Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Nový Bydžov trápí nezaměstnanost i Romové

Nový Bydžov trápí nezaměstnanost i Romové

23. 9. 2014

Nový Bydžov - Dva problémy, které řeší Nový Bydžov: Vysoká nezaměstnanost a pak také konflikty související s romskou komunitou, které v roce 2011 dokonce vygradovaly protiromským shromážděním pravicových aktivistů.
Nový Bydžov trápí nezaměstnanost i Romové

Nový Bydžov trápí nezaměstnanost i Romové

 
Nezaměstnanost ve městě přesahuje deset procent. Práci mohla dát lidem (zvláště vysokoškolákům) firma v průmyslové zóně zaměřená na technické obory – záměr se však nepodařil a firma se s Bydžovem rozloučila. „Záměr sice uvítala naprostá většina zastupitelů, nicméně objevily se nepravdy, které podpořili občané peticí, v naprosté většině na základě dezinformací," sdělil už před časem starosta města Pavel Louda.
 
„Náš region vychová zřejmě v důsledku vysokého počtu středních škol i hodně vysokoškoláků, odborníků. Bohužel zde nemají uplatnění, hodně jich musí dojíždět a další část za prací definitivně z našeho regionu odchází," dodal starosta. Jak hodlá s nezaměstnaností zatočit dvanáctka kandidátů na starostu v Novém Bydžově a jak by se měly řešit problémy s místní rozsáhlou romskou komunitou?
 
Jak bojovat s nezaměstnaností ve městě a jakým způsobem by se v Novém Bydžově měly řešit problémy s romskou komunitou?
 
Nový Bydžov - Každý z lídrů volebních stran či hnutí dostává v Hradeckém deníku prostor pro vyjádření svého názoru. Čtenáři si tak mohou udělat celkový obraz o kandidátech na starostu. Jak odpovídali kandidáti na post starosty v Novém Bydžově?
 
Jaroslav Zych, Sdružení TOP 09, NK (bezpp), soukromý zemědělec:
 
1. V průmyslové zóně upřednostníme zejména „technologické" investory, kteří nabídnou odborná pracovní místa pro středoškoláky a vysokoškoláky. Běžná průmyslová výroba bohužel zaměstnává z velké části nekvalifikované dělníky z východu, kteří jsou zprostředkováni agenturami. To zaměstnanost ve městě neřeší, naopak to posiluje byznys tzv. ubytoven a způsobuje problémy s bezpečností. Budeme podporovat místní živnostníky a drobné podnikatele, na kterých zaměstnanost v našem městě opravdu reálně stojí. Intenzivně podporovat budeme i místní střední školy.
 
2. Je nutné pokračovat v terénní sociální práci a pomáhat a vychovávat tam, kde to jde, ale nezbytné je i zvýšení kontroly a zejména zintenzivnění represe. Strážníci a úředníci nesmí polevit v kontrolách heren, legálních i nelegálních ubytoven. Musíme pokračovat v osvědčené spolupráci z Úřadem práce a Finančním úřadem. Problematiku nepřizpůsobivých bohužel legislativně neřeší stát, obce nemají moc možností něco zásadně měnit.
 
Michal Krejčí, Svobodní (bezpp), vodohospodářský technik:
 
1. Zasadíme se o další rozvoj průmyslové zóny. Při jejím obsazování považujeme za důležité včas informovat občany města a otevřeně diskutovat o plánovaných záměrech. Nebudeme klást překážky drobným podnikatelům v podobě různých vyhlášek a regulací a zároveň budeme podporovat propagaci města a cestovní ruch.
 
2. Důslednou kontrolou zneužívání sociálních dávek. Část dávek chceme vyplácet v poukázkách. Více než dosud budeme zapojovat dlouhodobě nezaměstnané do prací na městském majetku. Prosadíme intenzivní pochůzkovou činnost městské policie v problematických lokalitách a časech.
 
