Hlavní stránka Regiony Královéhradecký kraj Aktuality KORESPONDENČNÍ VOLBA, INFO a DEZINFO

KORESPONDENČNÍ VOLBA, INFO a DEZINFO

29. 1. 2024

Nejrozšířenější dezinfo panuje kolem korespondenční volby ve Spojených státech – to by asi bylo na samostatnou přednášku, takže jen ve zkratce – už v 17. století mohli v Massachusetts muži volit z domova, pokud byly jejich domovy „ohroženy útokem indiánů“. 

KORESPONDENČNÍ VOLBA, INFO a DEZINFO

KORESPONDENČNÍ VOLBA, INFO a DEZINFO


V roce 1775 během americké revoluce ve státě New York byly hlasy některých vojáků kontinentální armády předány písemně, „jako by byli přítomni sami“. Ale právě během občanské války Amerika poprvé ve velkém měřítku experimentovala s absenčním hlasováním, protože mnoho mužů bylo mimo domov a bojovalo. Prvním velkým vítězem korespondenční volby byl v roce 1864 republikán – slovutný Abraham Lincoln.
Zatím největší haló kolem korespondenční volby způsobil, jak jinak, bývalý prezident USA - Donald Trump, který se nemohl popasovat s porážkou, a tak po prohraných prezidentských volbách v roce 2020 podal celkem 63 žalob, které se týkaly validity výsledků voleb a volebního procesu. Můžete si tipnout, kolik jich vyhrál. Jednu. Týkala se lhůty pro předkládání ID při hlasování poštou. 
Naopak bych zde zmínila jeho poradce Rudyho Giulianiho, někdejšího starostu New Yorku a bývalého nejvyššího prokurátora, který dostal značně tučnou pokutu ve výši 150 mil. USD za pomluvu a nactiutrhání dvou pracovnic z volebních komisí ve Georgii. A byl to právě Rudy, který ve značně podroušeném stavu poradil Trumpovi poté, co byly sečteny první výsledky bez korespondenčních hlasů, aby začal jásat a oznámil své vítězství a nečekal až na sečtení poštou poslaných hlasů, přestože Trumpovi piaristé, včetně rodiny, mu radili naprostý opak. 
Naopak - proti samotnému Trumpovi jsou nyní vedena před soudem 4 trestní řízení, v nichž je obviněn z celkem 91 trestných činů. Patří k nim samozřejmě pokusy o zvrácení výsledků voleb v roce 2020, zasahování do voleb v Georgii, falšování obchodních záznamů v New Yorku, špatné nakládání s utajovanými dokumenty po odchodu z prezidentského úřadu a jiné Trumpovi taškařice a blamáže. 
Jeden z nejznámějších případů je z 2. ledna, kdy poté, co již byly výsledky voleb potvrzeny, včetně rozhodování o stížnostech, úřadující prezident Trump nelenil a zavolal státnímu tajemníkovi Georgie a snažil se ho přesvědčit, aby změnil výsledky prezidentských voleb, a trval na tom, že volby vyhrál a just že jo. Celý rozhovor byl nahrán a je to docela bizár. 
Ale seriózně: Cituji z oficiální zprávy OBSE, kde se voleb za tuto organizaci zúčastnily stovky pozorovatelů – „Soudy většinu těchto žalob zamítly s poukazem na nedostatek důkazů k prokázání nároků, deset žalob bylo žalobci staženo. Ve většině případů, v nichž žalobci veřejně vyslovili obvinění z podvodů a pochybení, nepřednesli ani oni, ani jejich právníci tato tvrzení pod přísahou během soudních jednání. Celkově vzato, byl počet a rozsah doložených případů podvodů spojených s absencí hlasovacích lístků zanedbatelný.“ Tolik zpráva OBSE.
Naopak některé důvodné obavy panují ohledně volby v zastoupení (proxy voting), zranitelnosti online systémů pro registraci voličů v Georgii nebo třeba volebních kiosků ve volebních místnostech. To se ovšem vůbec netýká korespondenční volby. 
Když to tedy shrneme, a jak poznamenává profesor volebního práva Hasen, ačkoli korespondenční volba může být rizikovější než osobní hlasování, je stále pravděpodobnější, že do Američana udeří blesk, než že se dopustí podvodu při korespondenčním hlasování. Ale jeden případ nedbalosti přeci jen uvedu. 7. října zatčen byl zatčen poštovní doručovatel USPS z Hudson County v New Jersey za to, že vyhodil 1 875 kusů poštovních zásilek, mezi nimiž bylo 99 hlasovacích lístků doručovaných voličům. Pošta byla nalezena a doručena. 
Závěrem lze dodat, že celkově je volební systém v USA značně spletitý sám o sobě, což vychází z jeho samotné federální podstaty. Všech padesát států nyní umožňuje voličům požádat o zaslání hlasovacího lístku poštou (to je absentee voting), ačkoli šestnáct z nich vyžaduje zákonný důvod. Pět států zasílá hlasovací lístky registrovaným voličům automaticky (to je vote-by-mail): Colorado, Havaj, Oregon, Utah a Washington. 
V USA se hlasuje korespondenčně již více než století let a jasně, že je co vylepšovat, nicméně důvěru ve volební systém narušuje především zlovolně a úmyslně jeden člověk – Donald Trump a jeho fanoušci z hnutí MAGA.

Lucie POTŮČKOVÁ, poslankyně PS PČR

Autor: Miroslav Sazeček