Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Na daňovou diskriminaci obcí upozorňuje i billboard

Na daňovou diskriminaci obcí upozorňuje i billboard

28. 5. 2009

Strážné - Do protestní akce namířené proti daňovému znevýhodnění malých obcí, kterou organizuje Sdružení místních samospráv České republiky, se v úterý zapojilo také několik obcí na Trutnovsku. Řidiče mířící do Strážného, Dolní Kalné nebo Vlčkovic vítají cedule upozorňující na daňovou diskriminaci.

 

 
Odkaz: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/na-danovou-diskriminaci-obci-upozornuje-i-billboar.html
 
Do velkých měst jde výrazně víc peněz
Upozorňují tak na rozdíly v přerozdělování vybraných daní, kdy podle sdružení čtyři největší města (Praha, Brno, Ostrava a Plzeň) dostávají na jednoho obyvatele 4,5násobně více než menší města a obce. „Ze 116 miliard korun, které se ze sdílených daní rozdělují, jde do čtyřech velkých měst zhruba polovina. Druhá polovina je pro ty ostatní, což je osm milionů obyvatel. To nám připadá jako zásadní diskriminace,“ potvrdil starosta Strážného Miroslav Sazeček.
Zatímco ve většině zúčastněných obcí visí, sdružením rozeslané, cedule s nápisy jako „Daňově diskriminovaná obec“, ve Strážném zvolili netradiční postup. Motoristy vjíždějící do horského střediska totiž vítá obří billboard. Ten si nechal vytvořit starosta Sazeček. „Chtěl jsem, aby to bylo trochu hezčí. Billboard jsem si nechal vyrobit na vlastní náklady, obec to neplatí,“ vysvětlil starosta.
 
Protestní akci, do které se zapojilo okolo tisícovky členských měst a obcí, podpořila také radnice v Dolní Kalné. „Jsme na tom podstatně hůř než města nad pět tisíc obyvatel. S protestem se proto ztotožňujeme,“ uvedl starosta Josef Klimenta.
Obcím přibývají úkoly, ale ne finance
Na Královédvorsku se do akce zapojily Vlčkovice a Horní Brusnice. „Cedule jsme umístili na značky směrem na Dvůr Králové a Pecku,“ sdělil starosta Petr Jiřička. Ve Vlčkovicích mají nejen cedule na silnicích, ale také na svých internetových stránkách. „Neustále na nás přecházejí nové a nové kompetence, potřebné peníze k tomu ale ne. Teď to bude údržba chodníků, v brzké době také civilní obrana. Musíme vyzbrojit sedmičlennou jednotku, ale finance dostaneme jenom na vybavení pro pět osob,“ přiblížil některé z problémů obce starosta Jindřich Franc.
V okrese Semily se k protestu namířenému proti daňovému znevýhodnění malých obcí připojilo třináct ze čtrnácti obcí regionu, které jsou členy Sdružení místních samospráv v Libereckém kraji: Benecko, Benešov u Semil, Háje nad Jizerou, Horka u Staré Paky, Hrubá Skála, Jesenný, Martinice v Krkonoších, Poniklá, Studenec, Víchová nad Jizerou, Vítkovice, Vyskeř a Všeň, kde proti nespravedlivému přerozdělování sdílených daní protestovali již před šesti lety, ale nikdo se k nim tenkrát nepřipojil.
Starosta Benešova u Semil Dalibor Lampa říká: „Netvrdím, že potřebujeme stejné množství peněz na hlavu, jako má Praha, ale myslím si, že se nůžky v daňových příjmech otevřely až moc. Lidé v obci podnikají, firmy mají ale přihlášené v Praze a nám utíkají peníze. Myslím si, že je potřeba na dlouhodobě přetrvávající problém upozornit a dál jednat s ministerstvem financí. Víme, že balík peněz je jen jeden, ale v osobě ministra financí Eduarda Janoty je záruka, že věc nebude zametena pod stůl, protože se jí věnoval už jako náměstek ministra.“
Daňová diskriminace se podle starosty Jana Houšky dotýká i obce Hrubá Skála: „Při jiném přerozdělování bychom mohli navýšit rozpočet obce až o milion korun.“
Ne všude, kde souhlasí s protestem, však vyvěsili cedule. V Horce u Staré Paky pak tabulku s nápisem „Daňově diskriminovaná obec“ najdete na vývěsní tabuli obce a nikoliv pod dopravní značkou „Obec“.
Jedinou obcí, která se zatím k protestu nepřipojila a je členem Sdružení místních samospráv, je Jestřabí v Krkonoších. „Cedule jsme ještě nevyvěsili a ani k tomu asi nedojde,“ poznamenal starosta Zbyněk Hartig.
Autor: DENÍK/Aleš Vaníček

Autor: Krkonošský deník