Romana Řehořková, Volba pro město (bezpp), zástupkyně ředitele ZŠ:
 
1. Podpora pro řemeslníky a živnostníky. Spoluprací s úřadem práce vyhledávat práce pro nezaměstnané a dávat jim přednost před agenturními pracovníky. Využívat veřejně prospěšné práce. Reagovat na potřeby zaměstnanců ve spojení se středními školami. Vytvořit podmínky firmě, kde by našli uplatnění i vysokoškolsky vzdělaní odborníci.
 
2. Město by mělo zajistit bezpečné zázemí všem jeho obyvatelům. K zajištění bezpečnosti je třeba zefektivnit práci městské policie, terénních sociálních pracovníků a asistentů prevence kriminality za využití kamerového systému. Preventivně je třeba pracovat s mládeží a jejich účelným využitím volného času, věnovat se komunitní práci a poradenství.
 
Ludmila Navrátilová, KDU-ČSL (bezpp), dětská lékařka:
 
1. máme průmyslovou zónu, která ještě není obsazena-budeme se snažit přilákat takové podniky,které zaměstnají ne jen dělníky ,ale i lidi se středoškolským vzděláním a vysokoškolským vzděláním.Nechceme jen čekat,až se někdo začne o naše město zajímat,ale aktivně budeme vyhledávat vhodné investory!
 
2. V našem městě je početná romská komunita ,mnoho Romů ale zde nemá trvalé bydliště. Chceme s nimi pracovat,aby se lépe zapojili do pracovního procesu ve městě a okolí a nebrali jen sociální dávky (což se již částečně děje). Ale dále bychom rozšiřovali kamerový systém, hlavně na rizikových místech města,aby se občané cítili bezpečněji ve městě. Samozřejmě ti, kteří jsou nepřizpůsobiví a páchají delikty ve městě a okolí musí být včas vyhledáváni a potrestáni a měla by mít města možnost je vyhostit.
 
Stanislav Blaha, Změna pro Nový Bydžov, SŠ učitel:
 
1. S nezaměstnaností nebudeme bojovat, ale budeme ji po důkladné analýze řešit. K analýze budeme požadovat přesná data. Podniky v průmyslové zóně, do nichž jsme vkládali naděje, sem přivážejí zahraniční agenturní pracovníky, což jen zvyšuje sociální napětí ve městě. Chceme jednat s firmami, aby zaměstnávaly místní obyvatele, pravidelně jednat s místními podnikateli o pracovních příležitostech i veřejných zakázkách a vytvořit nová produktivní pracovní místa v organizacích řízených městem.
 
2. Současný pan starosta tvrdí, že za počet Romů ve městě není zodpovědný, neboť jde o dědictví let minulých. Za 20 let jeho starostování se však počet Romů ve městě několikanásobně zvýšil a napětí se stupňuje, což vyvrcholilo známými nepokoji. Problémem Romů je prakticky uplatňovaná pozitivní diskriminace, na níž se následně přiživují majitelé ubytoven, provozovatelé herních automatů, lichváři a další podnikavci s lidským neštěstím. Na ně si chceme posvítit. Řešení by mělo vycházet z podnětů vycházejících od Romů a z jednání s jejich reprezentací, měli by se na něm také aktivně podílet. Jde o běh na dlouhou trať, chceme se zaměřit především na práci s romskou mládeží.
 
Nový Bydžov - ilustrační foto.Vladimír Neuman, ČSSD, středoškolský učitel:
 
1. Nezaměstnanost ve městě je poměrně vysoká a pohybuje se okolo 11-13 %. Shánění investorů do města je dlouhodobá  záležitost.  Město má webovou stránku, kde nabízí volná místa v průmyslové zóně a ve městě. Je nutno ji stále aktualizovat a vylepšovat. Rychlejší je podporovat místní podnikatele, zakázky města přednostně zadávat místním a regionálním podnikatelům. Organizovat schůzky s podnikateli regionu,  vzájemně se informovat jak si pomoc.
 
