Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Dopis přímo pro vládu: Karvinští zastupitelé žádají zavření OKD

Dopis přímo pro vládu: Karvinští zastupitelé žádají zavření OKD

2. 4. 2020

Již druhý týden upozorňují karvinští zastupitelé na vážné riziko v souvislosti s možným šířením koronaviru ve společnosti OKD. Podle některých nejsou dodržovány nařízené bezpečnostní podmínky. Další chod této těžařské firmy tedy představuje vážné riziko jak pro její zaměstnance, tak pro obyvatelé Karviné.

OKD: zdroj Profimedia

OKD: zdroj Profimedia

Karvinští zastupitelé upozorňují na možné riziko šíření nákazy nemoci COVID-19 a žádají premiéra Andreje Babiše a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu, aby prozatím přerušili provoz tohoto závodu. 

“Uvědomme si prosím, že Karviná je městem s jednou z nejstarších populací, kde je výrazné procento seniorů včetně bývalých horníků, kteří často trpí plicními a respiračními chorobami. Kvůli znečištěnému ovzduší je zdejší populace také ve větší míře ohrožená astmatem i poruchami imunity. Podíl potenciálně ohrožených skupin obyvatel je zde tedy vyšší než jinde. Ekonomické dopady tohoto opatření zajisté nebudou tak fatální, jako by bylo rozšíření nákazy koronavirem na Karvinsku,” komentoval situaci Petr Lechota.  

Podle zdrojů nejsou ve společnosti dodržovány bezpečnostní podmínky. Společnost sice přijala opatření spočívající v namátkovém měření teploty a povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest, ale její provoz i nadále přináší spoustu pochybností ohledně zajištění bezpečnosti zaměstnanců.  Nošení ochranných roušek a respirátorů se totiž nevztahuje na závodní stravování a koupelny. Zde se denně potkávají stovky zaměstnanců a vznikají tak ideální podmínky pro šíření koronaviru. Lidé jsou z dolů na povrch přepravováni po početných skupinách v klecích a podle svědectví zaměstnanců někteří z nich nedodržují povinnost nosit respirátory.

Zastupitelé se tedy ptají: Jaká je pravděpodobnost, že se v tomto provoze nevyskytne ani jediný bezpříznakový nakažený? A pokud se vyskytne, kolik osob může koronavirem nakazit? 

Při této situaci, kdy ve společnosti OKD není možno zajistit bezpečné pracovní prostředí, podle nich není akceptovatelné, aby provoz nadále pokračoval.