Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Hošťálkovičtí dobrovolní hasiči mají nově zrekonstruovanou hasičárnu

Hošťálkovičtí dobrovolní hasiči mají nově zrekonstruovanou hasičárnu

29. 5. 2019

Nově zrekonstruovanou hasičárnu v Hošťálkovicích otevřou ke 118 letům výročí založení svého spolku a k svátku patrona hasičů sv. Floriána.

Hošťálkovičtí dobrovolní hasiči mají nově zrekonstruovanou hasičárnu

Hošťálkovičtí dobrovolní hasiči mají nově zrekonstruovanou hasičárnu

Hošťálkovice – městský obvod ležící necelé 4 km od Ostravy na soutoku Opavice a Odry. Zdejší sbor hasičských dobrovolníků patří k nejstarším v zemi. „První hasičskou stříkačku mu zakoupil v r. 1901 majitel zdejšího statku Alfons Rotschild, aby před ohněm uchránil své statky v blízké obci Lhotka a Bobrovníky. Tím byl založen tzv. Spritzenverband (hasičský spolek). Okolní obce za ochranu před ohněm musely Hošťálkovicích odvádět příspěvky na údržbu hasičského nářadí“, říká dlouholetý velitel JSDH Hošťálkovice a pamětník Jiří Šofer. Lidé v obcích si často oddechli – do té doby totiž museli u požárů pomáhat povinně. Hasit musel jít každý občan mezi 16-60 lety. R. 1973 byl vydán zákon, který obcím ukládal povinnost mít hasičské sbory. „Lidé si na chvíli oddechli, jenže pak zjistili, že i tak musí chodit na povinná hasičská cvičení. Kdo nechtěl přispívat na hasičský spolek finančně, musel alespoň jednou za měsíc na cvičení. Kdo byl registrován ve spolku a nepřišel na hasičskou schůzi, dostal buď pokutu, nebo den vězení“, dodává starosta Hošťálkovic Jiří Jureček (STAN).

Hasičské dobrovolnictví má v Hošťálkovicích velkou tradici. „Často zde najdeme rodiny, kde se toto členství dědí z generace na generaci a účast ve spolku je věcí rodinné cti“, říká starosta obce. Před 118 lety mělo zdejší hasičské družstvo 40 členů. Dnes je stav o polovinu nižší. „Družstvo má 17 členů a počet jejich zásahů se ročně pohybuje okolo 20. „Jde o výjezdy k požárům, ale naši hasiči zasahují i u technických prací například při vichřici. Zcela nepostradatelná byla jeho pomoc při katastrofálních povodních v r. 1997“, dodává Jiří Jureček.

Nová hasičárna byla přebudována ze staré nevyhovující budovy v centru Hošťálkovic za 13,3 milionů korun. „Z dotací IROP jsme dostali 90 %, předfinancování nám poskytlo SMO a městský obvod přispěl 1,3 mil. korun“, upřesňuje starosta.

 

 

Autor: L Honusek 2