2. Řešení romské komunity, to je problém. V NB je k velikosti města vysoké procento Romů a stále přibývají, protože stát dotuje sociální bydlení a  rozmáhá se ubytovat Romy a brát příspěvky na bydlení. Romové se velice  těžko přizpůsobují majoritní společnosti a nejhorší je, že většinou nevychovávají děti. Jako učitel to mohu doložit. Město má dost dobře rozpracovanou metodiku. Jsou ustanoveni terénní pracovníci, kteří chodí do rodin a pomáhají Romům. Osvědčilo se, že s městskou policií chodí Rom jako preventiva kriminality.  Co je nutné a bude to vyžadovat moc práce a nervů, přistupovat ke všem stejně a nekompromisně. Uděláš přestupek, nebo děláš problémy,  bude následovat řízení a postih. Proč nejsou problémy s Vietnamci? Jsou jiní.
 
Josef Žibrún, SOS pro Nový Bydžov (bezpp), správce hřbitova:
 
1. Budeme iniciovat vznik pracovní agentury, na kterou by mělo město přímý vliv s cílem přednostního zaměstnávání obyvatel města a blízkého okolí. Zahájíme s místními firmami dialog na toto téma. Současně budeme důsledně využívat všech možností spolupráce města s Úřadem práce. Vybudujeme příznivé podmínky pro drobné a středné živnostníky.
 
2. Ze strany romů často dochází k násilným činům a obyvatelům už dochází trpělivost. Budeme razantně hájit důstojnost našich občanů a nebudeme podporovat bázlivou podlézavost vůči těm, kteří si to nezaslouží. Městská policie nebude nadále řízena amatérským způsobem a budeme bránit tomu, aby se bezpečnostní situace ve městě časem stala nezvladatelnou.
 
Jan Kubánek, KSČM (bezpp), technik:
 
1. Řešení otázek vyžaduje spolupráci všech politických činitelů ve městě, není to tedy záležitost individuální. Lidé zvolení voliči a odpovědní tedy za řešení palčivých otázek každého města jsou však závislí i na celkové situaci v kraji, státě a v podstatě i na postoji Evropské unie.
Nezaměstnanost budeme řešit především pokračováním v započaté práci, která spočívá v získávání nových investorů, kteří přinesou pracovní příležitosti pro obyvatele města. Tito investoři ale nesmí  v žádném případě svojí činností ohrožovat životní prostředí na úkor pracovních míst.
 
2. Maximálně podporovat firmy romských podnikatelů, kteří nejlépe znají mentalitu Romů a mohou tedy významně pomoci v řešení této otázky. Jako příklad uvedu  firmu pana Mitala, u které se můžeme setkat s vysokou pracovní morálkou jeho zaměstnanců.
 
Bohumil Orel, Nezávislí (bezpp), místostarosta města Nový Bydžov:
 
1. ,,Bojovat" bude nutné s pracovními agenturami, které zajišťují firmám především zahraniční dělníky. Prioritou je pokračování v úspěšném získávání investorů do průmyslové zóny (uplatnění i pro mladé). Více podporovat současné firmy a drobné podnikatele. Přednostně využívat brownfields před záborem půdy.
 
2. Pokračovat ve využívání dotací na financování terénních soc. pracovníků, asistentů prevence kriminality a nízkoprahového centra. Společně s ÚP, OSVZ a rozšířenou MP častěji a přísně kontrolovat zneužívání dávek (herny, bary), bydlení, ubytovny, hygienu, školní docházku – nepromíjet žádná provinění jako u ostatní populace.
 
