora pojistkou demokracie?

30. 8. 2020

Senát tvoří podle ústavy důležitou součást zákonodárného procesu, jedná se o jakousi kotvu zdejšího demokratického systému. Senátor také může přinášet petice občanů a obcí ve svém obvodě, navrhovat změny zákonů nebo například žalovat prezidenta. Proč je senát důležitý a jaké pravomoci mají senátoři? Na otázky odpovídal  MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D., váš kandidát do Senátu na Ostravsku. 

Rostislav Gromnica

Rostislav Gromnica

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu? 

Důvodů je více. Tím prvním byla nabídka hnutí  STAN, za které jsem úspěšně kandidoval v komunálních volbách před dvěma lety.
Osobně znám některé senátory, kterých si nesmírně vážím a chtěl bych s nimi,  v případě zvolení, spolupracovat ve zdravotnickém výboru senátu. Jako prioritu v tomto výboru bych považoval vyvolat diskuzi na téma potřebné reformy hygienické služby, která je díky nevhodným zásahům politiků v posledních patnácti letech nepřipravená čelit globálním hrozbám. Hygiena potřebuje novou legislativu s upevněním pravomocí, mladé ajťáky, motivované lékaře –hygieniky a epidemiology. Osobně se mi dlouhodobě líbí  zahraniční politika senátu vůči Číně, Rusku, NATO a EU, souzním s názory předsedy senátu i senátorského klubu STANu. A také preferuji samostatné myšlení a hlasování před hromadným poslušným hlasováním podle stranických preferencí (viz. Poslanecká sněmovna).

Jaké pravomoci mají senátoři? 

Kromě již zmíněné ústavní pojistky senátoři do 30 dnů připomínkují  a schvalují legislativu odeslanou z dolní komory. Vychytávají ze schvalovaných zákonů chyby, omyly, nedodělky, přílepky a podobně. Navíc mají senátoři možnost zákonodárné iniciativy.

Pokud nastane situace, že je Poslanecká sněmovna rozpuštěna a čeká se na vytvoření nové vlády, neodkladné záležitosti řeší právě horní komora. Může také podat ústavní žalobu na Prezidenta republiky. Předseda Senátu ČR musí určit data voleb do prezidentského úřadu. Taktéž předkládá vhodné kandidáty na post Veřejného ochránce práv - ombudsmana.

 

Senát může navrhovat či měnit zákony, máte již nějaký konkrétní nápad, kterým byste se chtěl zabývat, pokud byste se dostal do Senátu?   

Může, ale bohužel u běžné legislativy je lehce přehlasovatelný prostou většinou v Poslanecké sněmovně.
Rád bych se zabýval postavením a reformou hygienické služby, včetně návratu původních osvědčených kompetencí s cílem obnovit silnou instituci, která by byla opět schopna bez zásahů politiků zasahovat rychle a odborně proti pandemiím, řídila vakcinaci, distribuci vakcín, měla kompetence ohledně vyhlašování karanténních opatření celkových i místních. V tomto ohledu je již pět minut po dvanácté, ale nikdy není pozdě.

Mimo jiné senátor reprezentuje svůj region, jak byste v Senátu nejlépe reprezentoval Moravskoslezský kraj?

Senátor by měl rozumět svému kraji, nejlépe když je místní rodák se zkušenostmi z komunální politiky. Byl bych rád, kdyby se v Ostravě opět dala studovat medicína. Jako senátor bych se snažil lobbovat ve prospěch lékařské fakulty Ostravské univerzity - zejména při akreditačním procesu, aby mohla opět vychovávat chybějící lékaře  pro náš region. 

Jak se dá podle vás propojit komunální a celostátní veřejná sféra? 

Přemístěním některých větších státních úřadů a institucí s celostátní působností z Prahy do našeho regionu.

Kdy letos proběhnou Senátní volby? 

 Volby do zastupitelstev do Senátu se uskuteční ve dnech 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 9. a 10. října 2020.  

Za jaký volební obvod kandidujete? 

Kandiduji za volební obvod č. 72 Ostrava-město, Čavisov, Horní Lhota, Poruba, Darkovice, Kozmice, Pustkovec, Děhylov, Krásné Pole,  Svinov, Dobroslavice, Ludgeřovice, Šilheřovice, Dolní Lhota, Markvartovice, Třebovice, Hať, Martinov, Velká Polom, Hlučín, Plesná, Vřesina.  

Kandidáta do Senátu se ptala Aneta Macolová