Vratislav Smutný, ANO 2011 (bezpp), investiční technik:
 
1. Musíme rozšířit vzdělávání a rekvalifikace v souladu s nabízenými pozicemi na ÚP ČR. Podpora absolventů SOU, SŠ a VOŠ, při získávání praxe s odezvou na vyšší zájem zaměstnavatelů. Úlevy pro firmy, v případě zaměstnávání absolventů. Upřednostnit místní podnikatele a OSVČ při VŘ v rámci zákona. Dosažení na dotace týkající se dané problematiky apod.
 
2. Pokud nebude vhodná opora v zákoně, je složité nalézt schůdné řešení popisované problematiky. Ne každé navrhované řešení je špatné, jen naráží (neopodstatněně) na zeď jménem rasismus a diskriminace. Dle mého názoru, lze toto vylepšit pouze změnou sociální politiky. Vše ostatní jsou pouze líbivá gesta stojící nemalé prostředky a v globálu problém neřeší.
 
Pavel Louda, ODS, starosta města Nový Bydžov:
 
1. Možnosti starosty jsou v této oblasti velmi omezené, stěžejní roli má stát. Vytváření nových pracovních míst rozvojem průmyslové zóny se obrátilo proti městu – výhodnější pro zaměstnavatele je dovážet zaměstnance odjinud prostřednictvím personálních agentur! Pokračovat budu ve spolupráci s ÚP a vedením firem, vytvářet VPP a podporovat místní drobné podnikatele.
 
2. V rámci komunálních voleb se vždy objeví názory, že na tento Bydžov sužující problém mají příslušní lídři spásné řešení. Nicméně nikdo pak již s konkrétním návrhem nepřijde. Myslím, že již v tomto volebním období jsme využili všechny dostupné nástroje a v tomto bych nadále pokračoval. Romskou komunitu je třeba mít zmapovanou, neanonymní, vyžadovat stejná práva i povinnosti jako mají ostatní občané. Tak aby ostatní občané zde mohli žít bezpečně. Svoje nezastupitelné místo má ve městě kamerový systém, dále městská policie a její přítomnost v ulicích, terénní sociální pracovníci, asistenti prevence kriminality a další.
 
Miroslav Musil, Starostové a nezávislí (bezpp), podnikatel:
 
Stanovisko tohoto kandidáta se nám do uzávěrky nepodařilo sehnat.
 
Zvolte si svého starostu!
 
Kdo se stane starostou či primátorem ve vašem městě? Rozhodovat se bude při komunálních volbách, které se konají 10. a 11. října. Hlasovat o starostovi svého města ale můžete již teď 
na webu Hradeckého deníku.
Hlasovat pro svého favorita můžete u pěti největších měst 
v bývalém okrese Hradec Králové, kterými jsou Smiřice, Chlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov, Třebechovice pod Orebem a Hradec Králové.
S názory kandidátů na starostu se můžete seznámit 
na stránkách Deníku každé úterý. Příští týden budou na otázky odpovídat kandidáti z Třebechovic pod Orebem.
 
ANKETA
Zvolte si svého starostu - Nový Bydžov
 
Vratislav Smutný, ANO 2011 (bezpp), investiční technik
159
Vladimír Neuman, ČSSD, středoškolský učitel
42
Jan Kubánek, KSČM (bezpp), technik
48
Ludmila Navrátilová, KDU-ČSL (bezpp) , dětská lékařka
20
Bohumil Orel, Nezávislí (bezpp), místostarosta
56
Pavel Louda, ODS, starosta
179
Jaroslav Zych, Sdružení TOP 09, NK (bezpp), soukromý zemědělec
56
Josef Žibrún, SOS pro Nový Bydžov (bezpp), správce hřbitova
78
Miroslav Musil, STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (bezpp), podnikatel
21
Michal Krejčí, Svobodní (bezpp), vodohospodářský technik
271
Romana Řehořková, Volba pro město (bezpp), zástupkyně ředitele ZŠ
20
Stanislav Blaha, Změna pro Nový Bydžov, SŠ učitel
247
Hlasovalo: 1197
 
Autor: Veronika Skřivanová, převzato z Hradeckého deníku